Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Odpust i rocznica w Rodakach

Obecny rok jest dla miejscowości i parafii Rodaki szczególny – w czerwcu świętowano jubileusz 630-lecia miejscowości, a 28 sierpnia odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, połączone z obchodami 30-lecia poświęcenia kościoła

Niedziela sosnowiecka 37/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

odpust

miejscowość

Archiwum parafii

Podczas uroczystości odpustu parafialnego i 30-lecia poświęcenia kościoła w Rodakach

Podczas uroczystości odpustu parafialnego i 30-lecia poświęcenia kościoła w Rodakach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przede wszystkim pragnę podziękować Panu Bogu za łaskę przeżywania tegorocznego odpustu ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Dziękuję za to, że mamy swoją parafię, w której 30 lat temu, 31 sierpnia 1986 r. bp Mieczysław Jaworski poświęcił nowy, piękny i duży kościół, wybudowany olbrzymim wysiłkiem ks. Jana Brożka oraz mieszkańców Rodak i Ryczówka, a kontynuował to dzieło ks. Stefan Walusiński. Dziękuję także dzisiejszemu celebransowi i kaznodziei, ks. Michałowi Bordzie, dyrektorowi Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu za modlitwę i wygłoszoną homilię. W podziękowaniach nie mogę zapomnieć o moich parafianach, który tworzą wspaniałą wspólnotę – powiedział podczas uroczystości odpustowych ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz parafii w Rodakach.

Przypomnijmy, w ciągu roku są dwa szczególne dni, ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona oraz rocznica poświęcenia kościoła. Dzień patrona jest odpowiednikiem imienin. W tym dniu w danym kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Po spełnieniu odpowiednich warunków można uzyskać wtedy odpust zupełny. Dla podniesienia rangi tej uroczystości zwyczajowo przenosi się jej obchód na najbliższą niedzielę, aby umożliwić wiernym liczne uczestnictwo w Mszy św. Tak też było w przypadku parafii w Rodakach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast dzień poświęcenia kościoła – niegdyś nazywany konsekracją (obecnie termin ten jest używany wyłącznie w odniesieniu do ludzi), jest analogią do przyjęcia przez człowieka sakramentu chrztu świętego. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym. Kościół przez poświęcenie staje się budynkiem przeznaczonym wyłącznie do służby Bożej.

I choć właśnie minęło 30 lat od uroczystego poświęcenia kościoła Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, to sama parafia w Rodakach jest nieco starsza, bo została erygowana 2 sierpnia 1958 r. Jednak dekret informujący o tym wydarzeniu został odczytany 24 sierpnia 1958 r. To właśnie tę datę wierni przyjmują za moment powstania wspólnoty.

Reklama

– Pierwszą świątynią w Rodakach był zabytkowy kościół modrzewiowy pw. św. Marka Ewangelisty, zbudowany tu w 1601 r. W latach 1972-1982 wzniesiono nową, murowaną świątynię, która została poświęcona w 1986 r. przez bp Mieczysława Jaworskiego – wyjaśnia ks. proboszcz Jarosław Kwiecień. Projektantem nowego kościoła był prof. Witold Cęckiewicz – ten sam, który zaprojektował bazylikę Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Nowy kościół w Rodakach ozdobiły rzeźby artysty prof. Wincentego Kućmy i witraże prof. Makarewicza. – Rodaki mają szczęście do ciekawych konstrukcji. Zachowany do naszych czasów drewniany kościół to majstersztyk sztuki ciesielskiej, zaś nowa murowana świątynia również zachwyca kształtem – jest bowiem zbudowana w kształcie dzwonu położonego na ziemi. Najlepiej widać to od wschodniej strony. Ale to nie koniec architektonicznych ciekawostek. Jak żaden kościół w diecezji, ten w Rodakach jest przeszklony – fronton i ściana prezbiterium stanowi konstrukcję stalowo-szklaną – zaznacza ks. Kwiecień.

Nowy kościół zlokalizowano u zbiegu dróg rodacko-ryczówkowskiej i olkusko-zawierciańskiej. Ten układ dróg rzutował także na układ kościoła, który wznosi się przy ścianie frontowej na wysokość 20 m, aby w części prezbiterium zejść na 8 m wysokości. Długość kościoła to 36 m, szerokość jest zmienna i wynosi odpowiednio 24 m przy froncie i 12 m przy ścianie ołtarzowej. Przez pierwszych 20 lat w parafii pracował ks. Jan Brożek, zaś od 1 stycznia 1978 r. proboszczem parafii był ks. Stefan Walusiński. Od 1 lipca 2012 r. parafią kieruje ks. Jarosław Kwiecień.

Niewielka parafia w Rodakach, obok efektownego architektonicznie kościoła parafialnego, może pochwalić się jeszcze jedną świątynią – drewnianą. Drewniany kościółek w formie do dziś istniejącej, został zbudowany ok. 1601 r., lecz należy przypuszczać, na podstawie analizy architektonicznej, że część ołtarzowa jest starsza. Nie na darmo kościółek w Rodakach nazywany jest drewnianą perłą Jury. W 2001 r. budowla została wpisana na listę zabytkowych obiektów drewnianych i włączona do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2013 w Kościele w Polsce – zapowiedzi najważniejszych wydarzeń

[ TEMATY ]

Kościół

BOŻENA SZTAJNER

Dziedziniec Pogan – wielka debata wierzących i niewierzących, uroczyste zamknięcie Roku Wiary oraz międzynarodowa konferencja o pojednaniu polsko-rosyjskim – to niektóre ogólnopolskie wydarzenia w Kościele w 2013 roku. Ponadto, tradycyjnie już polscy katolicy podczas specjalnych uroczystości będą modlić się w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan. Publikujemy wybór przyszłorocznych ogólnopolskich wydarzeń w Kościele w Polsce.

6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzona będzie – po raz trzeci od czasu przełomu 1989 r. – jako dzień wolny od pracy (w 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia; święto przywrócił Sejm RP w 2010 r.). Będzie to także dzień modlitw w intencji polskich misjonarzy oraz zbiórki pieniężnej na potrzeby Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na dotacje stałe i okolicznościowe dla misjonarzy.

STYCZEŃ

6 stycznia – ulicami kilkudziesięciu polskich miast przejdą już po raz 6. orszaki Trzech Króli. 17 stycznia – przypada Światowy Dzień Modlitwy w intencji migrantów i uchodźców. 17 stycznia – pod hasłem "Ja jestem Józef, brat wasz..." (Rdz, 45,4)obchodzony będzie XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem miejscem głównych obchodów będzie Opole. W dniach 18-25 stycznia pod hasłem "Czego Bóg od nas oczekuje" obchodzony będzie Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. 25 stycznia odbędą się nabożeństwa ekumeniczne we wszystkich katedrach w Polsce. 26 stycznia w Warszawie odbędę się centralne obchody XIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem głównym tematem jest "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju".

LUTY

Tradycyjnie już, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego, przeprowadzona zostanie kolejna, ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych. W dniach 4-6 lutego w Warszawie odbędzie się doroczne spotkanie Komisji Wspólnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), reprezentującej wyznania niekatolickie. Temat obrad: „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania i szanse”. 11 lutego Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego, a w dniach 10-16 lutego przeżywać będzie 46. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. 15 lutego przypada ogólnopolski dzień życia konsekrowanego w Kościele greckokatolickim. 23 lutego odbędzie się w Warszawie ogólnopolskie spotkanie dla harcerzy z okazji 100. rocznicy urodzin bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy.

MARZEC

1 marca odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W katedrze polowej WP w Warszawie odprawiona zostanie uroczysta Msza św. W dniach 6-14 marca delegacja Episkopatu Polski uda się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. 25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada Dzień Świętości Życia, a 26 marca – Dzień modlitw za więźniów.

KWIECIEŃ

7 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia Bożego, które jest świętem patronalnym Caritas. W dniach 7-13 kwietnia obchodzony będzie 69. Tydzień Miłosierdzia, zaś 14 kwietnia, w dniu błogosławionego Męczennika Omelana Kowcza, odbędzie się pielgrzymka duchowieństwa greckokatolickiego Europy do Majdanka. W dniach 21-28 kwietnia przypada Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, natomiast Ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski obchodzone będą w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia. 29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

MAJ

2 maja, z okazji Dnia Flagi RP, odprawiona zostanie Msza św. w Katedrze Polowej WP. 3 maja z udziałem Episkopatu Polski, na Jasnej Górze odbędą się uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Jest to także Dzień modlitw za emigrację. 12 maja z udziałem Episkopatu Polski obchodzona będzie w Krakowie uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. 24 maja – Dzień modlitw za Kościół w Chinach. 26 maja odbędzie się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. 30 maja przypada w 2013 r. Uroczystość Bożego Ciała.

CZERWIEC

1 czerwca odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych – Lednica 2000. 15-16 czerwca – 32. Ogólnopolska pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu na Jasną Górę. W dniach 17-19 czerwca w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja nt. „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”. Organizatorem jest KAI we współpracy z Wydziałem Relacji Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego oraz lubelskim Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej. 20 czerwca w kościołach w całym kraju odbędą się modlitwy w Międzynarodowym Dniu Migranta i Uchodźcy. W dniach 27-30 czerwca spotkają się w Warszawie sekretarze generalni episkopatów Europy.

LIPIEC

21 lipca odbędzie się inauguracja akcji św. Krzysztofa i zbiórka na środki transportu dla misjonarzy. 27 lipca – ogólnopolska pielgrzymka osób uzależnionych, szczególnie Anonimowych Alkoholików do Lichenia. 31 lipca – uroczystość w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (Warszawa, Pl. Krasińskiego).

SIERPIEŃ

1 sierpnia odbędą się uroczystości rocznicowe Powstania Warszawskiego. W dniach 5-14 sierpnia na Jasną Górę podążać będzie piesza pielgrzymka Wojska Polskiego i służb mundurowych. W dniach 14-15 sierpnia w Warszawie, Ossowie i Radzyminie odbędą się obchody rocznicy „Cudu nad Wisłą”. 15 sierpnia na Jasnej Górze obchodzona będzie uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej. Tego samego dnia, w Święto Wojska Polskiego, odprawiona zostanie Msza św. w katedrze polowej. 18 sierpnia – pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. 26 sierpnia – uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

WRZESIEŃ

1 września – z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej i w Dniu Weterana, w katedrze polowej w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. 14-15 września – Ogólnopolska pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę. W dniach 15-21 września obchodzony będzie III Tydzień Wychowania. 17 września – Dzień Golgoty Wschodu, 74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Przy stołecznym Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odprawiona zostanie Msza św. W dniach 21-22 września odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę. 29 września - Narodowa Pielgrzymka Katechetów na Jasną Górę w Roku Wiary.

PAŹDZIERNIK

W dniach 11-13 października w Warszawie odbędzie się Dziedziniec Pogan. Gościem wydarzenia będzie m.in. przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi. 13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski. 15 października – Dzień Dziecka Utraconego. W dniach 20-26 października obchodzony będzie Tydzień Misyjny. 22 października to dzień liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II.

LISTOPAD

10 listopada obchodzony będzie Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym. 11 listopada – w 95. rocznicę odzyskania niepodległości w Katedrze Polowej w Warszawie odprawiona zostanie Msza św., w której uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych. 24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla podczas Mszy św. w Watykanie papież uroczyście zamknie „Rok Wiary”. Specjalne liturgie odbędą się także we wszystkich polskich diecezjach.

GRUDZIEŃ

4 grudnia to Dzień modlitw za bezrobotnych. 9 grudnia, w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby tamtejszych katolików. 13 grudnia – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował nowelizację prawa dotyczącą tabletki "dzień po"

2024-03-29 13:23

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Pigułka „dzień po”

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję