Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Węgry

Departament ds. Prześladowanych Chrześcijan

Węgierski rząd planuje utworzenie specjalnego Departamentu ds. Prześladowanych Chrześcijan z budżetem wynoszącym 3 mln euro. Główne zadanie nowej jednostki to pomoc chrześcijanom doświadczającym przemocy i ucisku w różnych stronach świata. Pomysł narodził się po spotkaniu węgierskiego premiera Viktora Orbána z papieżem Franciszkiem i bliskowschodnimi patriarchami w Rzymie. Według ambasadora Węgier przy Stolicy Apostolskiej, jest to również owoc wieloletniej pomocy rządu dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

KAI

Belgia

Walka o religię w szkole

W Belgii trwa batalia o nauczanie religii w szkołach. Formalnie rzecz biorąc, wierzący mają prawo do 1 godziny tego przedmiotu w szkołach publicznych i 2 w szkołach wyznaniowych. W rzeczywistości jednak niektóre placówki oświatowe w ogóle nie przewidują nauczania religii, w innych utrudnia się nauczycielom prowadzenie lekcji. W najlepszym wypadku wywiera się nacisk na rodziców, aby dobrowolnie zrezygnowali z posyłania dzieci na religię i zamiast tego wybrali zajęcia z filozofii i wychowania obywatelskiego. Ostatnio wnioskowała o to otwarcie Federacja Stowarzyszeń Rodziców Szkół Publicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trybie pilnym spotkała się w Brukseli Rada Zwierzchników Religijnych. Obok Kościoła katolickiego i głównych wyznań chrześcijańskich reprezentowani są w niej również belgijscy żydzi i muzułmanie. Jednogłośnie sprzeciwili się oni próbom usunięcia religii ze szkoły. Postępując w ten sposób, nie uda się wypracować zgodnego współistnienia przedstawicieli różnych wyznań i światopoglądów – uważają sygnatariusze wspólnego oświadczenia.

KAI

Niemcy

W niemieckich kościołach najwięcej Polaków

W Niemczech największą liczebnie grupę katolików obcokrajowców stanowią Polacy. Według danych sekretariatu generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK), jest ich ok. 1,18 mln, co stanowi 5 proc. z 23,76 mln wszystkich wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju.

Podane przez sekretariat episkopatu Niemiec dane odnośnie do katolików obcojęzycznych w tym kraju są podzielone na grupy katolików z jednym paszportem (bez niemieckiego), z 2 paszportami (niemieckim jako drugim) oraz sumę obu grup. W statystyce nie uwzględnia się jako obcokrajowców obywateli polskich, którzy wyjechali w latach 80. XX wieku na tzw. pochodzenie. W tej grupie 1,2 mln osób posiada 2 paszporty – niemiecki i polski – ale ten fakt nie jest uwzględniany, gdyż podali się za Niemców i nie bierze się pod uwagę tego, że nadal mają polskie obywatelstwo.

Reklama

KAI

* * *

Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości.

Jan Paweł II

Krótko

• Parlament Ukrainy potępił lipcowe decyzje Senatu i Sejmu RP w sprawie zbrodni wołyńskiej, uznając, że określenie jej mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii” i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

• W Moskwie doszło do dziwnego wypadku. Oficjalny samochód rosyjskiego prezydenta został staranowany przez inny pojazd. Putina nie było w limuzynie, zginął natomiast jej kierowca.

• Rosyjskie MSZ domaga się od Polski ukarania osób, które niszczą nagrobki radzieckich żołnierzy. Przypomina, że do aktu wandalizmu doszło ostatnio 5 września br. w Poznaniu.

• Partia Angeli Merkel CDU zanotowała w wyborach lokalnych w Meklemburgii symptomatyczną porażkę. Zajęła dopiero 3. miejsce, a wyprzedziły ją SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i nowa siła polityczna – AfD (Alternatywa dla Niemiec).

• W Londynie przebywali z pilną wizytą szefowie polskiego MSZ i MSWiA – Witold Waszczykowski i Mariusz Błaszczak. Miała ona związek z kolejnym chuligańskim atakiem na Polaków na Wyspach. Ministrowie tłumaczyli, że celem wizyty było sprawdzenie, czy brytyjskie służby bezpieczeństwa chronią Polaków i czy są oni traktowani tak samo jak Brytyjczycy.

• UNICEF przedstawił raport o sytuacji dzieci w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Wynika z niego, że domy musiało opuścić 28 mln dzieci. 11 mln szuka schronienia za granicą swojego kraju, a 17 mln – we własnym kraju.

Reklama

• Izrael rozpoczął budowę podziemnej betonowej bariery, która ma przebiegać wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Ma ona powstrzymać Hamas przed budową tuneli z terytorium palestyńskiego.

• Japonia się zbroi. Premier tego kraju chce wzrostu budżetu obronnego do wysokości 51 mld dol. Jako potencjalnych przeciwników Japonii wymienia się Chiny i Koreę Płn.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję