Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Katecheci na start

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2016, str. 1

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Krystian Bordzań

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adoracją Najświętszego Sakramentu rozpoczął się Diecezjalny Dzień Katechetyczny, zorganizowany przez Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Tegoroczne spotkanie katechetów – świeckich i duchownych odbyło się w katedrze zamojskiej 3 września 2016 r.

Głównym punktem dnia rozpoczynającego kolejny rok pracy była uroczysta Msza św. celebrowana w zamojskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego. Na jej początku Ksiądz Biskup powitał zebranych i zachęcił, by modlić się o pomoc Ducha Świętego w swojej pracy. – Każdy z nas przybył na tę Mszę św. z jakąś szczególną intencją, ale my wszyscy będziemy się modlić o Ducha Świętego dla każdego z was, bo formować młodego człowieka nie jest łatwą rzeczą i dlatego tej mocy Ducha bardzo wam potrzeba i o tę moc będziemy się dzisiaj modlić. W wygłoszonej homilii bp Mariusz podkreślił wagę katechezy, która powinna przyjmować formę towarzyszenia na drodze wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Powinniśmy być blisko ludu Bożego. Bez bliskości mamy tylko słowo bez ciała. Mamy być blisko naszych młodych wychowanków, uczniów, blisko ich codziennych problemów, trosk, pytań, wątpliwości, poszukiwań i cierpień – wskazywał bp Leszczyński.

Nowy rok szkolny i przyszłe lata w szkolnictwie polskim oznaczają zmiany, które mają jednak następować stopniowo – zapewnił o tym Eugeniusz Pelak, wicekurator oświaty w Lublinie. – Pani minister mówi, że ma to być ewolucja a nie rewolucja. Bardzo spokojnie podchodzimy do zmian. Pani minister zapowiadała akty prawne. We wrześniu i październiku będą one konsultowane ze środowiskiem pedagogicznym. Myślę, że większych obaw nie ma – uspokaja Eugeniusz Pelak, zaznaczając, że dużo pracy będzie dla organów prowadzących, które będą zmieniać strukturę sieci szkół.

Podczas spotkania katechetów z wykładem pt. „Komunikacja na katechezie” wystąpił zaproszony gość – ks. dr Michał Klementowicz z Instytutu Liturgiki i Homiletyki KUL, który wskazał, jak ważna w nauczaniu katechezy jest komunikacja niewerbalna, odbywająca się „poza słowami”. – To, że mówimy, nie oznacza, że komunikujemy. Komunikacja następuje wtedy, kiedy jest aktywny odbiór przekazywanych treści – zauważa ks. Klementowicz.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczą przyjaźni z Jezusem

Pomagają dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami wzrastać w wierze. Choć katechetów specjalnych jest niewielu, odgrywają ważną rolę w edukacji swoich uczniów. Za tydzień spotkają się w stolicy.

W katechezie osób z różnymi niepełnosprawnościami chodzi zwłaszcza o doprowadzenie ich do odkrycia tajemnicy osobowego Boga, który kocha każdego człowieka i jest o niego zatroskany. Chodzi także o rozwijanie i wspieranie wiary wychowanka. U podstaw katechezy leży wychowanie liturgiczne, mające dokonywać się zarówno przez nauczanie, które wyjaśnia tajemnice wiary i sposoby jej celebrowania, jak i przez sam udział w liturgii, który pozostanie zawsze szczególnie ważnym punktem katechezy (...) – piszą specjaliści. Zadania te nie różnią się więc od tego, co muszą zrobić katecheci uczący zdrowe dzieci. Jednak skala wyzwań jest zupełnie inna. Podstawowa różnica to konieczność indywidualnego podejścia.
CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

litania

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
CZYTAJ DALEJ

Trener chorwackiej reprezentacji piłkarskiej: Bóg daje mi siłę

2025-08-11 07:25

[ TEMATY ]

świadectwo

Chorwacja

Autorstwa Анна Нэсси/commons.wikimedia.org

Zlatko Dalić

Zlatko Dalić

Odnoszący sukcesy trener reprezentacji Chorwacji jest gościem honorowym uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Sinj - „Bóg pomógł pokonać przeszkody i spełnić marzenia” - mówi.

Zlatko Dalič, przyznaje, że wiara chrześcijańska daje mu ogromną motywację i siłę. „Każdego dnia żyję wiarą, zwłaszcza w trudnych sytuacjach” - powiedział Dalič, który od 2017 roku prowadzi reprezentację swojego kraju do znaczących sukcesów i jako wierzący katolik zawsze trzyma różaniec na trybunach. W tych dniach jest w sanktuarium Sinj, w dalmatyńskim Splicie i gościem honorowym modlitewnego przygotowania do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poinformowała 9 sierpnia chorwacka katolicka agencja informacyjna IKA.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję