Reklama

Niedziela Legnicka

Wyrównać szanse

We wrześniu odbył się Dolnośląski Rajd „Wyrównać szanse”, zorganizowany przez Oddział PTTK w Legnicy. Celem rajdu było poznanie naszej małej ojczyzny, zabytków oraz piękna Legnicy

Niedziela legnicka 43/2016, str. 8

[ TEMATY ]

rajd

WTZ Caritas Legnica

Uczestnicy rajdu „Wyrównać szanse”

Uczestnicy rajdu „Wyrównać szanse”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udział w rajdzie wzięła niepełnosprawna młodzież oraz dzieci z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Grupa WTZ Caritas prowadzona była przez przewodnik Helenę Rafałko, która rozpoczęła zwiedzanie w Rynku od Śledziówek, Domu pod Przepiórczym Koszem, Akademii Rycerskiej i Kościoła św. Jana. W kościele młodzież zwiedziła Mauzoleum Ostatnich Piastów. Pani Helena opowiedziała również o Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w lipcu br. Młodzież, która przyjechała na Dni Młodzieży do Legnicy, pochodziła z Kanady, Brazylii, Peru oraz z Polski. Grupy były bardzo liczne, począwszy od największej – 124 osób po średnie i najmniejszą grupę, która liczyła 30 osób.

Grupa młodzieży z Peru stawiała pytania m.in., ile kościół św. Jana posiada świętych, którzy tutaj żyli, mieszkali i pracowali? Odpowiedź była prosta – trzech świętych: św. Jadwiga (żona Henryka Brodatego i matka Henryka Pobożnego), bł. o. Zbigniew Strzałkowski, bł. o. Michał Tomaszek. Wspomniani Ojcowie przebywali w klasztorze franciszkańskim przy kościele św. Jana, w którym pracowali, prowadzili wykłady, odprawiali Msze św., a zginęli śmiercią męczeńską na ich ziemi w Ameryce Południowej. Z młodzieżą był młody mężczyzna, który wraz z ojcem chodził na Msze św., które odprawiał o. Zbigniew Strzałkowski, głosząc „o dobroci i miłości człowieka do człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Warto wspomnieć, że młodzież, która pokazała swój występ w Krakowie przed papieżem na Dniach Młodzieży, część tego występu pokazała również w kościele św. Jana przed ludźmi i młodzieżą czekającą na swoją kolejkę na przewodnika. W dniach Światowych Dni Młodych po kościele św. Jana oprowadzali przewodnicy: Halina Bierwiaczorek oraz Helena Rafałko.

Niepełnosprawni po wysłuchaniu opowiadania o Dniach Młodzieży zobaczyli piękny witraż św. Jadwigi oraz przy bocznym ołtarzu św. Franciszka umiejscowione relikwie błogosławionych o. Zbigniewa i o. Michała.

Po zwiedzeniu kościoła św. Jana, grupa udała się na kąpielisko północne w Legnicy, gdzie czekał ich ciepły posiłek. Niepełnosprawni brali udział w różnych konkursach, grach i zabawach, za które otrzymali nagrody. Na zakończenie rajdu wiceprezes Kazimierz Rosół podziękował za udział, wręczając dla poszczególnych grup puchary, a jednocześnie zaprosił wszystkich na następny rok „na rajd”.

2016-10-20 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawa: z sanktuarium bł. Karoliny wyruszy „Rajd dla Życia”

[ TEMATY ]

rajd

rower

Grażyna Kania

Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie

Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie

Można już szykować rowery i ćwiczyć kondycję. Trasa rowerowego „Rajdu dla Życia” rozpocznie się w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie w diecezji tarnowskiej. Rajd organizuje w sierpniu Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Trasa będzie prowadziła do Rostkowa – miejsca narodzin św. Stanisława Kostki.

Rajd będzie miał formę sztafety modlitewnej. - Jego celem jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego - podkreśla ks. Artur Mularz, opiekunem duchowy „Rajdu dla Życia” w diecezji tarnowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Ukraiński influencer wjechał corwetą nad Morskie Oko. Szokująco niski mandat

2026-05-23 12:45

[ TEMATY ]

ukraiński

influencer

corweta

Morskie Oko

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński influencer wjechał corwetą nad Morskie Oko, pokonując ponad 8 km trasy objętej zakazem ruchu w Tatrzańskim Parku Narodowym. Policja ukarała go mandatem 100 zł, choć taryfikator za takie wykroczenie przewiduje karę do 5 tys. zł.

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem. Influencer przejechał sportowym autem asfaltową drogą prowadzącą do Morskiego Oka, mimo obowiązującego bezwzględnego zakazu wjazdu na terenie chronionym. Na miejscu zrobił sobie zdjęcia z partnerką na tle samochodu, a następnie wrócił tą samą trasą.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do neoprezbiterów: Strzeżcie się słów pustych, obliczonych na aplauz.

2026-05-23 15:12

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

święcenia kapłańskie

archikatedra Świętej Rodziny

Karol Porwich / Niedziela

Pamiętajcie, że z wypowiedzianego słowa trzeba się będzie rozliczyć przed Bogiem i trzeba je przeżywać jako własne świadectwo. Strzeżcie się w waszym życiu i w waszej posłudze słów pustych, obliczonych na aplauz – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

Arcybiskup 23 maja br. podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich trzem diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz bratu z Oratorium św. Filipa Neri.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję