Eucharystii zamykającej czas łaski Roku Świętego Miłosierdzia na Kalwarii w Praszce 13 listopada br. przewodniczył ks. kan. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i delegat abp. Wacława Depo. Ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego, witając go, powiedział: – Czcigodny Księże, przed rokiem, 13 grudnia, otworzyłeś w naszym sanktuarium Bramę Miłosierdzia. Dziś prosimy, abyś wraz z nami wyraził wielkie dziękczynienie Bogu za ten czas łaski.
Reklama
Główny celebrans w kazaniu mówił: – Człowiek, który doświadczył miłosierdzia, który przyjął łaskę chrztu św. musi iść i głosić Pana Jezusa innym. Jezus zapewnia nas, że da nam moc i że choćby nie wiadomo co działo się w świecie, jesteśmy w Jego rękach. Jeśli, oczywiście, przyjęliśmy Go do naszego życia jako naszego Pana i Zbawiciela. Podkreślił też, że teraz jesteśmy właśnie w tym czasie, indywidualnej i zbiorowej intronizacji Chystusa. – To na Kalwarii w Praszce przypominamy sobie prawdę, że Bóg umiłował świat. To na Kalwarii przypominamy sobie orędzie nieskończonego miłosierdzia Boga – zaznaczył i wezwał do wielkiej modlitwy za rodziny, które przeżywają różnorakie kryzysy, dodając, że Kalwaria w Praszce jest także w jakiejś mierze sanktuarium Świętej Rodziny. Ksiądz Kanonik wezwał rodziny do wspólnej modlitwy, ciągłej troski o swą jedność i miłość, ale też podkreślił, że człowiek powinien zawierzyć Bogu i Jego łasce miłosierdzia w sytuacjach, które wydają mu się bez wyjścia. – Dziękujmy Bogu za to, co stało się naszym udziałem, przepraszajmy za zmarnowane łaski, ale patrzmy z nadzieją na to wszystko, co przed nami i bądźmy świadkami miłosierdzia – podsumował.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Kustosz wyraził swą wdzięczność wobec głównego celebransa za wygłoszone słowo Boże i „za stałą troskę o sanktuarium w Praszce, wyrażaną na wielu płaszczyznach”. Ks. Gasiński podziękował za obecność przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, Kalwaryjskiemu Bractwu Męki Pańskiej oraz wszystkim zebranym za dar wspólnej modlitwy. Następnie, parafrazując słowa papieża Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”, w imieniu wszystkich modlił się tymi słowami: „Kalwaryjska Matko Zawierzenia, Matko Miłosierdzia. Słodycz Twego spojrzenia niech nam stale towarzyszy, abyśmy wszyscy potrafili nieustannie odkrywać radość z czułości Boga. Nikt tak jak Ty nie poznał głębokości tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem. Wyproś nam, aby na Twój wzór wszystko w naszym życiu zostało ukształtowane przez obecność miłosierdzia, które stało się Ciałem. Matko Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, niech Twa pieśń pochwalna, odśpiewana na progu domu św. Elżbiety, zadedykowana miłosierdziu, wyprasza teraz i zawsze, dla nas i całego świata, Miłosierdzie, które się rozciąga «z pokolenia na pokolenie». Módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen”.
Na zakończenie Eucharystii, przed Najświętszym Sakramentem, została poprowadzona kolejna część Nowenny przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana oraz odśpiewany uroczyście hymn „Magnificat” za czas łaski Roku Świętego Miłosierdzia na Kalwarii w Praszce, którego doświadczyli wierni parafii pw. Świętej Rodziny oraz liczni pielgrzymi, którzy w tym czasie łaski przybywali na Kalwarię w Praszce i przechodzili przez Bramę Miłosierdzia, aby stawać się „Miłosierni jak Ojciec”.