Dębowiec
Reklama
Parafrazując słowa Koheleta, można powiedzieć: Jest czas otwierania i czas zamykania! W bazylice Matki Bożej z La Salette w Dębowcu uroczystej Liturgii z udziałem duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego oraz rzeszy wiernych 13 listopada przewodniczył delegat Biskupa Ordynariusza – ks. dziekan Jan Reczek. Po wspólnym, ostatnim przejściu przez Drzwi Święte o godz. 15 odmówiono najpierw Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie rozpoczęto celebrację eucharystyczną. Ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS zacytował w homilii słowa papieża Franciszka na otwarcie Roku Miłosierdzia. Ojcu Świętemu bardzo zależało, aby jak najwięcej wiernych poprzez symboliczny gest przekroczenia Bramy Miłosierdzia przylgnęło bardziej do Bożego Serca, stając się uczestnikami Miłości. Jak wykorzystaliśmy ten rok szczególnej łaski? Ks. kustosz Paweł Raczyński MS podziękował wiernym, którzy w Roku Miłosierdzia przybywali do sanktuarium Płaczącej Pani z La Salette, by u stóp Matki Miłosierdzia odnajdywać drogę do Jej Syna, wypraszać łaski i błogosławieństwo dla siebie i bliskich. Na koniec Eucharystii odśpiewaliśmy „Te Deum”, dziękując Bogu za wszelkie dobro otrzymane w Roku Miłosierdzia i za wszystkich, którzy od 13 grudnia ubiegłego roku przeszli w Dębowcu Drzwi Święte. Jeszcze minionego dnia, w sobotę, wraz z pierwszym jesiennym śniegiem przyjechały dwie parafialne pielgrzymki z Rzeszowa i Ropczyc. A w ciągu całego Roku Miłosierdzia odnotowano 580 grup. Miejmy nadzieję, że nadal będą chętnie pielgrzymować do Dębowca i innych miejsc świętych. Zamknięcie Bram Miłosierdzia nie oznacza przecież zamknięcia serca! Miniony rok uświadomił nam, jak bardzo wszyscy potrzebujemy Bożego Miłosierdzia, a zarazem, jak ważne jest wielorakie miłosierdzie czynione naszym bliźnim. Można powiedzieć, żeśmy w tym ludzkim miłosierdziu nieco się wyćwiczyli przez ostatni rok.
Iwona Józefiak OCV
Tarnowiec
W sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu 13 listopada uroczystej Mszy św. zamykającej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia przewodniczył dziekan dekanatu Jasło-Wschód ks. Zbigniew Irzyk, który w homilii przypomniał zebranym, że nie ma w naszym życiu innej drogi, jak droga miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kapłani i parafianie tarnowieckiej parafii w Roku Jubileuszu podążali tą drogą. Każdego dnia można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed każdą Mszą św., a także przed wszelkimi świętami i uroczystościami czy też w czasie wizyt pielgrzymów. Codziennie przed Mszą wieczorną wierni odmawiali Koronkę oraz Litanię do Bożego Miłosierdzia, prosząc o miłosierdzie dla siebie i świata. Modlitwa ta pozostanie żywym pomnikiem zakończonego Roku Miłosierdzia. Organizowano czuwania, jak np. tematyczna wieczornica KSM-u w GOK-u. Nie zabrakło cyklu homilii o tematyce uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy, głoszonych przez kilka niedziel.
Tarnowieckie sanktuarium odwiedziło w Roku Miłosierdzia ok. 8 tys. pielgrzymów. Wizyty te nie były bezowocne. Byli pielgrzymi, którzy dziękowali i składali świadectwa swojej przemiany, m.in. anonimowi alkoholicy przyszli z podziękowaniem dla Pana Boga i Matki Tarnowieckiej za siłę w walce z nałogiem.
Reklama
Namacalnymi pomnikami Roku Miłosierdzia są Aleja Miłosierdzia, na której znajdziemy tablice z wypisanymi uczynkami miłosierdzia co do ciała i duszy oraz Dzwon Miłosierdzia. Duchowe owoce Roku Miłosierdzia są bezcenne. Rok się kończy, ale nasze serca pozostają otwarte, a ręce gotowe na uczynki miłosierdzia.
Ks. Grzegorz Wolan
Czudec
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Czudcu zamknięcie Bramy Miłosierdzia miało miejsce 13 listopada. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie odprawiona została Eucharystia.
Do głównych wydarzeń, jakie miały miejsce w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia w parafii Świętej Trójcy w Czudcu, zaliczyć można codzienne wspólne uzyskiwanie odpustu zupełnego jako wielki uczynek miłosierdzia dla naszych zmarłych oraz przed Mszą św. wieczorną modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i Różaniec. Codziennie była możliwość spowiedzi. W każdy piątek całodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 15 wspólne uwielbienie Boga poprzez Koronkę do Bożego Miłosierdzia i refleksję o Miłosierdziu. W drugie wtorki każdego miesiąca miały miejsce Wieczory Uwielbienia, a 11 października 2016 r. Wieczór Miłosierdzia. Od Niedzieli Miłosierdzia rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Miłosiernego Jezusa do rodzin w parafii.
W III soboty miesiąca o godz. 10 miała miejsce Eucharystia o Miłosierdziu Bożym dla pielgrzymów połączona z Aktem Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. Zorganizowanymi grupami przekraczającymi Bramę Miłosierdzia byli pielgrzymi, którzy przeszli pieszo z: Połomii, Pstrągowej, Lutczy, Babicy, Wyżnego, Nowej Wsi i Niebylca, Jawornika, Gwoźnicy, Baryczki.
Reklama
Ponadto Bramę Miłosierdzia przekroczyli pielgrzymi z Dębowca, Lubeni, Zgłobnia, Sędziszowa Młp., Przedborza, Cmolasu i Trzęsówki, Desznicy, Przybówki Ostrzeszowa (diecezja kaliska), z parafii Kościana (diecezja poznańska), Gdyni i Starogrodu Gdańskiego (archidiecezja gdańska). Pielgrzymowały także różne katolickie stowarzyszenia, było także wiele pielgrzymek uczniów z okolicznych szkół.
Ks. Paweł Płaziak
Kolbuszowa
Kolegiata kolbuszowska należała do jednego z kościołów stacyjnych w diecezji rzeszowskiej, w których w Roku Miłosierdzia można było skorzystać z owoców Jubileuszu.
Od soboty 12 listopada trwały w kolbuszowskiej parafii rekolekcje, które były wyrazem wdzięczności za ten święty czas. Rekolekcje prowadził ks. Wiesław Rafacz. O godz. 15 została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie została odprawiona Msza św. dziękczynna za Rok Jubileuszowy i owoce tego świętego czasu. Eucharystii przewodniczył ks. Lucjan Szumierz – proboszcz parafii. Pod koniec nabożeństwa udano się procesyjnie pod Bramę Miłosierdzia, by tam odśpiewać uroczyste „Magnificat” i otrzymać Boże błogosławieństwo.
Wierzymy, że ten czas umocnił naszą wiarę i zaprosił nas do dawania chrześcijańskiego świadectwa o Bogu bogatym w miłosierdzie.
Ks. Paweł Liszka