W imieniu uczestników konferencji naukowej pt. "O prawdzie w życiu publicznym - Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w 30 rocznicę zbrodni", przeprowadzonej w Lublinie 21 listopada 2014 r. przesyłam kopię apelu, przekazanego Panu Prokuratorowi Generalnemu o niezwłoczne zarządzenie badania śledztwa w sprawie kierowania wykonaniem zabójstwa Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które obecnie prowadzone jest przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.
Apel wraz z 41 podpisami uczestników sympozjum przesłany został adresatowi.
Reklama
Apel do prokuratora generalnego
uczestników konferencji
„O prawdzie w życiu publicznym - Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w 30. rocznicę zbrodni”
przeprowadzonej w Lublinie, w dniu 21 listopada 2014 r.
W związku z narosłymi przez lata licznymi kontrowersjami i wątpliwościami dotyczącymi rzetelności, poprawności oraz ciągłości i terminowości prowadzenia śledztwa w sprawie kierowania wykonaniem zabójstwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w okresie od czerwca 1990 r. do listopada 2014 r. a także dochowaniem zasady niezależności prowadzących je prokuratorów, jako uczestnicy określonej powyżej konferencji zwracamy się do Pana Prokuratora Generalnego o niezwłoczne zarządzenie badania prowadzonego obecnie przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, śledztwa w wyżej wymienionej sprawie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najwyższe zaniepokojenie budzi fakt, że pomimo upływu 30 lat od męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i trwającego od 24 lat w niepodległej Polsce śledztwa, nierozstrzygniętą wciąż pozostaje kwestia odpowiedzialności karnej za udział w tym przestępstwie wszystkich współuczestników zbrodni.
Sposób informowania opinii publicznej przez Dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o biegu tego śledztwa - który pomimo zaproszenia do wzięcia udziału w konferencji oświadczył, że nikt z prokuratorów IPN nie będzie w nich uczestniczył - aż nadto dostarcza podstaw do uznania, że jest ono prowadzone w sposób dalece nieprawidłowy. Spostrzeżenie takie wynika również ze stanowiska Rady Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, która w uchwale nr 7/14, z dnia 2 października 2014 r., dokonała krytycznej oceny pracy prokuratorów pionu śledczego IPN wskazując między innymi na nieuzasadnioną przewlekłość postępowań, brak koncentracji materiału dowodowego lub podejmowanie czynności, które wydłużają postępowanie.
Mirosław Piotrowski, prof. KUL, WSKSiM, poseł do PE