Reklama

Głos z Torunia

25 lat istnienia Radia Maryja

Radosne uwielbienie Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 lat minęło... 25 lat głoszenia chwały Bożej i umacniania w wierze. 25 lat apostolstwa słowa i słuchania Kościoła. 25 lat troski o Ojczyznę i każdego człowieka. 25 lat, gdy na falach eteru rozbrzmiewa „katolicki głos w twoim domu”. Świętowanie srebrnego jubileuszu istnienia Radia Maryja i powstałych przy nim dzieł, takich jak: Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik”, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, miało miejsce 3 grudnia, w pierwszą sobotę miesiąca, w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu, i 8 grudnia w bazylice pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. W ramach toruńskich obchodów odbyły się koncerty, w tym galowy koncert-widowisko „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, podczas którego dyrektor Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. ppłk Piotr Majka wyróżnił o. Tadeusza Rydzyka CSsR diamentową płytą za upowszechnianie polskich pieśni kościelnych i patriotycznych. Dziękczynienie przez ręce Matki Bożej popłynęło w czasie modlitwy różańcowej, a Koronka do Miłosierdzia Bożego była prośbą o objęcie płaszczem Bożej opieki. Centralnym punktem była jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który także wygłosił homilię oraz przekazał błogosławieństwo papieża Franciszka. Ojciec Święty zapewnił o duchowej łączności z twórcami, słuchaczami i uczestnikami uroczystości. Życzył, aby radio „było skutecznym środkiem ewangelizacji, nośnikiem ponadczasowych wartości ludzkich”. Wśród koncelebrasów byli m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki oraz o. Janusz Sok, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Wszystkich licznie zgromadzonych powitał i pozdrowił bp Suski. Mówił on o radości, która umacnia sens życia i działania: – To ona otwiera nas na innych ludzi, jest jak świeże powietrze, którym lekko się oddycha. Jubileusz jest radosnym uwielbieniem Boga za dobro otrzymane z Jego ręki. – Mamy świadomość dobra, jakim jest Radio Maryja, w służbie nowej ewangelizacji – przypominał Biskup Andrzej i zachęcał do radosnego chwalenia Boga za ludzi Radia Maryja, za Ojca Dyrektora, współpracowników duchownych i świeckich, wolontariuszy i całą Rodzinę Radia Maryja, która duchowo i materialnie wspiera swoje radio.

Reklama

Radio bliskie ludziom

W homilii abp Jędraszewski przypomniał, że 25 lat temu, 8 grudnia 1991 r., została zainaugurowana działalność Radia Maryja. Wtedy też słuchacze wysłuchali tych samych czytań liturgicznych, które wybrzmiały dziś. Były to słowa o walce złego ducha z człowiekiem, który uwierzył w kłamstwo szatana i wzgardził prawdą o Stwórcy; o Maryi będącej wzorem zawierzenia i słuchania słów Najwyższego i miłosierdziu Boga, który daje nadzieję na ostateczne zwycięstwo. Wtedy pojawił się o. Tadeusz Rydzyk CSsR, który zaufał Bogu i pragnął utworzyć katolickie radio, które pomaga w życiu według wartości, które niesie Ewangelia. I tak się stało. – Radio Maryja jest bliskie ludziom i ich problemom – mówił kaznodzieja. – W programie radia jest wszystko, co życie stanowi, wspólna modlitwa w różnych porach dnia, rzetelne informacje, katechezy i konferencje, dyskusje na ważne dla Kościoła i narodu tematy. W ten sposób stało się ono przekaźnikiem nauczania św. Jana Pawła II. Przypomniał słowa Ojca Dyrektora: „Chciałem, aby Radio Maryja było wzajemną komunikacją”. To dlatego słuchacze tworzą rodzinę. Na zakończenie kaznodzieja dziękował Bogu za wielkie dzieła, które zapoczątkował Ojciec Dyrektor, jemu samemu i wszystkim współpracownikom za miłość do Matki Bożej, Kościoła i Ojczyzny, a równocześnie życzył całemu zespołowi dalej nieustępliwości w głoszeniu prawdy o Bogu bogatym w miłosierdzie. Tym życzeniom towarzyszy „modlitwa, abyśmy wszyscy każdego dnia, krocząc za Jezusem, podejmowali pełne ufnej radości: «Alleluja i do przodu»” – tak zakończył swe słowo abp Marek Jędraszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dwa elementy

W uroczystości wzięli udział biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz prezydent RP Andrzej Duda, posłowie, europosłowie, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, ministrowie, wiceministrowie, wojewodowie, marszałkowie województw, prezydenci miast z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, a także tysiące wiernych z Polski i zagranicy. Źródło siły tej rozgłośni wyjaśnił prezydent Andrzej Duda, który powiedział: – Jako prezydent RP przybyłem tu dziś, by podziękować przede wszystkim za wielkie dzieło wspólnoty, wielkie dzieło miłosierdzia i wielkie dzieło budowania siły polskiego społeczeństwa i polskiej państwowości. Dlaczego? Dlatego, że Radio Maryja od początku istnienia niesie w sobie dwa elementy, które były i są w dzisiejszym świecie unikatowe, tym pierwszym i najważniejszym jest budowanie wspólnoty ludzi, a drugim – niezłomność. Ponadto okolicznościowe listy wystosowali kard. Zenon Grocholewski i przełożony generalny redemptorystów o. Michael Brehl oraz premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wśród licznych życzeń i gratulacji były też te przesłane przez Lidię Dudkiewicz, redaktor naczelną Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, które na ręce o. Rydzyka CSsR przekazała Helena Maniakowska, od początku współpracująca zarówno z Radiem Maryja, jak i „Głosem z Torunia”. Na zakończenie srebrnego jubileuszu Ojciec Dyrektor wyraził wdzięczność wszystkim bez wyjątku, którzy współuczestniczą w tworzeniu rozgłośni: – Wielkie rzeczy uczynił i czyni nam Pan! Dziękujemy wszystkim, którym drogie są dzisiaj: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Przez te wszystkie lata niezmiennie przy odbiornikach gromadzą się ci, którzy chcą słuchać. Wśród nich są zarówno osoby starsze i w średnim wieku, jak i młodzież oraz dzieci. Jednoczy ich wspólna wiara, nadzieja i miłość. Stąd ramówka, w której prym wiedzie modlitwa, nadaje rytm ich codzienności. To nawiązanie do tradycji, gdy człowiek trzy razy dziennie zwraca się do swego Boga: rano, w południe i wieczorem. Włączają się więc w nurt wspólnego wołania do nieba, gdy odmawiają m.in. pacierz poranny, Jutrznię, Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, „Anioł Pański”, modlitwę popołudniową z Liturgii Godzin, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Różaniec i Apel Jasnogórski. Najważniejszym jednak punktem dnia jest Msza św. Formację pogłębiają przez katechezy, korzystają też z porad zdrowotnych, kulinarnych czy ekologicznych. Audycje dla dzieci i młodzieży, programy informacyjne i publicystyczne wraz z „Rozmowami niedokończonymi” to propozycje dla młodych i starszych. W tej wielkiej Rodzinie Radia Maryja znajdują wsparcie w kłopotach.

Jubileuszowe spotkanie było świętem radości, dobra i łaski Bożej oraz ludzkiej wspólnoty, która umacnia wszystkich, by trwali w wierze i miłości Boga, Ojczyzny i człowieka przy pomocy Matki Bożej Gwiazdy Ewangelizacji prowadzącej Radio Maryja i będącej jego Opiekunką.

2016-12-07 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rodzinie Radia Maryja

Niedziela sosnowiecka 47/2016, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

Radio Maryja

Piotr Lorenc

O. Tadeusz Rydzyk dialoguje z uczestnikami spotkania

O. Tadeusz Rydzyk dialoguje z uczestnikami spotkania

Nasza ojczyzna była najzasobniejsza, najlepiej w niej się działo, gdy Polacy trzymali się blisko Pana Boga. I to jest dziś zadanie dla nas wszystkich, by przyprowadzić do kościołów naszych wnuków, dzieci, zwłaszcza te, które wyemigrowały i mają słaby kontakt z wiarą. Kiedyś staniemy przed Panem Bogiem, a wszyscy staniemy bez wyjątku, i co wówczas mu powiemy? Modlitwa, świadectwo, życie sakramentalne – te zadania kładę przed wami – powiedział o. Tadeusz Rydzyk podczas jubileuszowego spotkania Rodziny Radia Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję