Reklama

Ze świata

Syria

Pomoc świąteczna dla dzieci w Aleppo

Miasto Aleppo, a także sąsiadujące z nim miejscowości: Michrefeh, Rable, Ain Hlaquim i inne w maronickiej diecezji Latakija (Laodycea) są celem bożonarodzeniowej akcji zorganizowanej przez włoską gałąź papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Według chaldejskiego biskupa Aleppo, a zarazem dyrektora syryjskiej Caritas – Antoine’a Audo, Caritas w zachodniej części Aleppo, pozostającego od dawna pod kontrolą sił rządowych, opiekuje się cywilami ewakuowanymi ze wschodniej części miasta, kontrolowanej nadal przez terrorystyczne tzw. Państwo Islamskie. Od czasu, gdy ze wschodniego Aleppo zaczęli napływać pierwsi uchodźcy, Caritas objęła opieką ponad 2 tys. rodzin – zapewniała im mieszkanie, jedzenie, opiekę medyczną itp.

Reklama

Bp Antoine Chbeir, który maronicką diecezją latakijską kieruje od 18 kwietnia 2015 r., zapewnił, że Kościołowi leży na sercu cały naród syryjski.

KAI

Jordania

Król Abdullah II podkreśla rolę chrześcijan

Król Jordanii Abdullah II uważa, że chrześcijanie są niezbywalną częścią składową jego kraju. Podczas spotkania 18 grudnia 2016 r. z przedstawicielami chrześcijan z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia podkreślił wybitne zasługi chrześcijan w budowie narodu – poinformowała jordańska agencja informacyjna „Petra”. Abdullah II podziękował muzułmanom i chrześcijanom w kraju za umiarkowanie i tolerancję. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie i muzułmanie są jedną rodziną związaną i zależną od siebie. – Musimy współpracować, aby chronić przyszłość następnych pokoleń w świetle stojących przed nami wyzwań – stwierdził. Przypomniał, że bezpieczeństwo i stabilizacja w kraju zależne są od jedności narodowej. Podkreślił też historyczne i religijne znaczenie Jordanii w ochronie miejsc świętych – islamskich i chrześcijańskich – w Jerozolimie.

KAI

Niemcy

Polski kierowca walczył z terrorystą

Wstępne wyniki autopsji rzuciły nowe światło na tragiczne wydarzenia w Berlinie. Polski kierowca TIR-a – 37-letni Łukasz Urban mimo zadanych nożem ran walczył z islamskim terrorystą jeszcze w chwili, gdy ten jechał przez świąteczny kiermasz. Próbował wyrwać terroryście z rąk kierownicę. Zginął dopiero od strzałów z broni palnej.

Reklama

O sprawie piszą niemieckie media: „Bohater z Berlina, którego nie zapomnimy – walczył do końca, ratując przy tym jak największą liczbę ludzi. Sekcja zwłok wykazała, że walczył ze swoim oprawcą do końca. To, że jest bohaterem, który starał się zapobiec najgorszemu, nie ulega wątpliwości i nie podlega żadnym spekulacjom. Niemcy – dziękują”.

O bohaterskiej postawie Polaka świadczą też ślady opon ciężarówki, którą Łukasz Urban próbował wyprowadzić poza teren świątecznego jarmarku, by zminimalizować liczbę potencjalnych ofiar.

Red.

* * *

W miłości, która ma swoje źródło w Sercu Chrystusa, jest nadzieja na przyszłość świata.
Jan Paweł II

Krótko

• Sejm Litwy w przyjętej rezolucji w sprawie wzmacniania dyplomacji parlamentarnej zaapelował o odbudowę stosunków z Polską. Rezolucję poparło 76 posłów w 141-osobowym Sejmie, nikt nie głosował przeciwko, 3 posłów wstrzymało się od głosu.

• Austriacka Partia Wolności podpisała porozumienie o zacieśnieniu współpracy z partią Władimira Putina Jedna Rosja.

• Światosław Szewczuk – arcybiskup większy kijowsko-halicki w rozmowie z włoską agencją SIR powiedział, że ludzie są przekonani, iż jeśli Papież przyjedzie na Ukrainę, to wojna się skończy. Ujawnił, że za każdym razem, gdy spotyka się z Franciszkiem, prosi go o przyjazd na Ukrainę.

• Ks. Stefan Igumnow – sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego poinformował, że rosyjscy prawosławni i katolicy planują dalsze akcje wspólnego niesienia pomocy wyznawcom Chrystusa w Syrii.

• W Turcji zastrzelono rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa. Do zabójstwa doszło w Ankarze podczas otwarcia wystawy poświęconej Rosji. Zamachowca zastrzelono.

• Amerykańskie Kolegium Elektorskie zakończyło proces wyboru prezydenta USA. Spośród 538 elektorów na Donalda Trumpa głosowało 306. Część elektorów oddała głos niezgodnie z wolą wyborców.

• Stany Zjednoczone po raz kolejny rozszerzyły sankcje nałożone na Rosję. To konsekwencja kontynuowania przez nią okupacji ukraińskiego Krymu oraz ekspansywnej polityki prowadzonej na wschodzie Ukrainy.

• Mosze Kacaw – były prezydent Izraela, skazany za gwałty i inne przestępstwa o charakterze seksualnym, dostał zgodę na przedterminowe wyjście na wolność. Polityk trafił do więzienia pod koniec 2011 r. i miał do odsiadki 7 lat.

2016-12-28 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: co dali polskiemu Kościołowi kard. Wojtyła i ks. Blachnicki?

2021-09-19 12:12

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Karol Wojtyła

diecezja.pl

Aby współpraca między duchownymi a świeckimi dobrze funkcjonowała, potrzebna jest zmiana mentalna i kultura dialogu – podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego na temat dziedzictwa ks. Franciszka Blachnickiego i kard. Karola Wojtyły. Został on zorganizowany w ramach sympozjum „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła".

Prof. Aleksander Bańka, świecki lider Ruchu Światło-życie Archidiecezji Katowickiej i delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, podkreślał, że obaj kapłani żyli Soborem Watykańskim II i byli prekursorami wielu przemian. - Byli pionierami nowego stylu i kultury w relacji do świeckich. Ojciec Franciszek, w sercu i pracy duszpasterskiej, miał ogromne zrozumienie tego, kim jesteśmy w Kościele i że nasza tożsamość i podmiotowość jako chrześcijan wiąże się z sakramentem chrztu. Przekładał tę ideę na język praktyki duszpasterskiej – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję