Reklama

Ze świata

Syria

Pomoc świąteczna dla dzieci w Aleppo

Miasto Aleppo, a także sąsiadujące z nim miejscowości: Michrefeh, Rable, Ain Hlaquim i inne w maronickiej diecezji Latakija (Laodycea) są celem bożonarodzeniowej akcji zorganizowanej przez włoską gałąź papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Według chaldejskiego biskupa Aleppo, a zarazem dyrektora syryjskiej Caritas – Antoine’a Audo, Caritas w zachodniej części Aleppo, pozostającego od dawna pod kontrolą sił rządowych, opiekuje się cywilami ewakuowanymi ze wschodniej części miasta, kontrolowanej nadal przez terrorystyczne tzw. Państwo Islamskie. Od czasu, gdy ze wschodniego Aleppo zaczęli napływać pierwsi uchodźcy, Caritas objęła opieką ponad 2 tys. rodzin – zapewniała im mieszkanie, jedzenie, opiekę medyczną itp.

Reklama

Bp Antoine Chbeir, który maronicką diecezją latakijską kieruje od 18 kwietnia 2015 r., zapewnił, że Kościołowi leży na sercu cały naród syryjski.

KAI

Jordania

Król Abdullah II podkreśla rolę chrześcijan

Król Jordanii Abdullah II uważa, że chrześcijanie są niezbywalną częścią składową jego kraju. Podczas spotkania 18 grudnia 2016 r. z przedstawicielami chrześcijan z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia podkreślił wybitne zasługi chrześcijan w budowie narodu – poinformowała jordańska agencja informacyjna „Petra”. Abdullah II podziękował muzułmanom i chrześcijanom w kraju za umiarkowanie i tolerancję. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie i muzułmanie są jedną rodziną związaną i zależną od siebie. – Musimy współpracować, aby chronić przyszłość następnych pokoleń w świetle stojących przed nami wyzwań – stwierdził. Przypomniał, że bezpieczeństwo i stabilizacja w kraju zależne są od jedności narodowej. Podkreślił też historyczne i religijne znaczenie Jordanii w ochronie miejsc świętych – islamskich i chrześcijańskich – w Jerozolimie.

KAI

Niemcy

Polski kierowca walczył z terrorystą

Wstępne wyniki autopsji rzuciły nowe światło na tragiczne wydarzenia w Berlinie. Polski kierowca TIR-a – 37-letni Łukasz Urban mimo zadanych nożem ran walczył z islamskim terrorystą jeszcze w chwili, gdy ten jechał przez świąteczny kiermasz. Próbował wyrwać terroryście z rąk kierownicę. Zginął dopiero od strzałów z broni palnej.

Reklama

O sprawie piszą niemieckie media: „Bohater z Berlina, którego nie zapomnimy – walczył do końca, ratując przy tym jak największą liczbę ludzi. Sekcja zwłok wykazała, że walczył ze swoim oprawcą do końca. To, że jest bohaterem, który starał się zapobiec najgorszemu, nie ulega wątpliwości i nie podlega żadnym spekulacjom. Niemcy – dziękują”.

O bohaterskiej postawie Polaka świadczą też ślady opon ciężarówki, którą Łukasz Urban próbował wyprowadzić poza teren świątecznego jarmarku, by zminimalizować liczbę potencjalnych ofiar.

Red.

* * *

W miłości, która ma swoje źródło w Sercu Chrystusa, jest nadzieja na przyszłość świata.
Jan Paweł II

Krótko

• Sejm Litwy w przyjętej rezolucji w sprawie wzmacniania dyplomacji parlamentarnej zaapelował o odbudowę stosunków z Polską. Rezolucję poparło 76 posłów w 141-osobowym Sejmie, nikt nie głosował przeciwko, 3 posłów wstrzymało się od głosu.

• Austriacka Partia Wolności podpisała porozumienie o zacieśnieniu współpracy z partią Władimira Putina Jedna Rosja.

• Światosław Szewczuk – arcybiskup większy kijowsko-halicki w rozmowie z włoską agencją SIR powiedział, że ludzie są przekonani, iż jeśli Papież przyjedzie na Ukrainę, to wojna się skończy. Ujawnił, że za każdym razem, gdy spotyka się z Franciszkiem, prosi go o przyjazd na Ukrainę.

• Ks. Stefan Igumnow – sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego poinformował, że rosyjscy prawosławni i katolicy planują dalsze akcje wspólnego niesienia pomocy wyznawcom Chrystusa w Syrii.

• W Turcji zastrzelono rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa. Do zabójstwa doszło w Ankarze podczas otwarcia wystawy poświęconej Rosji. Zamachowca zastrzelono.

• Amerykańskie Kolegium Elektorskie zakończyło proces wyboru prezydenta USA. Spośród 538 elektorów na Donalda Trumpa głosowało 306. Część elektorów oddała głos niezgodnie z wolą wyborców.

• Stany Zjednoczone po raz kolejny rozszerzyły sankcje nałożone na Rosję. To konsekwencja kontynuowania przez nią okupacji ukraińskiego Krymu oraz ekspansywnej polityki prowadzonej na wschodzie Ukrainy.

• Mosze Kacaw – były prezydent Izraela, skazany za gwałty i inne przestępstwa o charakterze seksualnym, dostał zgodę na przedterminowe wyjście na wolność. Polityk trafił do więzienia pod koniec 2011 r. i miał do odsiadki 7 lat.

2016-12-28 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję