Reklama

Z Polski

Kraków

Opłatek Maltański 2016

W przedświąteczny czas po raz 15. wpisał się Opłatek Maltański. Jego organizatorzy – Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich i Polski Związek Kawalerów Maltańskich – przygotowali dla podopiecznych MOPS-u w 29 polskich miastach i miejscowościach uroczystą kolację połączoną z połamaniem się opłatkiem. W Krakowie, gdzie projekt został zrealizowany po raz pierwszy w 2002 r., zaproszeni do wspólnego stołu spotkali się w pałacu Pod Baranami, gdzie gości podjęli: właścicielka Kinga Potocka oraz jej syn Jan i synowa Matylda. Przy suto zastawionych stołach usiadło 100 osób – rodziny, osoby samotne i niepełnosprawne. Zebranych powitali prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Aleksander hr. Tarnowski oraz dr Krzysztof Moczurad. O oprawę muzyczną zadbał chór z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie.

Aleksander hr. Tarnowski przypomniał, że ideą Kawalerów Maltańskich od ponad 900 lat jest obrona wiary i pomoc potrzebującym. I zapewnił: – Jest dla nas wielką radością móc przyjąć zaproszonych, podzielić się z nimi opłatkiem, zaśpiewać wspólnie kolędy i cieszyć się spotkaniem przy wspólnym stole.

Reklama

W 15. edycji Opłatka Maltańskiego – dzięki pomocy wolontariuszy, wsparciu sponsorów i darczyńców – w pięknych grudniowych spotkaniach uczestniczyło 3 tys. osób, którym udzielono wsparcia i pomocy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło wielu hierarchów Kościoła katolickiego, w tym m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Budzik, abp Wiktor Skworc, abp Wojciech Ziemba i bp Andrzej Jeż. Podczas krakowskiego spotkania opłatkowego podkreślano dużą rolę Hanny Wesołowskiej-Starzec w organizowaniu kolejnych edycji projektu oraz przypominano jego pomysłodawcę i realizatora – Jerzego Donimirskiego.

Maria Fortuna-Sudor

Rok św. Brata Alberta

Był bardzo cenionym malarzem

Obrazy olejne, akwarele i szkice – łącznie 62 dzieła oraz liczne osobiste pamiątki po Adamie Chmielowskim można oglądać na wystawie otwartej w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie z okazji 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta.

– Jego obrazów skopiować się nie da i nie da się ich nawet dobrze sfotografować. Gdyby ktoś chciał skopiować obrazy, musiałby skopiować życie, a to jest niemożliwe – powiedział bp Grzegorz Ryś, który otworzył wystawę poświęconą świętemu.

Reklama

– Św. Brat Albert był dobrym artystą – wskazał ks. Andrzej Nowobilski. – Jak wiemy z wielu wypowiedzi z tamtych czasów, był bardzo cenionym malarzem, wielu korzystało z jego rad i konsultacji – wyjaśnił dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego i podkreślił, że Adam Chmielowski finalnie odkrył inne powołanie i zaczął „malować czynem człowieka biednego, sponiewieranego, bezdomnego”.

Wystawa potrwa do 30 marca 2017 r. i zorganizowana została w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta. Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda.

KAI

Kongregacja Edukacji Katolickiej

Profesor z UPJPII konsultorem

Ks. prof. dr hab. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego, Sekcji w Tarnowie, krakowskiego UPJPII został mianowany przez Ojca Świętego konsultorem Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Obok niego papież Franciszek mianował konsultorami tej dykasterii 19 innych osób, w tym 2 biskupów – rektora Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu Argentyny abp. Victora Manuela Fernándeza oraz abp. Bernarda Anthony’ego Hebdę z Saint Paul i Minneapolis (USA). Ponadto 7 kapłanów, 1 brata zakonnego, 8 mężczyzn świeckich i 2 kobiety, z których jedna jest zakonnicą.

Ks. prof. Żurek jest patrologiem i był dziekanem Wydziału Teologicznego, Sekcji w Tarnowie, UPJPII.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Może Bóg przyjść do stajni, czyż nie może przyjść do duszy mojej, choćby nie różniła się niczym od… stajni?

Krótko

• Żandarmeria Wojskowa do 15 stycznia 2017 r. ma wspierać policję m.in. w patrolowaniu ulic. Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w tej sprawie; decyzja ma związek m.in. z zamachami w Turcji i Niemczech.

• Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą poprzedni wiek emerytalny. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października 2017 r. Mężczyźni będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety – 60 lat.

• Do strajku generalnego szykuje się Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zapowiedziano rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego. ZNP nie zgadza się na likwidację gimnazjów.

• Z armii odeszło 3 ważnych dowódców Wojska Polskiego. Ze stanowiskami pożegnali się gen. Mieczysław Gocuł – szef Sztabu Generalnego WP, gen. Mirosław Różański – dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. Marek Tomaszycki – dowódca operacyjny.

• Zakończył się kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z funkcji prezesa odszedł prof. Andrzej Rzepliński, a prezydent mianował prezesem Julię Przyłębską. Prace TK regulowane są również nowym prawem, które weszło w życie 19 grudnia 2016 r. przed północą.

• Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Ma on wspierać rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące niepełnosprawne dzieci. W 2017 r. na realizację programu zaplanowano 511 mln zł, a łącznie w latach 2017-21 – 3,7 mld zł.

• „Karpiowozem” – specjalnym pojazdem do przewozu ryb – do Watykanu dotarły świętokrzyskie karpie, a także szczupaki, jesiotry oraz śledzie i dorsze.

• Wzrasta produkcja sprzedana. W listopadzie 2016 r. była wyższa o 3,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-12-28 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Czy słońce czy deszcz pielgrzymi nie rezygnują [41. PPW - dzień 2]

2021-08-04 22:00

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej, 18 - karmelitańskiej i 41 - stałej, z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję