Reklama

Chcemy konkurować na globalnym rynku

Z prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu Marcinem Chludzińskim rozmawia Katarzyna Woynarowska

Niedziela Ogólnopolska 1/2017, str. 44

KATARZYNA WOYNAROWSKA: – Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) w ostatnim czasie zmieniła sposób działania. Razem z innymi podmiotami tworzy dziś Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju, dzięki czemu bardziej skutecznie angażuje się w rozmaite projekty na rzecz rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. Na czym konkretnie polega Wasza praca?

MARCIN CHLUDZIŃSKI: – Ostatni rok był dla nas czasem wytężonej pracy, która przyniosła widoczne rezultaty. Zmieniliśmy sposób działania Agencji oraz określiliśmy nasze miejsce w szerszym kontekście. W ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju wypracowujemy bardziej skuteczne formy współpracy kluczowych podmiotów państwowych na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. Wspieramy przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, przez co zwiększamy konkurencyjność polskiego przemysłu. Szeroki wachlarz instrumentów wsparcia obejmuje zarówno produkty finansowe, jak i pozafinansową pomoc w realizacji przedsięwzięć, m.in. poprzez zarządzanie dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi, organizowanie programów stażowych czy akcelerację biznesową w innowacyjnych branżach.

– Jaki jest największy sukces Agencji w ostatnim roku?

– Priorytetem Agencji jest restrukturyzacja rozwojowa podlegających nam podmiotów. Celem, który sobie postawiliśmy, jest skrócenie procesu restrukturyzacji do 2-3 lat. Jednym z ważniejszych naszych projektów teraz jest restrukturyzacja Przewozów Regionalnych, które są największym w Polsce osobowym przewoźnikiem kolejowym. W 2016 r. po raz pierwszy w swojej 15-letniej historii spółka osiągnęła dodatnie wyniki finansowe. Dzięki współpracy w ramach Grupy PFR udało się również uzyskać kredyt konsorcjalny w wysokości 629 mln zł oraz 200 mln zł kredytu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach tzw. Planu Junckera. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację taboru.

Reklama

– Działania ARP wpływają na rozwój gospodarki w słabiej rozwiniętych regionach Polski, co przekłada się np. na liczbę miejsc pracy w tych obszarach, podnoszenie jakości życia itd. Interesujecie się sprawami, które inni uważają za przegrane lub zbyt ryzykowne. Wasze działania mają często nie tylko biznesowy, ale i społeczny wymiar. Proszę o tym opowiedzieć.

– To prawda, wybierając projekty do realizacji, zwracamy uwagę nie tylko na wymiar ekonomiczny, ale także społeczny. Na początku tego roku uratowaliśmy wiele miejsc pracy. Mówię tutaj o naszej inwestycji w Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Dzięki naszej pomocy spółka wznowiła wydobycie, a rozciągające się przed nią perspektywy, mianowicie: rozwój rynku materiałów do budowy dróg, pozwalają widzieć optymistycznie przyszłość firmy. Innym przykładem naszego zaangażowania o wymiarze społecznym jest kupno, wspólnie z TF Silesia, Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria”. Wspólna inwestycja to wiele nowych miejsc pracy, ale także pomoc „Victorii” w utrzymaniu pozycji krajowego lidera branży koksowniczej.

– Jakie są rezultaty zarządzania ARP dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi?

– Moim zdaniem, SSE to skuteczne narzędzie pobudzania rozwoju gospodarczego w różnych regionach Polski. Przedsiębiorców przyciągają do nich nie tylko ulgi podatkowe, ale również oferowana infrastruktura techniczna. ARP zarządza dwiema z 14 polskich stref – TSSE Euro-Park Wisłosan oraz SSE Euro-Park Mielec. Tylko w 2016 r. udało się tam pozyskać inwestycje o wartości niemal 2,5 mld zł, wydając łącznie ponad 60 zezwoleń na działalność, z czego większość dla polskich przedsiębiorców. Coraz więcej firm inwestujących w strefach stawia na innowacyjne branże, takie jak technologia cyfrowa, automatyka przemysłowa czy elektronika.

– Na czym polega, według ARP, patriotyzm gospodarczy?

– Dbanie o interes gospodarczy kapitałów narodowych jest nieodłączną częścią rozwoju społeczeństw. Jest wiele polskich marek, które odnoszą sukcesy w Polsce i za granicą, z których powinniśmy być dumni. ARP na wiele sposobów wspiera rozwój krajowej przedsiębiorczości, m.in. poprzez udzielanie pożyczek czy wejścia kapitałowe w polskie firmy. Prowadzimy procesy naprawcze przedsiębiorstw, tak aby wkroczyły na ścieżkę wzrostu. Wspieramy również młode zdolne osoby w ich rozwoju, stąd akcelerator gier wideo czy też staże w firmach branży kosmicznej.

Reklama

– „Jeśli chcemy odnieść sukces, powinniśmy efektywnie wspierać innowacje” – powiedział Pan na niedawnym Kongresie 590. I dodał: „Angażujemy się m.in. kapitałowo w firmy z sektora kosmicznego. Jesteśmy aktywni w branży gier wideo, robotyce i automatyce, współpracujemy nie tylko z firmami, ale również z wyższymi uczelniami i instytucjami technicznymi”. Naprawdę mamy szanse na zaistnienie w tej sferze gospodarki?

– Chcąc skutecznie konkurować na globalnych rynkach, musimy zdobywać przewagę w zaawansowanych technologicznie branżach. Dlatego właśnie ARP tak silnie angażuje się w rozwój sektora technologii kosmicznych, robotyki czy gier komputerowych. Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, do 2030 r. 3 proc. ogólnych europejskich obrotów w tej branży powinno być osiągane przez polskie firmy, z kolei rynek gier komputerowych w 2017 r. ma osiągnąć wartość 1,84 mld zł. Wpisując się w te trendy, wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i Powiatem Cieszyńskim powołaliśmy Akcelerator Gier Wideo, a w ramach Polskiej Strategii Kosmicznej prowadzimy program stażowy Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego dla młodych naukowców.

– Są Państwo laureatami nagrody za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości. Taka nagroda zobowiązuje. Jakie są więc plany Agencji na rok 2017?

– W dalszym ciągu będziemy wprowadzać wyższe standardy zarządzania, kontynuować procesy restrukturyzacyjne oraz inwestować w rozwój polskich przedsiębiorstw, szukając jednocześnie kolejnych synergii w ramach współpracy ze spółkami z Grupy PFR. Rok 2017 to także czas, w którym zostanie ukończona warta 1,3 mld zł fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Chem w Podstrefie TSSE Wrocław-Kobierzyce, wpisująca się w rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności. W dalszym ciągu będziemy prowadzić działania, których celem jest wspieranie rozwoju polskiej gospodarki, według założeń przyjętych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

2016-12-28 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Czy słońce czy deszcz pielgrzymi nie rezygnują [41. PPW - dzień 2]

2021-08-04 22:00

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej, 18 - karmelitańskiej i 41 - stałej, z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję