Reklama

Niedziela Kielecka

Wolontariusze czasu nie liczą

Niedziela kielecka 1/2017, str. 1, 6

[ TEMATY ]

wolontariat

W.D.

Laureaci i wyróżnieni podczas tegorocznej edycji Laur Wolontariatu

Laureaci i wyróżnieni podczas tegorocznej edycji Laur Wolontariatu

Łączy ich pasja pomagania. Wspierają dzieci w edukacji, pomagają starszym, organizują kwesty, zbierają żywność dla ubogich, odwiedzają seniorów, dbają o pamięć historyczną. Poświęcają wiele czasu dla innych, ale wolontariusze czasu nie liczą. Mieli swoje święto 5 grudnia. Najaktywniejsi w regionie zostali odznaczeni specjalną statuetką Laur Wolontariatu podczas uroczystej Gali w Zespole Szkół Muzycznych. Laureatami zostali: Aleksandra Magala – studentka pierwszego roku administracji na UJK, kształcąca się także w kierunku terapii zajęciowej, działająca w wolontariacie stałym oraz akcyjnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Fundacji „Dr Clown”.

Drugi Laur powędrował do Szkolnego Koła Caritas w Krajnie, które na co dzień wspiera swoimi działaniami osoby chore, cierpiące, dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 1 w Kielcach, Dom Matek z Małoletnimi Dziećmi, WTZ, Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Matki Kolumby Białeckej w Kielcach, uczestniczy w akcjach Gminy Górno i Caritas. Pomaga najmłodszym chorym pacjentom podopiecznym różnych fundacji. Trzecim laureatem został Bartłomiej Wróblewski – student pierwszego roku pedagogiki na UJK, pracujący z podopiecznymi Oratorium Świętokrzyskiego. Bartek jest misjonarzem świeckim, który przebywał w Sudanie Południowym, gdzie prowadził zajęcia dla chłopców ulicy. Pracował również nad przygotowaniem ŚDM. Obecnie swoim doświadczeniem dzieli się z młodzieżą w szkołach.

Reklama

Przyznano także tytuł „Animator wolontariatu”. Otrzymali go Andrzej Kołbiałka – nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, kierujący Szkolnym Kołem Caritas, które liczy osiemdziesiąt osób. Razem z uczniami współpracuje ze Stowarzyszeniem Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Bierze udział w różnego rodzaju kwestach, zbiórkach dla potrzebujących etc. Laureatką została również Zofia Jarzyna – wicedyrektor w Zespole Szkół ZDZ w Kielcach. Koordynuje działania Szkolnego Koła Caritas, włącza się w akcje „Pola Nadziei” i Szlachetna Paczka, organizuje zajęcia profilaktyczne dla młodzieży.

Doceniono również nowatorskie podejście do wolontariatu i aktywności społecznej. Wśród wyróżnionych w tej kategorii znalazły się Marta Kruszczak, Marta Jarosińska, Szkolny Klub Wolontariatu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu. Za „Miejsce przyjazne wolontariuszom” uznano Szkołę Podstawową nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Jędrzejowie i Przedszkole Samorządowe nr 19 „Świętokrzyskie Skrzaty”.

Do wyróżnienia zgłoszono dwadzieścia dziewięć podmiotów i osób. Wśród nich była pani Maria Spława-Neyman – pasjonatka historii diecezji kieleckiej, zaangażowana w prace Archiwum Diecezjalnego, utrwalanie i przekazywanie pamięci historycznej.

Reklama

Diecezjalne Centrum Wolontariatu działające od 2007 r. ma w swoich szeregach wielu zaangażowanych wolontariuszy. Wiele akcji charytatywnych, kampanii, kwest, zbiórek koordynowanych przez Caritas opiera się na pracy wolontariuszy Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas. – Z każdym rokiem pojawiają się nowe obszary zaangażowania. Ten rok dla wolontariatu był wyjątkowy, ponieważ przebiegał pod kątem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, stąd działania wolontariuszy skierowane były na konkretnego człowieka, bezrobotnego, samotnego, chorego – tłumaczył prezes Damian Zegadło. Był to również rok ŚDM w Krakowie, w czasie których wolontariusze wykonali gigantyczną pracę. DCW odpowiadając na potrzeby pojawiające się w życiu diecezji, przygotowuje wolontariuszy do pracy indywidualnej, w placówkach i instytucjach – tłumaczy prezes DCW.

Maciej Ziernik, prezes Świętokrzyskiego Centrum Wolontariatu podkreślał, że ŚCW realizował w minionym roku szereg projektów z udziałem młodych, m.in. wolontariat przy Policji, „Starszy brat, starsza siostra”, którego celem jest wspieranie dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych, czy „Synergia” młodych liderów.

Wyróżnionym i nagrodzonym wolontariuszom gratulowali obecni na Gali: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor Caritas ks. Stanisław Słowik, parlamentarzyści Krzysztof Słoń i Artur Gierada, Renata Rabczyńska – świętokrzyski wicekurator oświaty. Wśród patronów medialnych Gali była „Niedziela Kielecka”.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niosą pomoc

Dziękuję Bogu za was, młodzi wolontariusze, za wasze wrażliwe serca, za wasze pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą nie tylko własne potrzeby, ale i potrzeby innych; za wasze uszy, które słyszą prośby o pomoc nawet te niewypowiedziane; za wasze nogi w butach wyczynowych, jak mówił o was papież Franciszek. Niech przez wasze świadectwo miłosierny Bóg przymnaża światu nieustannie apostołów miłosierdzia – mówił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący komisji charytatywnej KEP do wolontariuszy przybyłych na ogólnopolski zjazd Szkolnych Kół Caritas w Łodzi. Mszy św. z udziałem wolontariuszy i dyrektorów Caritas poszczególnych diecezji przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

W sztafecie na Jasną Górę

2021-08-05 06:08

Ewa Kamińska

- Wyruszacie, drodzy pielgrzymi, aby rozważać, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie. Gromadząc się na Świętej Wieczerzy, powtarzamy z pierwszymi chrześcijanami, że nie możemy żyć bez Eucharystii, bez Mszy świętej. Razem z patronem dnia dzisiejszego, św. Janem Marią Vianneyem i Czcigodnym Sługą Bożym, wkrótce błogosławionym, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, dziękujemy Chrystusowi za to, że w Najświętszym Sakramencie pozostawił nam pamiątkę swojej Męki, pamiątkę swojego Zmartwychwstania, abyśmy nieustannie dzień po dniu czerpali z obfitych owoców jego odkupienia – powiedział w homilii abp Stanisław Budzik 4 sierpnia w czasie Mszy Świętej rozpoczynającej 43. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wraz z Metropolitą Lubelskim w koncelebrze uczestniczyli biskupi: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Józef Wróbel, Adam Bab, a także ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki, przewodnicy grup oraz ojcowie duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję