Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz

Łzy wzruszenia

Niedziela łódzka 1/2017, str. 6

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Marianna Strugińska-Felczyńska

Spotkanie opłatkowe dzieci, ich rodziców, wolontariuszy w Świetlicy Środowiskowej przy parafii Matki Boskiej Dobrej Rady odbyło się 19 grudnia. Dzieciom towarzyszyło wiele emocji w oczekiwaniu na wieczerzę oraz paczki. Po raz pierwszy przygotowanie wieczoru wigilijnego wzięli na siebie rodzice i dzieci uczęszczające do świetlicy. Rodzice piekli ciasto, przygotowywali śledzie, smażyli ryby, a także włączyli się w przygotowanie części artystycznej. I nie ukrywali zadowolenia ze wspólnej wigilii.

W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas młodzi artyści przez prezentację przygotowanego wspólnie z rodzicami programu. Zaśpiewali kolędy, zadeklamowali wierszyki, przedstawili tradycje bożonarodzeniowe związane z Wigilią, zagrali kolędy na flecie. Dzieci dostarczyły nam wiele radości. Potem ks. Krzysztof Basztabin odczytał fragment Ewangelii, i wszyscy dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, wspólnie śpiewali kolędy, a następnie zasiedli do stołu. Wspólnie spędzony wieczór wigilijny podopiecznych w gronie rodzinnym, swoich znajomych, księdza, wywołał łzy wzruszenia.

Reklama

Przygotowania do wieczoru wigilijnego trwały kilka tygodni. Wcześniej podopieczni świetlicy spotkali się podczas realizacji projektu „Święta Bożonarodzeniowe tuż-tuż” realizowanego wspólnie z Fundacją Kółko Graniaste, które nas wspiera i motywuje do różnych ciekawych rzeczy. Powstała nawet wystawa prac „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Wspólny projekt połączył wszystkie grupy. W przygotowania włączył się także parafialny oddział Akcji Katolickiej, który w ramach programu „Rozwiń skrzydła” zorganizował wyjazdy dla świetlicowych dzieci i ich rodziców, m.in. do kina, oraz warsztaty. Przygotowanie wieczoru wigilijnego było podsumowaniem działania wielu projektów. Efekty projektu Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, Fundacji Kółko Graniaste, Fundacji Non Iron, Urzędu Miasta zaowocowały nawiązaniem więzi między rodzinami i wolontariuszami.

Kończy się rok 2016, zwany Rokiem Miłosierdzia, i Świetlica prowadzona przez ks. proboszcza Andrzeja Blewińskiego i Akcję Katolicką przedstawia owoce Roku Miłosierdzia. Członkowie Akcji Katolickiej oraz sympatycy swoimi czynami przekazują miłość do drugiego człowieka. Systematycznie cały rok bezinteresownie przychodzą, aby pomóc w wyrównywaniu szans, zrobić kanapki, wyjechać razem z dziećmi, naprawić popsuty sprzęt. W roku 2016 opiekował się świetlicą ks. Krzysztof Basztabin, ale odwiedzał nas też ks. Tomasz Celiński. Dzieci zawsze bardzo chętnie czekają na księży, aby porozmawiać z nimi.

Dziękuję wszystkim, którzy cały rok systematycznie, bezinteresownie wspierają działania świetlicy, aby pomóc drugiemu człowiekowi – osobom prywatnym, instytucjom, kapłanom.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel o pojednanie ze Świątyni Opatrzności Bożej

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Artur Stelmasiak

W Świątyni Opatrzności Bożej odbyło się spotkanie opłatkowe kard. Kazimierza Nycza z przedstawicielami instytucji, które pomagają w organizowaniu uroczystości oraz wspierają budowę. Kardynał odnosząc się do aktualnej sytuacji politycznej stwierdził, że tym, co może połączyć, jest "tylko myślenie ponad podziałami", a my ludzie potrzebujemy „tej mocy, którą przynosi Jezus”.

Podczas spotkania życzył, aby święta Bożego Narodzenia były spokojne w wymiarze rodzinnym, parafialnym i w całej ojczyźnie. - Jesteśmy tylko ludźmi. Dużo obiecujemy w adwencie, sobie i innym, ale człowiek jest słaby i kruchy. Pięć dni temu byłem w parlamencie na opłatku, życząc posłom spokoju i ciszy, by można było usłyszeć głos Boga i człowieka. Wystarczyło tylko na dwa dni i znów mamy wzburzone nastroje – mówił kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję