Reklama

Niedziela Wrocławska

Biblia Stulecia

Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych na Księżu Małym świętuje 100 lat istnienia. Parafianie przygotowali z tej okazji wyjątkowe wotum – ręcznie przepisaną przez nich Biblię, którą nazwano Biblią Stulecia

Niedziela wrocławska 1/2017, str. 8

[ TEMATY ]

parafia

rocznica

Archiwum parafii

Panamczycy przepisują Biblię jako swoje dzieło miłosierdzia

Panamczycy przepisują Biblię jako swoje dzieło miłosierdzia

Rok 2000 był dla naszego Kościoła czasem szczególnego skupienia nad tym, czym dla chrześcijanina jest Biblia. Zrodził się wówczas pomysł, by przepisywać Pismo Święte. W inicjatywę zaangażowało się tysiące ludzi, którzy w dobie komputerów przepisując ręcznie Słowo Boże mieli szansę refleksji, zatrzymania się nad Biblią, by lepiej ją zrozumieć. Kilka lat temu we Wrocławiu dzieło to powtórzył kierownik Domu Socjalnego dla Mężczyzn przy ul. Reymonta. Dla niezresocjalizowanych mieszkańców domu było to działanie naprawcze i kreacyjne. Domownicy chętnie przystąpili do tej odręcznej modlitwy.

Wotum dziękczynne

Reklama

W odręczne przepisywanie Pisma Świętego włączyli się także wierni z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych na wrocławskim Księżu Małym. Dzieło to miało na celu wyrażenie dziękczynienia za 100 lat istnienia ich wspólnoty parafialnej. Aby wziąć udział w projekcie, wystarczyło podjąć kilka kroków. Po pierwsze należało zgłosić się do jednego z czterech koordynatorów: Joanny Prawdzik-Binkowskiej, Marzeny Malugi, Tomasza Mielnikiewicza oraz Dominika Golemy – by wyznaczyć rozdział. Warunkiem przepisywania Słowa Bożego było korzystanie z IV wydania Biblii Tysiąclecia. Aby Biblia miała walory estetyczne, przy przepisywaniu należało pamiętać o kilku wymogach: zapisywaniu kartek jednostronnie na papierze A4, pozostawiając około 3-centymetrowy margines z lewej strony oraz o podpisaniu się pod tekstem. Można było umieścić także rok urodzenia i parafię, ponieważ do akcji włączyli się nie tylko jej wierni, ale także przyjaciele wspólnoty. Co ciekawe Biblię przepisywali nie tylko dorośli, ale także dzieci.

Dzieło Miłosierdzia Panamczyków

Wyjątkowe są strony przepisane przez młodzież z Panamy, która przybyła do wrocławskiej parafii na Dni w Diecezjach podczas Światowych Dni Młodzieży. – Panamczycy jako swoje dzieło miłosierdzia przepisali kilkanaście Psalmów – mówi Dominik Golema, koordynator dzieła. – Było to dla nich nie lada zadanie, gdyż nie znając języka przepisywali Psalmy literka po literce – dodaje. W akcję włączyli się także Ojcowie Sercanie, którzy przepisywali Księgę Kapłańską. Aby usprawnić przepisywanie 1329 rozdziałów, mieszkańcy mogli kaligrafować je w domu, bądź po niedzielnych Mszach Świętych w salce parafialnej. Pan Dominik, który przewodniczy także Radzie Parafialnej, zaznacza, że wspólne niedzielne przepisywanie Pisma dla wielu parafian było modlitewnym przeżyciem. – To piękne, że ludzie obcując ze Słowem Bożym, zaczęli dawać osobiste świadectwa – mówi. Oczywiście przy tak wielkiej ilości rozdziałów nie obyło się bez ich dublowania. – Nasza Biblia jest przez to wyjątkowa. Powtarzające się rozdziały również zostały umieszczone, ponieważ są świadectwem pracy i modlitwy wiernych – reasumuje Dominik Golema.

Wyjątkowe Boże Narodzenie

Uroczyste zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia ustanowienia parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych na wrocławskim Księżu Małym miało miejsce w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, kiedy dziękczynnej Eucharystii przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. Podczas uroczystości jako wotywne dzieło złożono ręcznie przepisaną przez parafian Biblię, którą nazwano Biblią Stulecia.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Jan Paweł II zawitał do Hadel

Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich otrzymała od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Na tę okazję został wykonany przez Karolinę Sobolewską z Warszawy relikwiarz, który ufundował Adam Micał z Rzeszowa. Od czwartku do niedzieli wierni uczestniczyli w triduum przygotowującym do uroczystego wprowadzenia relikwii do kościoła parafialnego. W niedzielę, 30 czerwca, uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek. Dokonał on także poświęcenia relikwiarza, który na ramionach starosty przeworskiego Zbigniewa Kiszki, wójta gminy Jawornik Polski Stanisława Petyni, Adama Dubasa i Jana Raszpli został uroczyście wniesiony do kościoła parafialnego. Po Eucharystii wierni mogli ucałować relikwiarz i oddać cześć bł. Janowi Pawłowi II.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi pozdrawiają swoich proboszczów [Wideo]

2021-08-04 19:00

Michalina Stopka

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya pielgrzymi pozdrowili swoich proboszczów.

Pozdrowienia "popłynęły" do Środy Śląskiej, Żabina, Wrocławia czy Sobótki. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję