Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2017, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio świętuje 40. rocznicę kapłaństwa

Zadar kapłaństwa dziękował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Jubileusz 40-lecia świętował wraz z kolegami kursowymi, z którymi studiował w Neapolu. Z tej okazji 9 lutego br. została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – Przybyliśmy do sanktuarium niejako bliźniaczego, ponieważ jest w pobliżu Neapolu sanktuarium Matki Bożej w Pompejach – wyjaśnił abp Pennacchio. – Dlatego od początku naszego kapłaństwa Matka Boża jest wyjątkowo obecna w naszym życiu. Kolejny ważny argument naszej pielgrzymki – odwiedzić miejsca, które są związane ze św. Janem Pawłem II – kontynuował. – Na Jasnej Górze zawsze, kiedy przyjeżdżam, czuję się jak w domu – podkreślił abp Pennacchio.

Jasnogórski Wieczór Maryjny

Ofiarowanie

W ramach cyklu „Moja Mama jest Królową” 8 lutego odbył się 4. Jasnogórski Wieczór Maryjny. Tematem spotkania było „Ofiarowanie”, a jako zaproszeni goście wystąpili: o. Samuel Pacholski, paulin – proboszcz parafii św. Józefa w Świdnicy i s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, która 53 lata posługiwała w Ziemi Świętej; założyła tam domy dla biednych dzieci, sierot, ofiar wojny i konfliktów, tzw. Domy Pokoju. Z rąk przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry s. Rafała otrzymała ryngraf Matki Bożej Jasnogórskiej, w dowód wdzięczności za obronę każdego życia i służenie mu w Ziemi Świętej, a także za podjęcie dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Spotkanie w Sali Rycerskiej poprowadziła Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgodnie z ideą Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych każdego kolejnego miesiąca przybywają na nie wspólnoty paulińskie z sanktuariów w Polsce i sąsiednich krajów. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli wierni i ojcowie paulini z parafii: pw. św. Marcina w Oporowie i sanktuarium św. Józefa w Świdnicy. Mszy św. poprzedzającej spotkanie przewodniczył o. Czesław Matras – przeor klasztoru i proboszcz parafii paulińskiej w Oporowie. Wiernych powitał o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, organizator Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych. Przypomniał: – Jesteśmy u Tej, która wzięła w obronę nasz naród i jako Królowa została w sposób szczególny 8 września 1717 r. ukoronowana koronami papieskimi Piusa XI. W tym roku jubileuszowym przybywamy do Niej na specjalne audiencje. Będziemy prosić, by jubileusz 300-lecia koronacji wizerunku jasnogórskiego odnowił w każdym z nas cześć i ufność wobec Boga, ale również miłość do Tej, która nam króluje.

Reklama

Jasnogórskie Wieczory Maryjne odbywają się 8. dnia każdego miesiąca. Nowenna tych spotkań jest przygotowaniem do głównych obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, które odbędą się z udziałem Episkopatu Polski na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r.

Zaproszenie

Przygotowania do ŚDM w Panamie

Abp José Domingo Ulloa Mendieta, arcybiskup Panamy i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019, przybył 9 lutego br. na Jasną Górę. Wraz z najbliższymi współpracownikami gościł on w Polsce w dniach 6-10 lutego. Celem wizyty było m.in. skorzystanie z doświadczeń polskich organizatorów spotkania młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. ŚDM w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. – Przybywamy tutaj, do Matki Bożej, która niesie wszystkie sprawy Kościoła, aby oddać w Jej ręce przygotowanie zbliżających się w naszym kraju Światowych Dni Młodzieży – powiedział abp Mendieta. Pierwszy raz jesteśmy w tym sanktuarium, co było naszym marzeniem. Przypomina nam ono osobę św. Jana Pawła II – podkreślił. – Nasze spotkania w ramach dzielenia się doświadczeniami organizacji ŚDM były bardzo owocne. Na pewno skorzystamy z tego wszystkiego, co było przygotowane przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Polsce – dodał hierarcha. – Spodziewamy się też wielu Polaków w naszym kraju. Mam nadzieję, że ubogacą nas oni swoim doświadczeniem. Zapraszamy bardzo serdecznie do Panamy – powiedział arcybiskup tego kraju.

Reklama

Krótko

3 lutego z wizytą na Jasną Górę przybyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewodowie: Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka, a także dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Ostalecki.

5 lutego przybył Pierre Lévy – ambasador Francji w Polsce. Towarzyszył mu senator Ryszard Majer – wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

• W dniach 6-9 lutego trwały rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy. Nauki prowadził bp Jacek Kiciński – biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, członek Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. W rekolekcjach uczestniczyło 35 kapłanów.

7 lutego przybyli przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. W sanktuarium zgromadzili się: samorządowcy, burmistrzowie, wójtowie, pracownicy Starostwa Powiatowego, pracownicy Urzędu Miejskiego. Po raz 6. pielgrzymom towarzyszył bp Marek Solarczyk.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-02-15 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję