Reklama

Dookoła świata

Unia niewielu prędkości

Ponowne mianowanie na prestiżowe stanowisko szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska to wydarzenie nie tylko nieprzyjemne dla rządzących w Polsce, ale też mogące spowodować dla nich opłakane skutki. Nieprzyjemne, bo przeciwko sprzeciwiającej się tej kandydaturze Polsce byli przedstawiciele wszystkich innych państw UE. A w kwestii opłakanych skutków – niechętni Polsce w UE, a także sam Tusk i PO, dostaną wiatru w żagle, przy czym nie będzie miał on dobrego dla Polski kierunku. Nasza pozycja międzynarodowa najpewniej ucierpi, wzmocnieni zostaną przeciwnicy Polski, a w samym kraju – opcja, która nie ma nam nic do zaproponowania.

Czy było inne wyjście niż zablokowanie kandydatury Tuska? Nie było dobrego rozwiązania. Trudno popierać polityka, który po ponad 30 miesiącach piastowania prestiżowego stanowiska nie ma żadnego dostrzegalnego dla Polaków dorobku. Czy popierany w kierowniczych gremiach Unii szef RE mógłby go mieć? Czy byłby wtedy szefem RE? Politykom wieszczącym w europejskich mediach porażkę rządu, szczególnie jego dyplomacji, i niemal epokowe zwycięstwo Tuska oraz jego środowiska prof. Michał Kleiber przypomniał, że funkcja szefa RE jest drugoplanowa: organizacyjna, polegająca głównie na przygotowywaniu spotkań, choć... dobrze płatna.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Jak w tunelu

Reklama

Rosną akcje tych, którzy chcieliby ograniczyć napływ turystów do zatłoczonej i zadymionej Wenecji. Padają propozycje wprowadzenia biletów do miasta (co roku przybywa tu ok. 30 mln osób), a teraz odżyła dyskusja o koniecznym zakazie wpuszczania wielkich statków wycieczkowych. Przypisuje im się główną winę, jeśli chodzi o skażenie powietrza w tym mieście. Wyniki pomiarów zjeżyły włos na głowie włoskim ekologom, bo jak to ujęto, poziom smogu odpowiada stężeniu szkodliwych substancji w tunelach włoskich autostrad.

wd

* * *

Chiny chcą mediować

Po tym, jak armia północnokoreańska wystrzeliła 4 rakiety balistyczne, które spadły w japońskiej morskiej strefie ekonomicznej, znów zaostrzył się konflikt między USA i komunistyczną Koreą Północną. W odpowiedzi w krótkim czasie Amerykanie przygotowali system antyrakietowy THAAD do obrony Korei Południowej. Wydarzeniami są zaniepokojone Chiny – najważniejszy i jedyny w tym rejonie sojusznik koreańskich komunistów. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi miał powiedzieć, że w sytuacji, gdy obie strony są jak 2 rozpędzone pociągi zmierzające wprost na siebie, trzeba pociągnąć za hamulec bezpieczeństwa. W roli hamulcowego Chiny widziałyby siebie. Padła też propozycja: komuniści mieliby przerwać testy rakiet i ładunków atomowych w zamian za odwołanie regularnych armii amerykańskiej i południowokoreańskiej. Z tej propozycji nic nie wyjdzie, ale już zwrócono uwagę na koncyliacyjną postawę Chin, które same uwikłane są w konflikt, ze względu na zgłaszane pretensje do Morza Południowochińskiego, z Amerykanami, którzy nie chcą o nich nawet słyszeć. Między rozmieszczone tam chińskie bazy wpłynął kilka tygodni temu amerykański lotniskowiec.

wd

* * *

Wyścig do Ar-Rakki

Po odbiciu większości zajmowanego wcześniej przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) Mosulu w północnym Iraku nadszedł czas na wyparcie ich z Ar-Rakki w północnej Syrii. Ar-Rakka jest nazywana stolicą ISIS. Żołnierzy Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), arabsko-kurdyjskiej koalicji, będą wspomagać amerykańscy Marines i Rangers, których rozmieszczono w tym rejonie. Oficjalnie mówi się o 400 żołnierzach, nieoficjalne wymienia się większą liczbę. SDF odcięły główną drogę łączącą Ar-Rakkę z prowincją Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, uważaną za bastion dżihadystów, a chodziło o odizolowanie Ar-Rakki. Udało się to dzięki zmasowanym, głównie amerykańskim, atakom lotniczym i artyleryjskim. Jak tak dalej pójdzie, za kilka tygodni Ar-Rakka będzie zupełnie odizolowana i okrążona i może paść decyzja o rozpoczęciu szturmu na miasto. Problemem będą sprzeczne interesy poszczególnych sił przygotowujących się do ataku: SDF, Turcji wspieranej przez wspomagające siły syryjskie i wspieranych przez Rosję rządowych wojsk syryjskich. SDF uznaje Turcję za okupanta części Syrii, z kolei Turcja postrzega kurdyjską część SDF, głównego partnera USA w Syrii, jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

wd

* * *

Wyborcza aneksja

Reklama

Gdy z taką inicjatywą występują zależni od Władimira Putina parlamentarzyści, nie dzieje się to bez powodu. A chodzi o to, by przyszłoroczne – najważniejsze, bo prezydenckie – wybory odbyły się 18 marca, w kolejną rocznicę aneksji Krymu. Pomysł szybko poparła Centralna Komisja Wyborcza. Kreml wprawdzie nie zajął w tej sprawie stanowiska, jednak wiadomo, że głosowanie w dniu rocznicy aneksji, ocenianej powszechnie w Rosji jako wielki sukces Putina, zaważyłoby na wyborach. Choć nie wiadomo, czy sam Putin w nich wystartuje (rosyjskie media twierdzą, że to przesądzone), pewne jest, że będzie chciał mieć wpływ na ten wybór.

wd

* * *

Grób Pański po remoncie

Po raz pierwszy od 200 lat

W jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego pielgrzymi będą mogli znowu zobaczyć bez otaczających je rusztowań miejsce trzydniowego pochówku Pana Jezusa. Przez 9 miesięcy wznoszącą się pod kopułą Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie kaplicę remontowała ekipa specjalistów za wspólną zgodą zwierzchników 3 wspólnot wyznaniowych mających pieczę nad tą świątynią: grecko-prawosławnej, katolickiej i ormiańskiej.

Najważniejszym momentem historycznym było zdjęcie w październiku 2016 r. marmurowej płyty ze skały, na której leżało ciało Jezusa. Miało to miejsce po raz pierwszy od 200 lat, a po raz trzeci w historii.

Z okazji zakończenia remontu kaplicy Grobu Pańskiego, przeprowadzonego w atmosferze zgodnej współpracy trzech wyznań chrześcijańskich, zostanie odprawione w Jerozolimie specjalne nabożeństwo ekumeniczne. Zaplanowano je 22 marca br.

KAI

* * *

Kambodża

Ożywienie Kościoła w kraju Khmerów

Wielkie ożywienie panuje w ostatnim czasie w Kościele katolickim w Kambodży. 18 lutego br. konsekrowano tam kościół św. Piotra w mieście Pothum na północ od Phnom Penh. Tydzień później w Preykbas (ok. 60 km na południe od stolicy) poświęcono kaplicę pw. św. Teresy z Lisieux i przylegający do niej ośrodek duszpasterski. W tejże wspólnocie na terenie wikariatu apostolskiego Phnom Penh na Wielkanoc ma przyjąć chrzest 14 osób, a w całym wikariacie – 155.

Miejscowy wikariusz apostolski bp Olivier Schmitthaeusler w rozmowie z watykańską misyjną agencją prasową Fides podkreślił wielką żywotność Kościoła w tym południowoazjatyckim kraju, gdzie większość mieszkańców wyznaje buddyzm. Zwrócił uwagę, że wspólnota w Preykbas istnieje dopiero 5 lat i będzie przeżywała pierwsze uroczystości chrztu swych członków.

Wikariat apostolski Phnom Penh jest jedną z 3 jednostek terytorialnych, na które dzieli się Kościół katolicki w Kambodży – 2 pozostałe to prefektury apostolskie: Battambang i Kompong Cham.

KAI

* * *

Hiszpania

Korytarze humanitarne dla uchodźców

Episkopat Hiszpanii apeluje do rządu o otwarcie „korytarzy humanitarnych” dla uchodźców.

Po nieformalnych spotkaniach członków Wspólnoty św. Idziego z władzami regionalnymi i samorządowymi, dotyczących możliwości przyjęcia uchodźców, Episkopat Hiszpanii zwrócił się do szefa rządu Mariana Rajoya Breya z prośbą, aby zastanowić się nad realizacją projektu.

– Spotkaliśmy się z różnymi osobami z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które może wystawiać wizy. Wielu ludzi dzwoni do nas, by ofiarować miejsce w swoim domu, jedzenie czy też osobistą pomoc. Także diecezje i parafie deklarują, że mogą przyjąć 1 lub 2 rodziny, kiedy przybędą one do Hiszpanii. Jeśli się chce, to można, zwłaszcza że ten projekt nie stanowi żadnego kosztu dla rządu – podkreśla przedstawicielka Wspólnoty św. Idziego.

Projekt cieszy się poparciem Rady Stałej Episkopatu Hiszpanii, a także m.in. Confer, Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” i Caritas.

Dodatkowym bodźcem jest peregrynacja krzyża z Lampedusy po diecezjach Katalonii, która rozpoczęła się od Barcelony. Krzyż odwiedzi m. in. Tarragonę, Lleidę, Vic i Urgell.

RV

* * *

Społeczeństwa i narody potrzebują ludzi pokoju, prawdziwych siewców zgody i wzajemnego poszanowania.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz kolejny jednomyślnie potępiła ostatnie próby rakietowe Korei Płn. i wyraziła zaniepokojenie „coraz bardziej destabilizującym zachowaniem” tego państwa. Tym razem reżim Kim Dzong Ila wystrzelił 4 pociski balistyczne o zasięgu 1000 km.

• Izraelskie władze ustaliły, kto jest winien kolizji kolumny samochodowej, w której jechała premier Beata Szydło podczas wizyty w Izraelu w listopadzie 2016 r. Zawinił izraelski kierowca.

• W Paryżu podczas spotkania kilku przywódców państw tzw. starej Unii podjęto nieformalną decyzję o tzw. Europie wielu prędkości. Oznacza to podzielenie krajów UE na lepsze i gorsze.

• PSA – francuska grupa motoryzacyjna kupiła od General Motors Opla. Wartość transakcji to 2,2 mld dol. Dzięki temu PSA stanie się drugim pod względem wielkości producentem aut w Europie.

• Lazurowe Okno – najsłynniejsza skała Malty – runęło do morza. Ta malownicza rzeźba skalna była jedną z największych atrakcji turystycznych na wyspie Gozo.

• Na Ukrainie aresztowano dyrektora Państwowej Służby Podatkowej Romana Nasirowa. Jest to pierwsza tak potężna afera korupcyjna po obaleniu Wiktora Janukowycza. Nasirow miał udzielać nieuzasadnionych odroczeń podatkowych znajomym politykom.

• Ukraińskie media domagają się dymisji byłego ministra transportu Polski Sławomira Nowaka ze stanowiska szefa Państwowej Agencji Dróg Ukrainy (Ukrawtodor). Ich zdaniem, urzędnik więcej czasu spędza w Polsce niż w miejscu pracy.

• Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oświadczył, że dekret w sprawie podatku od pasożytnictwa wymaga poprawek, więc pobór nowej daniny rozpocznie się o rok później. Kontrowersyjny podatek wywołał w kraju masowe protesty.

2017-03-15 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję