Reklama

Niedziela Rzeszowska

Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa

Z wysokości krzyża chcemy spojrzeć na rzeczywistość lokalnego Kościoła, który świętuje 25-lecie istnienia – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba w słowach wprowadzenia do rozważań Drogi Krzyżowej. 3 marca 2017 r. ulicami Rzeszowa w wielkopostnej zadumie przeszło około sześciu tysięcy osób

Niedziela rzeszowska 12/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Ks. Tomasz Nowak

Podczas Drogi Krzyżowej niesiono krzyż Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Podczas Drogi Krzyżowej niesiono krzyż Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Tegorocznej modlitwie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W nabożeństwie uczestniczył bp Edward Białogłowski, kilkudziesięciu kapłanów, klerycy, siostry zakonne i około sześciu tysięcy wiernych.

W słowach wprowadzenia, oprócz odniesień m.in. do krzyża Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów i krzyża Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich (krzyż ten od początku jest wykorzystywany podczas Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa), biskup Wątroba nawiązał do Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich: „Chcemy przepraszać za wszystkie grzechy i niewierności każdego stanu naszej diecezji. W sposób szczególny za grzechy i nadużycia seksualne wobec nieletnich popełniane przez niektórych ludzi Kościoła”. Biskup Ordynariusz odniósł się także do spektaklu „Klątwa” wystawianego w Teatrze Powszechnym w Warszawie: „Przepraszamy za znieważanie krzyża i Ojca Świętego”.

Reklama

Tegoroczne rozważania przygotował ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W rozważaniach pojawiły się wątki związane m.in. z postacią św. Brata Alberta (rok 2017 decyzją Konferencji Episkopatu Polski i Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej jest Rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego) i z wybitnymi postaciami historii Polski i naszego regionu, a także nawiązania do przeżywanego przez Diecezję Rzeszowską i Caritas Diecezji Rzeszowskiej – jubileuszu 25-lecia istnienia. Rozważania czytali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

W tym roku, ze względu na remont ulicy 3 Maja, uczestnicy nabożeństwa z placu Śreniawitów poszli w kierunku ul. Leopolda Lisa-Kuli, a następnie ulicami: Zamkową, Zygmuntowską, Moniuszki, Sokoła i dalej przez rondo im. abp. Ignacego Tokarczuka do Bazyliki Ojców Bernardynów.

Tuż za krzyżem osoby związane z Towarzystwem św. Brata Alberta w Rzeszowie niosły kopię obrazu Adama Chmielowskiego pt. „Ecce Homo” z widocznym na odwrocie napisem: „Trzeba być dobrym jak chleb”.

Reklama

Krzyż nieśli przedstawiciele różnych środowisk, grup, bractw i stowarzyszeń: Związku Strzeleckiego „Strzelec”, żołnierzy, strażaków, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Rycerzy Kolumba, Duszpasterstwa Nauczycieli, Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, uczniów szkół Sióstr Prezentek, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Towarzystwa św. Brata Alberta, rzemieślników, służby zdrowia, Rodziny Szkaplerznej, Bractwa św. Józefa, Duszpasterstwa Rodzin, Domowego Kościoła, Duszpasterstwa Akademickiego, wyższych uczelni, Akcji Katolickiej, Bractwa św. Michała, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Liturgicznej Służby Ołtarza i kleryków WSD w Rzeszowie.

Ostatnia stacja miała miejsce przy Bazylice Ojców Bernardynów. Po nabożeństwie, w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. W homilii bp Białogłowski odniósł się do praktyk wielkopostnych, zachęcając, aby były jak najmniej formalne: „Modlitwa, post i jałmużna są pobożnymi ćwiczeniami, które mają doprowadzić modlących się, poszczących i składających jałmużnę do pogłębienia wiary i spotkania ze Zbawicielem”.

Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Mszy św. o oprawę muzyczną zadbał zespół z Ruchu Światło-Życie.

2017-03-16 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa w autobusie MPK

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Przemysław Superson

Ks. Przemysław Superson

13 marca w Legnicy zostanie odprawiona „autobusowa” Droga Krzyżowa. To odpowiedź na apel papieża Franciszka, który zachęcał młodych, by „narobili rabanu”, zwłaszcza w perspektywie przyszłorocznego Światowego Spotkania Młodych w Krakowie.

„To będzie nasza odpowiedź na prośbę Papieża, by młodzi katolicy zaznaczyli swoją obecność w przestrzeni życia publicznego” - powiedział ks. Przemysław Superson, odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM w diecezji legnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję