Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Trzeźwość – bezcenna wartość

Współczesny świat stale jest zagrożony przez różnego rodzaju uzależnienia, które zniewalają serce i sumienie człowieka, stając się przez to przedmiotem zawładnięcia bardzo często całego człowieczeństwa. Podejmowane środki zaradcze nie zawsze przynoszą pozytywne efekty. Jednym z najtrudniejszych uzależnień jest alkoholizm. W przeżywanym okresie Wielkiego Postu, ale również w ciągu całego roku szczególnie w sierpniu, podejmujemy modlitwę oraz konkretne kroki wiodące do abstynencji naszego narodu. Przypatrzmy się więc pewnym symptomom tej wytrwałej pracy nad trzeźwością.

Duszpasterska troska Kościoła w Polsce o tę sferę ludzkich słabości jest wielowarstwowa. Włączamy się co roku w sierpniowy apel o trzeźwość, to samo czyniąc w pierwszych dniach Wielkiego Postu oraz w dniach, które zapraszają nas do ukazania trzeźwej postawy życia. Organizowane są m.in. rekolekcje trzeźwościowe, których animatorami są członkowie licznych wspólnot Anonimowych Alkoholików, ale i także Al-Anon (współuzależnione rodziny), Alateen (grupy dziecięce i młodzieżowe) i DDA (dorosłe dzieci alkoholików). Odbywają się one niemal co 2 miesiące dla naszej archidiecezji w gościnnych murach Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie k. Gorzowa. Najbliższe spotkania to: 7 kwietnia – Droga Krzyżowa na Kalwarii Rokitniańskiej, 18-21 kwietnia – Rekolekcje Apostolstwa Trzeźwości, od 26 do 28 maja – Rekolekcje trzeźwościowe oraz ich kolejne serie od 25 do 27 sierpnia, od 8 do 10 września i od 6 do 8 października. Raz w roku podobne zajęcia duchowe mają miejsce w Domu św. Józefa w Szczecinie-Golęcinie.

Reklama

Na stałe już w program pracy weszła coroczna Pielgrzymka Trzeźwości z Żabnicy do Rokitna, która odbywa się na przełomie kwietnia i maja. Jednak fundamentalna troska o trzeźwy styl życia odbywa się podczas mityngów grup AA przeżywanych we wspólnotach pracy formacyjnej, a także w czasie samej terapii na Oddziałach Leczenia Odwykowego, gdzie obok świadomości trzeźwienia prowadzone są zajęcia z duchowości, kiedy kapłani spotykają się z uzależnionymi niosąc im dar odnowy wnętrza i ukształtowania odpowiedniej hierarchii wartości. Dostrzec należy również bardzo ofiarną pracę zarówno terapeutów, jak i kapłanów, którzy są zaangażowani w wielu Gminnych Komisjach Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obecność duchownego obok fachowców od leczenia alkoholików ma niezwykle ważne znaczenie. Jest także duże grono kapłanów w naszej archidiecezji, którzy w ramach tychże komisji posługują również w Interdyscyplinarnych Zespołach ds. Przemocy w Rodzinie. Cieszą wszelkiego rodzaju Księgi Trzeźwościowe w naszych parafiach, do których wpisują swoje postanowienia trwania w trzeźwości zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Ogromne doświadczenie troski o abstynencję ma wywodząca się z ruchu oazowego Krucjata Wyzwolenia Człowieka. W tym znaczeniu trzeba również dodać słynne wesela bezalkoholowe, nawet studniówki czy inne uroczystości, których najwyższą wartością jest brak alkoholu. Wielką rolę odgrywają Poradnie Alkoholowe, a także kolosalna praca, jaką wykonuje szczecińskie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z Joanną Szałatą na czele. To tylko niektóre formy wyciągania dłoni ku tym, którzy w swoim życiu zbłądzili, ale umieli się podźwignąć, stanąć na nogi i uwierzyć, że można, a wręcz koniecznie trzeba żyć bez kropli alkoholu.

Obecny rok zaprasza nas także w wymiarze całej Ojczyzny do całościowej refleksji nad tym, jak ocalić Polskę od całkowitego zniszczenia przez alkohol. Będą to dwa istotne wydarzenia, które zjednoczą tych, którzy wychodzą z alkoholizmu oraz wszystkich wspomagających ich w tym dziele swoją pracą i postawą. Będą to: najpierw Narodowa Pielgrzymka Trzeźwości na Jasną Górę pod hasłem: „Wolni w Chrystusie”, która będzie miała miejsce w dniach 17-18 czerwca, a nieco później Ogólnopolski Kongres Trzeźwości, który we wrześniu odbędzie się w Warszawie.

Jak widać, spektrum prowadzonej działalności terapeutycznej oraz niesienia duchowej pomocy w wychodzeniu z uzależnienia alkoholowego jest niezwykle bogate. Nie zaspokaja to niestety całości potrzeb, ale jest chociaż wielkim wołaniem o trzeźwość naszego narodu tak, aby nasz naród nie zatonął w morzu alkoholu. Pomyślmy sami nad tym, czy nie warto włączyć się w jakieś konkretne działanie pomocowe, które uratuje być może jednego człowieka, a tym bardziej jego rodzinę. Niech to będzie nasze wielkopostne czynienia dobra!

2017-03-16 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolni od alkoholu

Niedziela Ogólnopolska 31/2019, str. 38-39

[ TEMATY ]

trzeźwość

inicjatywa

©Francesco Scatena – stock.adobe.com

„Polska albo będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie!” – to słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza. Był jednym z wielu – obok św. Maksymiliana Kolbego, ks. Franciszka Blachnickiego, kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II – apostołów trzeźwości w Polsce

Duszpasterstwo i apostolstwo trzeźwości są sferami ważnymi dla Kościoła. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, parafialne grupy apostolstwa trzeźwości, Wesele Wesel, „Sierpień – Miesiąc Abstynencji” to tylko niektóre propozycje dla tych, którzy nie chcą przyglądać się biernie skutkom nadmiaru wypijanego alkoholu. Te skutki to wypadki i przestępstwa, choroby i bezdomność, zniszczone relacje rodzinne i utrata życia duchowego. Nie ma innego środka, który unieszczęśliwiałby ludzi na taką skalę.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję