Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Zmartwychwstanie – życie w Bogu

Niedziela Ogólnopolska 16/2017, str. 3

[ TEMATY ]

zmartwychwstanie

ricardoreitmeyer/pl.fotolia.com

Chrystus zmartwychwstał naprawdę. Stało się to po Jego okrutnym ukrzyżowaniu i śmierci. Przeżywaliśmy w świętej liturgii Triduum Sacrum mękę i śmierć Chrystusa – radosne „Alleluja” wybrzmiewa po Jego zmartwychwstaniu.

Zmartwychwstanie Jezusa jest największym świadectwem Jego Bóstwa i prawdziwości Jego nauczania. Na fakcie zmartwychwstania osadzona jest nasza wiara, a wraz z nią nadzieja życia wiecznego. Zmartwychwstanie jest punktem zwrotnym w historii ludzkości. Cieszymy się z tego faktu razem z Maryją – Najświętszą Matką Jezusa, z niewiastami obecnymi przy Jego pustym grobie i z najbliższymi uczniami – Apostołami. Jakże pięknie wybrzmiewają w wielkosobotnim śpiewie „Exsultet” radość i wiara w zmartwychwstałego Pana!

Reklama

Zmartwychwstanie płynie do ludzkości jako największe przesłanie już prawie 2 tys. lat. Bardzo wymownie brzmią tu słowa św. Pawła: „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara i próżne nasze przepowiadanie” (por. 1 Kor 15, 14). Jezus żyje, On jest (por. J 18, 5-6) i tego żyjącego Jezusa z wielką gorliwością Kościół głosi od wieków, co sprawia, że już w tym życiu dotykamy wieczności.

Tajemnica zmartwychwstania ożywia nasze myślenie i nadzieję. Jest to najwspanialsza legitymacja uszczęśliwiająca, najlepszy dokument, tak bardzo prosty i jednocześnie wyjątkowy w swojej treści. Wszystkie plany człowieka mają swoje największe spełnienie w zmartwychwstaniu, którego oczekujemy i które nadaje naszemu życiu sens.

Dzisiaj wielu przeżywa dramat wiary. Europa Zachodnia pogrąża się w mrokach beznadziei. Znakiem tego są m.in. aborcja i eutanazja, zbierające coraz większe żniwo, ale także zlaicyzowane systemy prawne, lekceważące nawet prawa natury. Chrześcijanie nie mogą tego akceptować. Obliguje nas do tego właśnie zmartwychwstanie Jezusa. I tak jak w Jego uczniach, również w nas winny się wzbudzić nowa dynamika życia wiarą oraz aktywność w przekonywaniu ludzkości o wielkim spełnieniu czekającym nas w wieczności.

Święta Wielkiej Nocy, obchodzone co roku, są powrotem do tych niezwykłych dni sprzed 2 tys. lat. Mają nam one przypominać o tym, że Bóg jest, że każdy z nas jest przeznaczony do życia, a nie do śmierci. Życzymy wszystkim mieszkańcom ziemi, a szczególnie mieszkańcom tak bliskiej nam Europy, by dostrzegali Go w życiu jeszcze bardziej i by stał się On naszym największym spełnieniem.

2017-04-11 09:43

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Kościele trwa Oktawa Wielkiej Nocy

[ TEMATY ]

zmartwychwstanie

©Renáta Sedmáková – stock.adobe.com

Cud Zmartwychwstania „nie mieści się” w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał.

Nazwa “oktawa” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego liczbę osiem. Ta wielkanocna jest weselem z wydarzeń przeżywanych podczas Triduum Paschalnego. To osiem dni świętowania Kościoła, które później przedłuża się aż do Pięćdziesiątnicy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyznał św. Ireneuszowi tytuł doktora Kościoła

2022-01-21 12:25

[ TEMATY ]

św. Ireneusz

pl.wikipedia.org

Ojciec Święty postanowił, że świętemu Ireneuszowi z Lyonu będzie przysługiwał tytuł doktora jedności – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dekret w tej sprawie ma następującą treść:

CZYTAJ DALEJ

Premier o Polskim Ładzie: bierzemy odpowiedzialność za pomyłki i będziemy je korygować

2022-01-21 16:35

[ TEMATY ]

podatki

premier

Polski Ład

PAP

Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym podcaście. Zapowiedział, że po przekroczenie limitu ulgi dla klasy średniej, będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Na piątkowej konferencji prasowej premier poinformował o zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu, m.in. rozszerzeniu ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców i rozszerzeniu ulgi dla samotnych rodziców. Zadeklarował, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję