Reklama

Niedziela Małopolska

Ich rola na dzisiaj

„Jesteśmy przekonani, że myśl i życie Jana Pawła II stanowią jeden z najcenniejszych skarbów dziedzictwa Polski …”– napisali uczestnicy V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, reprezentujący 26 organizacji z różnych stron Polski

Niedziela małopolska 16/2017, str. 7

[ TEMATY ]

forum

Maria Fortuna-Sudor

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Zaproszony na spotkanie (do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, na Białych Morzach)kard. Stanisław Dziwisz z uznaniem mówił o inicjatywach upamiętniających dziedzictwo Jana Pawła II i dziękował osobom w te dzieła zaangażowanym za ich działalność. Zauważał: – Pamięć o Janie Pawle II jest ciągle żywa. Zwłaszcza teraz to odniesienie do jego nauczania staje się tak bardzo ważne.

Ponadczasowe nauczanie

Hierarcha podkreślił, że dziedzictwo pozostawione przez polskiego Papieża jest ogromne. I dodał: – Zapytano mnie, co by dzisiaj powiedział Polakom Jan Paweł II w tej sytuacji, w jakiej się znajdujemy; w sytuacji konfliktów, sporów. Odpowiedziałem, że wystarczy sięgnąć do homilii i przemówień, które Ojciec Święty wygłosił w Polsce w czasie kolejnych pielgrzymek, aby poznać jego zdanie na temat dzisiejszych problemów, odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Reklama

W Forum uczestniczyły osoby zaangażowane w różnorodne dzieła kulturalne, naukowe, społeczne i religijne – inspirowane myślą i nauczaniem Jana Pawła II. Jak podkreślają organizatorzy spotkania – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – w czasie ostatnich 12 lat, które upłynęły od śmierci polskiego Papieża, powstało i działa wiele organizacji. Ich misją jest badanie, zachowanie i popularyzacja pontyfikatu Jana Pawła II. W minionym czasie zrealizowały one bardzo wiele różnorodnych projektów. Podpisanie wspólnego apelu, przez kard. Stanisława Dziwisza i przedstawicieli instytucji papieskich, do władz państwowych i samorządowych o aktywne zaangażowanie w umacnianie dziedzictwa Jana Pawła II, w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin, było ostatnim elementem Forum, które odbyło się tuż przed 12. rocznicą śmierci polskiego Papieża.

Apel

W wystosowanym apelu podkreślono m.in. że: „Spuścizna intelektualna Jana Pawła II i sposób, w jaki wpływał na współczesny świat, walkę o prawa człowieka i dbanie o jego integralny rozwój materialny, duchowy i religijny – nadal są wskazaniem dla nowych pokoleń Polaków oraz inspiracją dla wielu środowisk...”.

W apelu zwrócono się do Prezydenta RP, Parlamentu, Rządu i władz samorządowych, aby wszyscy włączyli się w planowane obchody, których celem jest umocnienie etosu Jana Pawła II. W odczytanej przez Agatę Szutę, dyr. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, odezwie wybrzmiał m.in. postulat o utworzenie trzyletniego narodowego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego w Polsce i na świecie przed zbliżającą się 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Zaproponowano także ustanowienie 16 października oficjalnym świętem narodowym oraz postulowano utworzenie orderu św. Jana Pawła II.

Reklama

Apel zakończono słowami: „My, reprezentanci instytucji, które już od lat są na tym polu zaangażowane, deklarujemy swoją otwartość, współpracę i uczestnictwo w szerokich konsultacjach społecznych. Etos Jana Pawła II posiada moc kształtowania Polaków odpowiedzialnych za przyszłość naszej ojczyzny. Tylko wspólna praca wszystkich ludzi rozumiejących ten etos spowoduje, że przyszłe pokolenia będą kroczyć po śladach największego z synów naszego narodu”.

Idea

Odnosząc się do treści apelu, Agata Szuta podkreśliła, że odczytany tekst oraz działania, które uczestnicy Forum będą podejmować, wypracowały wszystkie instytucje skupione wokół przyświecającej im idei upowszechniania dziedzictwa Jan Pawła II. Dyr. A. Szuta dodała: – Spotykamy się od 5 lat. Staramy się, aby Jan Paweł II był żywym pomnikiem, o którym nie tylko my będziemy pamiętać, ale przede wszystkim przyszłe pokolenia. Bardzo nam zależy na tym, aby Jan Paweł II nie był dla naszych następców tylko postacią historyczną, lecz aby się wsłuchiwano w jego nauczanie, abyśmy byli żywymi świadkami jego pontyfikatu.

Agata Szuta zwróciła się w imieniu organizatorów Forum do kard. Stanisława Dziwisza, aby patronował wspólnemu przedsięwzięciu i wspierał realizację wyznaczonych celów. Na co najbliższy współpracownik polskiego Papieża odpowiedział: – Poczytuję sobie to zadanie jako wielki przywilej, ale też i obowiązek. Obowiązek tego, który współpracował, a raczej służył Janowi Pawłowi II przez 39 lat. Wyznał, że tę wyznaczoną mu przez Forum rolę traktuje jako wypełnienie papieskiego testamentu. I od razu zaproponował zadania: – Myślę, że powinniśmy jeszcze raz przestudiować encykliki odnoszące się do małżeństwa, do życia, ponieważ one są aktualne, a dzisiaj zauważamy w tych kwestiach duże zamieszanie. Tymczasem w encyklikach te zagadnienia są uporządkowane. Trzeba je więc przekazać społeczeństwu. To jest nasza rola na dzisiaj!

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój - dziś wybór człowieka roku

[ TEMATY ]

forum

ekonomia

dyskusja

Mariusz Książek / Niedziela

Forum Ekonimiczne w Krynicy-Zdrój

Forum Ekonimiczne w Krynicy-Zdrój

Oficjalna uroczystość wręczenia nagrody dla człowieka roku forum w Krynicy, odbędzie się dziś wieczorem, o godz. 20:30. Przypomnijmy, że w przeszłości laureatami nagrody byli m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Donald Tusk i Bronisław Komorowski.

Decyzję, komu zostanie przyznana nagroda, podejmuje Rada Programowa Forum Ekonomicznego, w której skład wchodzą m.in. prezesi spółek Skarbu Państwa, politycy, samorządowcy, dziennikarze, biznesmeni oraz ludzie Kościoła. Każdy z przedstawicieli może zgłosić swojego kandydata.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: dwie osoby z Łodzi otrzymają z rąk papieża posługę katechety

2022-01-19 16:44

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

W najbliższą niedzielę, 23 stycznia obchodzoną w Kościele jako Niedziela Słowa Bożego Ojciec Święty po raz pierwszy udzieli osobom świeckim posługę lektoratu i akolitatu oraz katechety osobom świeckim z różnych krajów świata – informuje portal vaticannews. Wśród tych ostatnich będą dwie osoby z Łodzi w Polsce.

O godz. 9.30 Franciszek będzie przewodniczył liturgii o godz. 9.30 w bazylice watykańskiej, w której zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi będzie mogło uczestniczyć tylko dwa tysiące osób. Obchody zostaną wzbogacone o dwa bardzo ważne momenty. Po raz pierwszy w akcie liturgicznym papież udzieli posługi lektora i akolity a także katechety świeckim mężczyznom i kobietom.

CZYTAJ DALEJ

Przekaż lekarstwa z twojej apteczki

2022-01-21 15:34

www.dzielopomocy.pl

Możesz przekazać lekarstwa osobom bezdomnym i potrzebującym. Również rozpoczęte opakowania.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio poinformowało o kolejnej możliwości wsparcia osób pozostających w kryzysie bezdomności. Lekarstwa, jeśli tylko nie upłynął ich termin ważności, można dostarczyć na recepcję Centrum Pomocy przy ul. Smoleńsk 4, od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję