Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Monstrancja Fatimska w diecezji

Niedziela sosnowiecka 25/2017, str. 5

[ TEMATY ]

100‑lecie objawień fatimskich

Piotr Lorenc

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej znalazło się na trasie Pielgrzymki Pokoju, jaką odbywa Monstrancja Fatimska. Monstrancja była wystawiona w dąbrowskim sanktuarium od 2 do 5 czerwca.

Na szlaku peregrynacji monstrancji znajdują się największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Idąc za wezwaniem objawień fatimskich, a także głosem św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Maksymiliana, Benedykta XVI i Franciszka, Fundacja Aniołów Miłosierdzia pragnie zainicjować „codzienną, prostą ścieżkę pokoju” śladami Maryi, w prostych czynnościach życia, dając okazję nie tylko do modlitwy, ale także do czynu miłosierdzia. Dlatego peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci. W ten sposób po obu stronach Europy Polacy ufundują dwa modlitewne wota: w Portugalii – Monstrancję Fatimską, a na Litwie – hospicjum dziecięce.

Reklama

Monstrancja jest darem przygotowanym przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. – Rocznica objawień fatimskich to doskonała okazja, by przyjąć Maryję, jak Elżbieta, która po latach udręki otrzymuje dar nowego życia. Tam, gdzie się pojawia Maryja, ostatecznie zawsze nastaje pokój i radość. Tym bardziej się cieszę, że na trasie pielgrzymki znalazło się nasze sanktuarium maryjne. Widać jest znane nie tylko w diecezji, ale i w całej Polsce – powiedział ks. kan. Andrzej Stasiak, kustosz dąbrowskiego sanktuarium.

Monstrancja przedstawia Maryję obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum znajduje się Najświętszy Sakrament. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli, oraz fragment skały księżycowej wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Za projekt i wykonanie odpowiadali artyści z pracowni Drapikowski Studio. A pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

Fundacja Aniołowe Miłosierdzia została założona w 2015 r. Jej głównym zdaniem jest wspieranie i rozwój opieki paliatywno-hospicyjnej nad chorymi poprzez: finansowe, merytoryczne i organizacyjne wspieranie form świadczenia pomocy w zakresie opieki paliatywnej i długoterminowej oraz wsparcia socjalnego na terytorium Polski, Litwy oraz krajów Unii Europejskiej, a także republik byłego ZSRR. Fundacja podejmuje także działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, w obszarze polityki społecznej w zakresie opieki paliatywnej i wsparcia socjalnego. Gros działań kieruje na rzecz osób z niepełnosprawnością, na opiekę nad rodzinami i bliskimi osób terminalnie chorych: dorosłych i dzieci. Nie bez znaczenia jest również pomoc Polakom zamieszkałym na terytorium Litwy, Ukrainy czy Białorusi.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za 100 lat fatimskiego Orędzia

W sobotnie przedpołudnie, 13 maja świątynia św. Piotra Apostoła w Wadowicach wypełniła się wiernymi. Zgromadziła ich uroczystość jubileuszu setnej rocznicy objawień Fatimskich.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim trwają XXVI Targi Wydawców Katolickich. Swoją ofertę prezentuje tam ponad 100 wydawców z całego kraju. Centralnym wydarzeniem była w sobotę gala, w czasie której wręczono nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2021. Uroczystość odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję