Reklama

Wydarzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katedrze na ratunek

Każdy z nas może pomóc w odbudowie katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Wszyscy, którzy pragną wesprzeć dzieło odbudowy zniszczonej na skutek pożaru katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, mogą dokonywać wpłat na rachunki bankowe podane przez Kurię Diecezjalną w Zielonej Górze: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek: „Katedra”.

* * *

Abp Wacław Depo zarządził zbiórkę ofiar na odbudowę gorzowskiej katedry

W związku z bolesnym doświadczeniem, którym był pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim, abp Wacław Depo wezwał wiernych archidiecezji częstochowskiej do modlitwy za diecezję zielonogórsko-gorzowską i zarządził zbiórkę ofiar do puszek w kościołach i kaplicach swojej archidiecezji w niedzielę 23 lipca 2017 r. „Niech staną się one wyrazem naszej solidarności i braterskiej pomocy” – napisał abp Depo w komunikacie, który został odczytany w świątyniach w niedzielę 16 lipca br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Pożegnanie śp. o. Bogumiła Schaba OSPPE

Był zakonnikiem z przypiętym u boku różańcem

Reklama

Msza św. pogrzebowa śp. o. Bogumiła Schaba, paulina, wieloletniego dyrektora Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz moderatora Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, została odprawiona 11 lipca br. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna OSPPE z Kalisza. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział: o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, współbracia z konwentu jasnogórskiego, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski oraz Jasnogórska Rodzina Różańcowa.

O. Bogumił Schab zmarł nagle 7 lipca o godz. 20.30 w szpitalu w Częstochowie w wieku 81 lat – w 45. roku życia zakonnego i w 42. roku kapłaństwa. Godzina jego śmierci jest wymowna, gdyż zawsze o 20.30, nawet przy niedyspozycjach zdrowotnych, udawał się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, aby modlić się na różańcu, a następnie uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego.

W homilii bp Buzun przypomniał, że w prośbie o przyjęcie do Zakonu Paulinów o. Bogumił jako najważniejszy wyeksponował rys modlitewny: – „Chcę być zakonnikiem z przypiętym u boku różańcem, chcę być gotowy do modlitwy” – napisał. – I każdego dnia odmawiał Różaniec – wyjaśnił bp Buzun, współbrat zakonny.

Po Mszy św. pogrzebowej kondukt żałobny wyruszył z Bazyliki Jasnogórskiej na cmentarz św. Rocha w Częstochowie. Ciało śp. Bogumiła Schaba zostało złożone w grobowcu paulińskim.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

* * *

O. John Bashobora w Częstochowie

W szkole Maryi z Duchem Świętym

Reklama

W częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym zostały zorganizowane coroczne warsztaty liderów i animatorów wspólnot charyzmatycznych, w których uczestniczyło ponad 300 osób. Gościem warsztatów był o. John Bashobora, znany ugandyjski charyzmatyk. Tegoroczna tematyka warsztatów była oparta na dokumencie watykańskim o chrzcie w Duchu Świętym. W ramach spotkania 11 lipca br. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. z udziałem uczestników warsztatów. Homilię wygłosił o. John Bashobora. – Kiedy tutaj przychodzimy, jesteśmy w szkole, w której uczymy się od Maryi Matki robić to, o co prosi nas Pan – podkreślił. – Musimy się dać prowadzić Duchowi Świętemu, by czynić to, czego chce od nas Bóg.

O. Bashobora spotkał się również 8 lipca br. na modlitwie z mieszkańcami Częstochowy i z wiernymi z całej Polski w kościele pw. św. Stanisława BM. Na Jasną Górę natomiast przybył również 13 lipca w godzinie Apelu Jasnogórskiego i prowadził rozważanie apelowe.

BPJG

* * *

Diakonat stały

Mężczyźni blisko ołtarza

W 2017 r. przypada 50. rocznica przywrócenia przez papieża Pawła VI diakonatu stałego w Kościele rzymskokatolickim. Ogłoszenie ogólnych norm dotyczących przywrócenia diakonatu stałego w Kościele miało miejsce 18 czerwca 1967 r. Pierwsze święcenia diakonatu, udzielone pięciu żonatym mężczyznom, odbyły się 28 czerwca 1968 r. w katedrze w Kolonii. Obecnie na świecie w Kościele rzymskokatolickim posługuje przeszło 45 tys. diakonów stałych.

W diecezjach w Polsce jest 26 diakonów stałych. W dniach 6-9 lipca br. odbyli oni rekolekcje w Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym Diecezji Gliwickiej w Rudach, w których uczestniczyły również ich rodziny oraz osoby zainteresowane diakonatem stałym w naszym kraju. Uczestnicy rekolekcji 8 lipca pielgrzymowali wspólnie z biskupem seniorem diecezji gliwickiej Janem Wieczorkiem do grobu bp. Józefa Nathana (1867 – 1947) w Branicach, do miejsca narodzin oraz chrztu bł. ks. Alfonsa Trackiego (1896 – 1946) oraz do sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej w Cvilinie w Czechach.

Reklama

Dwa lata temu takie rekolekcje odbyły się w pierwszym w Polsce Ośrodku Formacji Diakonów Stałych w diecezjalnym Centrum Caritas w Przysieku k. Torunia. Pierwsze święcenia diakona stałego w Polsce miały miejsce 6 czerwca 2008 r. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Otrzymał je z rąk ordynariusza toruńskiego bp. Andrzeja Suskiego Tomasz Chmielewski, który obecnie posługuje w parafii św. Józefa w Toruniu.

Dk. Waldemar Rozynkowski

* * *

Krótko

• Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Uchwalono także nowelę ws. ustroju sądów. Zmienione zostały m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości.

• Politycy PiS zapowiedzieli wniosek do prokuratury w sprawie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną, która w pierwszej kolejności zajęła się nieprawidłowościami związanymi z nieruchomościami przy ul. Twardej 8 i 10.

• Prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

• Rakiety Patriot trafią do Polski najpóźniej w 2022 r. – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że będzie to najnowocześniejsza wersja rakiety Patriot.

• Szef MON chciałby, aby tablica upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej z 1943 r. zawisła na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest 11 lipca.

• Ambasada Polska w Belgii przeprowadziła skuteczną interwencję, by dziennik „Le Soir” zmienił fałszywe określenie „polski obóz”, odnoszące się do Auschwitz-Birkenau, na „nazistowski obóz”. Artykuł z nieprawdziwym stwierdzeniem został opublikowany 30 czerwca br.

• Populacja Polski, według prognoz ONZ, na koniec wieku będzie mniejsza o 45 proc., osiągnie niewiele ponad 21 mln osób i będzie jedną z najszybciej kurczących się na świecie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-07-19 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego godzina dziewiąta jest godziną piętnastą?

Niedziela lubelska 16/2011

Triduum Paschalne przywołuje na myśl historię naszego zbawienia, a tym samym zmusza do wejścia w istotę chrześcijaństwa. Przeżywanie tych najważniejszych wydarzeń zaczyna się w Wielki Czwartek przywołaniem Ostatniej Wieczerzy, a kończy w Wielkanocny Poranek, kiedy zgłębiamy radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i umacniamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Wszystko osadzone jest w przestrzeni i czasie. A sam moment śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek podany jest z detaliczną dokładnością. Z opisu ewangelicznego wiemy, że śmierć naszego Zbawiciela nastąpiła ok. godz. dziewiątej (Mt 27, 46; Mk 15, 34; Łk 23, 44). Jednak zastanawiający jest fakt, że ten ważny moment w zbawieniu świata identyfikujemy jako godzinę piętnastą. Uważamy, że to jest godzina Miłosierdzia Bożego i w tym czasie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dlaczego zatem godzina dziewiąta w Jerozolimie jest godziną piętnastą w Polsce? Podbudowani elementarną wiedzą o czasie i doświadczeniami z podróży wiemy, że czas zmienia się wraz z długością geograficzną. Na świecie są ustalone strefy, trzymające się reguły, że co 15 długości geograficznej czas zmienia się o 1 godzinę. Od tej reguły są odstępstwa, burzące idealny układ strefowy. Niemniej, faktem jest, że Polska i Jerozolima leżą w różnych strefach czasowych. Jednak jest to tylko jedna godzina różnicy. Jeśli np. w Jerozolimie jest godzina dziewiąta, to wtedy w Polsce jest godzina ósma. Zatem różnica czasu wynikająca z położenia w różnych strefach czasowych nie rozwiązuje problemu zawartego w tytułowym pytaniu, a raczej go pogłębia. Jednak rozwiązanie problemu nie jest trudne. Potrzeba tylko uświadomienia niektórych faktów związanych z pomiarem czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pomiar czasu wiąże się zarówno z ruchem obrotowym, jak i ruchem obiegowym Ziemi. I od tego nie jesteśmy uwolnieni teraz, gdy w nauce i technice funkcjonuje już pojęcie czasu atomowego, co umożliwia jego precyzyjny pomiar. Żadnej precyzji nie mogło być dwa tysiące lat temu. Wtedy nawet nie zdawano sobie sprawy z ruchów Ziemi, bo jak wiadomo heliocentryczny system budowy świata udokumentowany przez Mikołaja Kopernika powstał ok. 1500 lat później. Jednak brak teoretycznego uzasadnienia nie zmniejsza skutków odczuwania tych ruchów przez człowieka. Nasze życie zawsze było związane ze wschodem i zachodem słońca oraz z porami roku. A to są najbardziej odczuwane skutki ruchów Ziemi, miejsca naszej planety we wszechświecie, kształtu orbity Ziemi w ruchu obiegowym i ustawienia osi ziemskiej do orbity obiegu. To wszystko składa się na prawidłowości, które możemy zaobserwować. Z tych prawidłowości dla naszych wyjaśnień ważne jest to, że czas obrotu Ziemi trwa dobę, która dzieli się na dzień i noc. Ale dzień i noc na ogół nie są sobie równe. Nie wchodząc w astronomiczne zawiłości precyzji pomiaru czasu możemy przyjąć, że jedynie na równiku zawsze dzień równy jest nocy. Im dalej na północ lub południe od równika, dystans między długością dnia a długością nocy się zwiększa - w zimie na korzyść dłuższej nocy, a w lecie dłuższego dnia. W okolicy równika zatem można względnie dokładnie posługiwać się czasem słonecznym, dzieląc czas od wschodu do zachodu słońca na 12 jednostek zwanych godzinami. Wprawdzie okolice Jerozolimy nie leżą w strefie równikowej, ale różnica między długością między dniem a nocą nie jest tak duża jak u nas. W czasach życia Chrystusa liczono dni jako czas od wschodu do zachodu słońca. Część czasu od wschodu do zachodu słońca stanowiła jedną godzinę. Potwierdzenie tego znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin?” (J. 11, 9). I to jest rozwiązaniem tytułowego problemu. Godzina wschodu to była godzina zerowa. Tymczasem teraz godzina zerowa to północ, początek doby. Stąd współcześnie zachodzi potrzeba uwspółcześnienia godziny śmierci Chrystusa o sześć godzin w stosunku do opisu biblijnego. I wszystko się zgadza: godzina dziewiąta według ówczesnego pomiaru czasu w Jerozolimie to godzina piętnasta dziś. Rozważanie o czasie pomoże też w zrozumieniu przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-17), a zwłaszcza wyjaśni dlaczego, ci, którzy przyszli o jedenastej, pracowali tylko jedną godzinę. O godzinie dwunastej zachodziło słońce i zapadała noc, a w nocy upływ czasu był inaczej mierzony. Tu wykorzystywano pianie koguta, czego też nie pomija dobrze wszystkim znany biblijny opis.
CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.
CZYTAJ DALEJ

„Solus cum Deo solo” – Ciemnica na Jasnej Górze

2025-04-18 16:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ciemnica

BPJG

Ciemnica na Jasnej Górze.

Ciemnica na Jasnej Górze.

STOP! Zatrzymaj się na chwilę i, zgodnie z zawołaniem Ojców Paulinów „Solus cum Deo solo”, pobądź z Jezusem zanim ruszysz w dalszą drogę! Ciemnica, czyli Ołtarz Wystawienia, to upamiętnienie Jezusa uwięzionego. Tu przechowywany jest Najświętszy Sakrament od zakończenia Mszy Wieczerzy Pańskiej do Liturgii Męki Pańskiej. Tu można Go adorować.

- Ołtarz adoracji i miejsce kontemplacji. Człowiek przychodzi do Ciemnicy, do miejsca w kolorze męczeństwa i tam z Panem Jezusem może na spokojnie porozmawiać o dniach, które nadchodzą w Triduum – powiedział o Ołtarzu Wystawienia br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator. Ciemnica to upamiętnienie Jezusa aresztowanego i uwięzionego. To tu przechowywany jest Najświętszy Sakrament od zakończenia Mszy Wieczerzy Pańskiej do Liturgii Męki Pańskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję