Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Młodzież organizuje parafialny festyn

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2017, str. 2

[ TEMATY ]

festyn

Archiwum

Organizatorzy festynu w Czańcu razem z ks. Tomaszem Michniokiem

Organizatorzy festynu w Czańcu razem z ks. Tomaszem Michniokiem

W parafii św. Bartłomieja w Czańcu po raz trzeci zorganizowano parafialny festyn rodzinny. Zarówno pomysłodawcą, jak i organizatorem inicjatywy jest od początku do końca młodzież zrzeszona w parafialnym oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Serce rośnie, tylko tak dalej! – ocenia proboszcz ks. Wiesław Ostrowski.

Na program festynu złożyły się m.in.: integracyjne zabawy, turnieje, tańce uwielbienia oraz muzyczny koncert zespołu Gospel Rain. W niedzielny wieczór odwiedzający parafialne tereny rekreacyjne mogli skorzystać z kulinarnych propozycji oraz nabyć cegiełki wspierając organizatorów festynu. Rozlosowano nagrody, m.in. rower, ogrodowy grill oraz rodzinny weekendowy pobyt na Podhalu. Nie zapomniano o integracyjnym charakterze festynu. Na telebimie, w krótkim filmie zrealizowanym przez młodych, przedstawiono wszystkie grupy działające w parafii i zachęcano do zaangażowania się w życie wspólnoty parafialnej. Proboszcz chwali młodych za podjęte dzieło: – Trzeba się cieszyć, że chcą coś zrobić dla parafii i trzeba ich wspierać, i kibicować ich działaniu. Tegoroczny festyn zbiegł się z rocznicą objęcia przez ks. Wiesława Ostrowskiego parafii w Czańcu.

Reklama

Członkowie parafialnego oddziału KSM odróżniali się od reszty parafian specjalnymi koszulkami z logo stowarzyszenia i hasłem: „Gotów”. Niebieskie koszulki widoczne były wszędzie tam, gdzie coś się działo; nie sposób było nie zorientować się, kto festyn zorganizował i kto go prowadzi. – Można siedzieć w knajpie albo przed komputerem, ale o wiele więcej sensu i radości przynosi zrobienie czegoś dla innych – powiedział Michał Gieleciak, podkreślając że praktycznie wszystkie zadania związane z organizacją wykonała młodzież. – Nasz opiekun ks. Tomasz wspiera nas, wspomaga, kieruje, ale to dzieło młodych – tłumaczy. Na pytanie czy warto, odpowiada: – Oczywiście. Chyba widać to na naszych twarzach. Michał udziela się także w diecezjalnych strukturach KSM, a na co dzień studiuje informatykę. Asystent oddziału KSM w Czańcu ks. Tomasz Michniok przypomina, że pomysł zorganizowania festynu zrodził się wśród młodych w związku z obchodami 450-lecia parafii. – Przez trzy kolejne lata przyglądamy się frekwencji i okazuje się, że na naszą propozycję odpowiada ok. 5 tys. gości, którzy biorą choćby na chwilę udział w festynie. To niezły wynik w liczącej 6 tys. wiernych wspólnocie – mówi duchowny, podkreślając że organizowanie takiej imprezy uczy młodych z KSM przedsiębiorczości, odpowiedzialności, współpracy i służby dla innych.

Festyn wpisał się w świętowanie parafialnego odpustu ku czci patrona – św. Bartłomieja. Do południa wierni uczestniczyli w celebracji Eucharystii. Odpustowej Sumie przewodniczył ks. Janusz Kuciel, dziekan niedawno utworzonego dekanatu międzybrodzkiego.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji bielsko-żywieckiej działa od 2006 r. w kilkunastu parafiach. Do diecezjalnych inicjatyw podejmowanych przez młodzież zrzeszoną w tej organizacji należy przede wszystkim Korowód Świętych. Młodzi KSM-owicze od wielu lat regularnie tworzą także specjalną audycję emitowaną na antenie diecezjalnej rozgłośni Anioł Beskidów.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festyn parafialny na remont kościoła

Niedziela kielecka 32/2017, str. 1, 6

[ TEMATY ]

festyn

TD

Trwa remont elewacji obiektów kościelnych w najstarszej parafii w Sędziszowie. Festyn rodzinny wesprze inwstycję

Trwa remont elewacji obiektów kościelnych w najstarszej parafii w Sędziszowie. Festyn rodzinny wesprze
inwstycję

W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie 15 sierpnia br. zaplanowano I Rodzinny Festyn Parafialny, z którego dochód będzie w całości przeznaczony na trwający od kilku tygodni remont elewacji zabytkowego kościoła

Wnętrze świątyni jest starannie odrestaurowane, natomiast elewacja zewnętrzna wymaga pilnego (i kosztownego) remontu. Ostatnio, celem osuszenia kościoła, przeprowadzono izolację poziomą (tzw. iniekcję krystaliczną). Dzięki tym zabiegom budynek został zabezpieczony przed wilgocią, a obecnie trwa remont frontu elewacji kościoła z figurami, dzwonnicy oraz tzw. atrapy dzwonnicy, stojącej po drugiej stronie wejścia do świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję