Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Centrum Apostolatu Margaretka

1 września przy sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi rozpoczyna działalność Centrum Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

Niedziela sosnowiecka 36/2017, str. 8

[ TEMATY ]

margaretka

Archiwum

Matka Boża Kapłańska namalowana przez Marię Patynę według wizji św. Faustyny

Matka Boża Kapłańska namalowana
przez Marię Patynę według wizji
św. Faustyny

Biskupi Polscy zgromadzeni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie i Poznaniu, 14-16 kwietnia 2016 r., powołali ks. Bogusława Nagela na opiekuna krajowego Apostolatu „Margaretka”. Decyzją bp. Grzegorza Kaszaka opiekę duszpasterską w diecezji sosnowieckiej nad tym dziełem sprawuje ks. Tomasz Zmarzły.

Cele Apostolatu

Do szczególnych zadań członków Apostolatu należy modlitwa za wybranego kapłana, troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą, współpraca między kapłanami i świeckimi oraz wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Jako logo ruchu wybrano margaretkę, czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Roślina jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia.

Modlitwa

Reklama

W Apostolacie istnieje duża dowolność w wyborze modlitw przez różne „Margaretki”. Szanując wytworzoną przez lata praktykę, proponujemy modlitwę: „O Jezu Boski Pasterzu, który powołałeś Apostołów, aby uczynić ich rybakami dusz ludzkich, Ty, który pociągnąłeś ku Sobie ks. ... . Uczyń go Swoim gorliwym naśladowcą i sługą. Spraw, aby dzielił z Tobą pragnienie powszechnego odkupienia, dla którego na wszystkich ołtarzach ponawiasz Swoją Ofiarę. Ty, o Panie, który żyjesz na wieki, aby wstawiać się za Twoim ludem, otwórz przed nim nowe horyzonty, by dostrzegał świat spragniony światła prawdy i miłości; by był solą ziemi i światłością świata. Umacniaj go Twoją mocą i błogosław mu. Święty jego Patronie, Twojej szczególnej opiece go dzisiaj polecam. Proszę Cię, abyś wstawiał się za nim przed Bogiem i pomagał mu we wszystkich potrzebach, aby dochował Bogu wierności i owocnie pracował dla Jego większej chwały. Maryjo strzeż Go przed wszelkim złem. Amen” oraz (według ustalenia przez grupę): dziesiątek Różańca św. lub Koronkę Pokoju lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inną modlitwę.

Warto wiedzieć

Zewnętrznym znakiem przynależności do Apostolatu „Margaretka” jest otrzymanie blankietu z tekstem modlitwy za kapłana. Najprościej można je otrzymać na dwa sposoby: samodzielnie wydrukować ze strony ogólnopolskiej: www.apostolatmargaretka.pl/blankiet lub zamówić telefonicznie lub mailowo: tzmarzly@wp.pl , tel. 500-154-570. Warto wiedzieć, że ta sama osoba może należeć do kilku „Margaretek”, np. siedmiu kapłanów – każdy na jeden dzień tygodnia. Ponadto wraz ze śmiercią księdza rozpada się „Margaretka”. Według Louise Ward, jest podobnie jak w przyrodzie, gdy znika serce kwiatu, płatki spadają na ziemię i nie ma już margaretki. Jeśli ktoś pragnie dalej się modlić, to bardzo dobrze, jednak czyni to nie na zasadzie obowiązku, lecz dobrowolności. Jeżeli ktoś umiera wcześniej niż dany kapłan, to nie ma obowiązku zastępowania go inną osobą, bo wierzymy w tajemnicę świętych obcowania.

W diecezji sosnowieckiej patronką Apostolatu jest Matka Boża Kapłańska – namalowana według wizji św. Siostry Faustyny, oraz św. Jan Maria Vianney – patron proboszczów, którego relikwie znajdują się w sanktuarium w Czeladzi. – Już dziś zapraszam do comiesięcznej modlitwy w intencji kapłanów w pierwszy czwartek każdego miesiąca. Czuwanie modlitewne rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00 i potrwa do 21.00. Chciałbym, by dniem patronalnym w diecezji sosnowieckiej było święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zapraszam także na doroczną pielgrzymkę „Margaretek” do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, które w tym roku przypadnie w pierwszą sobotę października oraz na II ogólnopolską pielgrzymkę do sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w drugą sobotę października. Wszelkie informacje o powstających „Margaretkach”, by dokonać ich wpisu w Księdze Apostolatu „Margaretka”, prosimy przesyłać e-mailem na adres: tzmarzly@wp.pl lub listownie: ul. Tadeusza Kościuszki 3, 41-253 Czeladź – zachęca ks. Zmarzły.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie o szlachetnych sercach

Niedziela podlaska 28/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

margaretka

Bożena Sztajner/Niedziela

Modlą się za księży, bo wbrew temu, co lansują lewackie media, za św. Ambrożym „nie patrzą na osobiste przymioty kapłanów, lecz na ich zadanie”. Członkowie Apostolatu Margaretka – bo o nich mowa – w naszej, drohiczyńskiej diecezji zaadoptowali modlitewnie wielu kapłanów

Symbolem Apostolatu Modlitwy za Kapłanów stała się popularna i rozpoznawalna na pierwszy rzut oka nawet przez ogrodniczych laików margerytka – kwiat ozdobiony białymi płatkami z żółtą kulką w środku, popularnie zwana margaretką, łatwa w uprawie, a przy tym bardzo malownicza. Konotacja ta – wydawać by się mogło – rozwiązuje tajemnicę nazwy tego apostolatu. Nic bardziej mylnego. Nazwa, choć jej symbolem jest kwiatek, nawiązuje do kobiety – Małgorzaty O’Donnel z Kanady, która zainicjowała powstanie ruchu.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję