KRZYSZTOF KUNERT: – Proszę opowiedzieć kilka słów o historii parafii.
KS. ANDRZEJ NICAŁEK: – Nasza parafia powstała 1 stycznia 1907 r. na terenie podwrocławskim. Od samego początku parafii, dokładnie od 1908 r. z parafią związane są siostry Służebniczki NMP, które pracują tu do dziś. Pierwszy okres działalności parafii do zakończenia II wojny światowej był bardzo burzliwy, zwłaszcza czas wojny. Pod koniec wojny, kiedy szedł front, parafię opuścił ostatni niemiecki ksiądz Josepf Ungerathen. To spowodowało u niego wielką duchową rozterkę wspomnianego księdza proboszcza, który nie do końca zgodził się z decyzją Wehrmachtu. Do dziś modlimy się za niego. Po wojnie w 1951 r. Muchobór Wielki został włączony do Wrocławia i staliśmy się częścią miasta. W tym okresie w życiu parafii ważna jest zwłaszcza data 29 września 2007 r. Wówczas odbyły się uroczystości 100-lecia parafii, podczas których abp Marian Gołębiewski ukoronował figurę Matki Bożej Muchoborskiej i Dzieciątka Jezus koronami, które wcześniej papież Benedykt XVI pobłogosławił na pl. św. Piotra.
– Jak ta figura znalazła się w parafii?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Ze źródeł, do których dotarłem, wynika, że figura została przekazana do naszej parafii w 1478 r. Szczególny kult, który dotyczy Matki Bożej Muchoborskiej, rozpoczął śp. proboszcz Leon Pęcherek. To on podczas spotkań kolędowych rozdawał zdjęcia przedstawiające figurę wraz z modlitwą, którą napisał, i która do dziś jest odmawiana w naszej parafii.
– Czy figura Matki Bożej cieszy się dużym kultem w parafii?
– Chciałbym wspomnieć o pewnym wydarzeniu. Chodzi o obraz Matki Bożej Muchoborskiej, który miałem na pl. św. Piotra w czasie, gdy papież błogosławił korony. Po przyjeździe do Wrocławia zdarzyło się, że pewna pani dosyć poważnie zachorowała. Zapłakana córka tej pani przyszła do mnie i poprosiła o modlitwę. Wtedy dałem jej ten obraz, który miałem na pl. św. Piotra i ten obrazek położyła na mamie w szpitalu. Do dziś ta osoba żyje. Uważam, że był to pierwszy cud Matki Bożej Muchoborskiej ratujący zdrowie. Z roku na rok wzrasta liczba próśb, kierowanych do naszej Matki. Chciałbym też wspomnieć, że na zakończenie uroczystości ślubnych ksiądz z młodą parą udają się przed figurę. Tam wspólnie proszą, żeby Matka Boża miała w opiece tych, którzy zawarli związek małżeński.
– A duszpasterstwo w parafii św. Michała Archanioła, czym się charakteryzuje?
Reklama
– Powstaje coraz więcej grup modlitewnych, w ostatnim czasie powstał Krąg Biblijny, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Są też spotkania, które stanowią kontynuację spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem. Prężnie rozwija się Caritas, który funduje dzieciom obiady w szkole, przygotowuje paczki żywnościowe, dwa razy w miesiącu wydaje żywność dla potrzebujących. Jest też Liturgiczna Służba Ołtarza, mamy nadzwyczajnych szafarzy Najświętszego Sakramentu. Chciałbym wspomnieć o chórze parafialnym, który prowadzi organista Jarosław Mikołajczak, a należy do niego coraz więcej, często młodych osób. Chór uświetni nasze uroczystości 24 września.
– Podczas tych uroczystości gościem honorowym będzie abp Józef Kupny. To ważne wydarzenie w życiu parafii?
– Cieszę się bardzo, że Metropolita Wrocławski przyjął nasze zaproszenie oraz że będzie gościem honorowym i będzie przewodniczył Mszy św. Nasza uroczystość będzie się składać z kilku części. Jak już wspomniałem to 110. rocznica powstania naszej parafii i 10. rocznica koronacji figury. Trzecim jej elementem będzie poświęcenie przez Księdza Arcybiskupa odrestaurowanych organów oraz świętowanie 30 lat pracy naszego organisty Jarosława Mikołajczaka.
– Jak parafianie pomagają księdzu w przygotowaniu tej uroczystości?
– Na pierwszym miejscu chciałbym wymienić Radę Parafialną, także parafialny Caritas, jak również osoby, które pomagają na co dzień jak Mirosław Fic i Krzysztof Witych. Chciałbym im wszystkim bardzo serdecznie podziękować.
24 września o godz. 12 abp Józef Kupny odprawi Mszę św. z okazji 110-lecia parafii oraz 10-lecia koronacji Figury Matki Bożej Muchoborskiej i Dzieciątka Jezus. Transmisja z uroczystości w Radiu Rodzina.