Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wierność Karoliny i męstwo Stanisława

W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 listopada przypada wspomnienie bł. Karoliny Kózkównej. Jest to dzień upamiętniający jej narodziny dla nieba. To także dzień, w którym młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w sposób szczególny pamiętają o swojej patronce – bł. Karolinie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2017, str. VII

[ TEMATY ]

KSM

ks. Sławomir Skowroński

Fragment inscenizacji pt. „Karolina”, przygotowanej przez zamojską młodzież

Fragment inscenizacji pt. „Karolina”, przygotowanej przez zamojską młodzież

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Błogosławiona Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda, na terenie diecezji tarnowskiej. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Jej rodzice byli ludźmi głębokiej wiary. W 1912 r. ukończyła szkołę podstawową. Kiedy miała 16 lat przyjęła sakrament bierzmowania w kościele parafialnym w Zabawie. Była bardzo zaangażowana w życie swojej wspólnoty parafialnej. Należała do Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca. Wraz z koleżankami dbała o porządek w kościele parafialnym.W sierpniu 1914 r. wybuchła I wojna światowa. W miejscowości Karoliny pojawiło się wojsko rosyjskie. Dnia 18 listopada 1914 r. wszedł do domu Kózków, pod nieobecność matki, rosyjski żołnierz i kazał wyjść na zewnątrz Karolinie oraz jej ojcu. Pognał ich w stronę lasu. Po drodze ojcu nakazał wracać do domu. Karolina stawiała mu opór, broniła się silnymi ciosami i usiłowała zawrócić z drogi, lecz nie udało się jej tego uczynić.

Wpatrzona w niebo

Zwłoki Karoliny znalazł jeden z mieszkańców wsi dopiero 4 grudnia. Liczne rany świadczyły wyraźnie o walce Karoliny w obronie czystości i o jej wielkim cierpieniu. Kilkakrotnie cięta szablą, wyrywała się oprawcy i uciekała w stronę wsi przez bagna. Jednak tam wyczerpana całkowicie walką, upływem krwi i bólem zakończyła swoje piękne życie. Pogrzeb, który odbył się 6 grudnia 1914 r., przerodził się w wielką manifestację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. W czasie Mszy św. beatyfikacyjnej powiedział: „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia – to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”.

Upamiętniając młodą Męczennicę

Obchody 103. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny w naszej diecezji połączone są z konkursem literacko-plastycznym o naszej patronce, zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W tym roku był to już 4 konkurs, który został rozszerzony o postać św. Stanisława Kostki. W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad 400 młodych ludzi, którzy pragną pogłębiać wiedzę na temat swoich świętych patronów.

Reklama

Podsumowanie konkursu

Uroczystości, połączone z podsumowaniem konkursu, odbyły się w przeddzień liturgicznego wspomnienia błogosławionej Karoliny. Głównym punktem uroczystościbyła Eucharystia w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Wzięło w niej udział wielu kapłanów, dzieci i młodzież wraz z opiekunami z różnych zakątków naszej diecezji. Ksiądz Biskup w homilii mówił młodym, jak żyć, by iść za przykładem bł. Karoliny Kózkównej i św. Stanisława Kostki.

Na wzór Karoliny

Po Mszy św. wszyscy udali się na drugą część uroczystości, która miała miejsce w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu. Tam zebrani mieli okazję obejrzeć wzruszającą, pełną aktorskiego kunsztu inscenizację pt. „Karolina”, przygotowaną przez młodzież gimnazjalną z ZS nr 4 w Zamościu oraz z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Armia Pana”, działającego przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu. Odtwórczynią głównej roli była Wiktoria Węglińska, która wspomniała, że chciałaby naśladować w swoim życiu cechy bł. Karoliny takie jak: pobożność, wierność i całkowite zaufanie Panu Bogu.

Po inscenizacji laureaci konkursu otrzymali z rąk bp. Mariusza Leszczyńskiego oraz ks. Stanisława Książka – diecezjalnego asystenta KSM dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Główni laureaci konkursu otrzymali nagrodę ufundowaną przez europosła prof. Mirosława Piotrowskiego – wyjazd do Francji. Podczas niego młodzi zwiedzą Parlament Europejski w Strassburgu. Wśród laureatów jest Natalia Pawlos z Gimnazjum w Korytkowie Dużym oraz uczennica I klasy liceum Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie Aleksandra Olszak.

Reklama

Oprócz tych nagród, spośród uczniów szkół podstawowych wyłonieni zostali zwycięzcy w konkursie plastycznym i literackim. Pierwsze miejsce w kategorii klasy I-III zajęła Alicja Krępińska ze Szkoły Podstawowej w Pniówku, w kategorii klas IV-VII I miejsce przypadło natomiast Natalii Witos ze Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach. W konkursie za tekst literacki I miejsce zdobyła Aleksandra Sokół – uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu.

Zapatrzeni w świętych

Błogosławiona Karolina – młoda dziewczyna – poświęciła swoją czystość wyłącznie Bogu przez ofiarę ze swojego życia, ginąc z rąk nieprzyjaciela. Św. Stanisław Kostka zaś, „żyjąc krótko, przeżył czasów wiele”. Prośmy, abyśmy za ich wstawiennictwem umieli podejmować codziennie walkę z pokusami. Aby obudziło się w każdym z nas mocne postanowienie życia czystego i szlachetnego. Abyśmy umieli rozpoznać swoje powołanie i naśladować cnoty św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny, a spełniając Boża wolę oczyszczali swoje intencje i przez zachowanie czystości ciała i duszy służyli Bogu z radością.

2017-11-29 10:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamieńsk – tu jest oddział z tradycją!

[ TEMATY ]

KSM

KSM Kamieńsk

Oddział KSM w Kamieńsku korzeniami sięga aż do 1929 roku. Po wieloletnim zaniknięciu, w 2012 roku został on odnowiony przez ks. Mariusza Łydżbę.

Od samego początku tradycją członków są spotkania, które odbywają się w każdy piątek. Młodzież wraz z kapłanem spotykają się w salce przy kościele, aby wspólnie rozważać rozmaite zagadnienia związane z naszą wiarą, ważnymi wartościami, ojczyzną lub słowami Ewangelii. Nasz oddział jest bardzo aktywny, gdyż często wychodzimy z inicjatywami i pomysłami działań. Mamy również kilka zwyczajów, które praktykujemy co roku, jak np. "Akcja kremówka", czy jasełka bożonarodzeniowe. W samym roku szkolnym 2018/2019 udało się nam zorganizować wiele nowych przedsięwzięć. Pierwszym z nich był wyjazd na "Stadion Młodych", czyli spotkanie z tysiącami naszych rówieśników, z którymi wspólnie uwielbialiśmy Boga. Następnie uczestniczyliśmy w ognisku patriotycznym, które odbyło się 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wówczas duża liczba wiernych z naszej parafii oddała się śpiewaniu patriotycznych pieśni. Kolejnym wydarzeniem, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć było spotkanie ewangelizacyjne "Duch może więcej", mające miejsce 17 listopada na Hali Polonia w Częstochowie. Było to głębokie przeżycie dla każdego z nas. Już w kolejny weekend, 23-25 listopada 2018 r. udaliśmy się na Forum KSM w Olsztynie. Były to dni skupienia, modlitwy, ale także wielkiej radości. W grudniu 2018 r. zakończył się remont salki, w której odbywają się nasze spotkania, dzięki czemu kilka dni później świętowaliśmy KSM-ową Wigilię Bożego Narodzenia w nowym wnętrzu. W Sylwestra kilkoro członków naszego oddziału, aby powitać nowy rok, udało się do Huciska na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wraz z KSM-owiczami z całej diecezji. 18 stycznia mieliśmy zaszczyt uczestnictwa w spotkaniu opłatkowym odbywającym się w kurii w Częstochowie. W tegoroczne ferie zimowe młodzież z KSM-u i innych grup działających przy parafii cieszyła się wolnym, beztroskim czasem w Zakopanem. Nauczyliśmy się jeździć na nartach i podziwialiśmy piękno polskich Tatr. Poza tymi wszystkimi, wyjątkowymi wydarzeniami, w co drugą środę gościmy w radiu FIAT, a tam razem z opiekunem naszego oddziału ks. Wojciechem Bisiem, rozmawiamy na różne ciekawe, dotyczące naszego życia tematy. Podczas regularnych spotkań planujemy następne działania i cele, do jakich mamy zamiar zmierzać. Jednym z nich jest przedstawienie o tematyce zmartwychwstania, które odbędzie się w Niedzielę Palmową w naszym kościele. KSM w Kamieńsku jest dla wielu młodych ludzi ostoją, grupą, która otwiera się na nowych członków, pragnie jednoczyć i doceniać siebie nawzajem.

CZYTAJ DALEJ

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

[ TEMATY ]

klerycy

powołanie

powołania

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

W Kościele katolickim czwarta niedziela wielkanocna, przypadająca w tym roku 21 kwietnia, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza. To także 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, a w Polsce - początek tygodnia modlitw o powołania.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję