Reklama

Niedziela Sandomierska

Zapraszamy na Orszaki Trzech Króli

Jak podkreślają organizatorzy – „Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka”. – Ponieważ najbliższy orszak wypada w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, będziemy starać się uwidocznić akcenty tego znaczącego jubileuszu. Oprócz orszakowych flag będziemy nieśli flagi Polski, a najmniejszym uczestnikom będziemy wręczać biało-czerwone baloniki – zaznacza Krystian Rzemień, współorganizator przedsięwzięcia w Nowej Dębie. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki. W kilku miejscach przewidziane są chorągiewki czy balony dla dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gawłuszowice

Orszak rozpoczyna się w trzech różnych miejscach parafii o godz. 13.15. – Jeden król rozpocznie marsz w Kliszowie, drugi w Woli Zdakowskiej, a trzeci w Gawłuszowicach. Przechodząc przez miejscowości, zapraszać będą do uczestnictwa w orszaku. Każdy król ma przyprowadzić jak największą grupę swoich dworzan.

W centrum Gawłuszowic ok. godz. 14 wszyscy spotkają się, aby uczestniczyć w krótkich jasełkach i udadzą się do żywej szopki przygotowanej przy kościele. Po przyjściu wszyscy złożą hołd Dziecięciu. Następnie rozpocznie się wspólne kolędowanie. Zaplanowano także przy szopce zagrodę dla zwierząt – informuje proboszcz ks. Witold Szczur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tarnobrzeg

Orszak wyruszy z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 9.30. Do nich dołączy pochód z parafii pw. Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 10. Druga grupa ruszy z parafii pw. Chrystusa Króla o godz. 10.30 i trzecia z parafii pw. św. Barbary po Mszy św. o godz. 9.30. Orszak gwieździsty zakończy się o godz. 12 na rynku scenami jasełek i pokłonem przed obrazem Matki Bożej Dzikowskiej oraz zawierzeniem rodzin Jej opiece.

– Zakończymy orszak wspólnym śpiewem kolęd z rodzinami. Będą sprzedawane „Szczodroki”, a fundusze z nich zostaną przeznaczone na rehabilitację dzieci – zaznacza ks. Michał Majecki. W przygotowanie włączają się parafie, szkoły katolickie i organizacje oraz stowarzyszenia z dekanatu.

Nowa Dęba

Reklama

W organizację uroczystości włączyły się szkoły z terenu miasta. – Do tej pory szliśmy do centrum miasta naprzemiennie – raz z kościoła Matki Bożej, a raz z Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem chcemy spróbować dojść pod Dom Kultury z obu kościołów, czyli wyruszą dwa orszaki, które spotkają się, by wspólnie kolędować i zakończyć procesję modlitwą – zaznacza Krystian Rzemień. Finał uroczystości – złożenie darów, pokłon króli, wspólna modlitwa i kolędowanie – odbędzie się na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury.

Rudnik nad Sanem

Rozpoczęcie spotkania Mszą św. o godz. 11. Po modlitwie „Anioł Pański” orszak wyruszy na trasę do rynku. Po drodze wystawione zostaną okolicznościowe sceny w które zaangażowana jest licznie społeczność miasta. Na rynku będzie szopka ze Świętą Rodziną oraz zagrody z owcami, baranami, kozami, alpakami i gołębiami. Organizatorzy kolejny już rok promować będą produkt lokalny – piernikową Rudnicką Koronę.

Ostrowiec Świętokrzyski

Wyjścia poszczególnych orszaków rozpoczynają się o godz. 13 z parafii pw.: Matki Bożej Saletyńskiej, Miłosierdzia Bożego i św. Michała Archanioła. Każdy z króli podąży ulicami miasta, aby złożyć pokłon Chrystusowi. Symboliczne Betlejem usytuowane jest na rynku. Orszak będzie okazją do wyznania wiary, wspólnego kolędowania i dzielenia się radosną nowiną ze wszystkimi. Na uczestników czekają atrakcje.

Sandomierz

– Startujemy z trzech miejsc. Parafianie z Podwyższenia Krzyża Świętego, do których dołączą wierni od Ojców Pallotynów o godz. 12 (Msza św. o godz. 11.15). Po drodze dołączają parafianie zebrani przy kościele św. Józefa – kolor żółty. Wyjście z parafii św. Pawła o godz. 12 (Msza św. o godz. 11), po drodze dołączają wierni od Ojców Dominikanów i z katedry – kolor zielony. Ostatni pochód rusza z Nadbrzezia o godz. 11.45 – kolor czerwony – wylicza ks. Tadeusz Janda. Pochód spotyka się na sandomierskim rynku.

Staszów

Reklama

Orszak wyruszy z trzech kierunków i będzie zmierzał do rynku. – O godz. 12 wyruszą spod kościoła św. Barbary, od terenu Zespołu Szkół przy ul. Koszarowej oraz z ul. Langiewicza. Spotkanie wszystkich nastąpi na rynku, gdzie będzie postawiona szopka. Wszyscy będą mogli zobaczyć przygotowane przez młodzież okolicznościowe scenki. Rozwiązanie orszaku planowane jest w sanktuarium św. Jana Pawła II – podkreśla ks. Edward Zieliński, proboszcz parafii pw. św. Barbary.

Stalowa Wola

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele pw. Opatrzności Bożej. Zebrani udadzą się w stronę kościoła Ojców Kapucynów w Rozwadowie. W drodze będzie czas na kolędowanie oraz podążający będą mogli obejrzeć wcześniej przygotowane sceny jasełkowe.

Gorzyce

Dziekan ks. Władysław Drewniak zaznacza: – Orszaki formują się o godz. 11.30 pod miejscowymi szkołami, po drodze zbierając kolejnych uczestników marszu. Ze śpiewem kolęd na ustach wszyscy podążają, aby w świątyni parafialnej o godz. 12 złożyć hołd Chrystusowi. Zakończeniem orszaku jest wspólna Msza św.

Potok Stany

Przedsięwzięcie przygotowuje Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z parafią i miejscową szkołą. – Wszyscy uczestnicy orszaku spotkają się najpierw na Mszy św. o godz. 11 w świątyni parafialnej. Po Eucharystii na placu kościelnym zostanie odegrana pierwsza ze scen biblijnych, a podczas barwnego korowodu kolejne sceny. Centralnym momentem będzie pokłon złożony Bożemu Dzieciątku – zaznacza Grażyna Pietrzyk, dyrektor szkoły i współorganizatorka.

Koniemłoty

Jak informuje proboszcz ks. Michał Łukasik: – Orszak rozpocznie się o godz. 11. Królowie będą maszerować z trzech stron: od strony Sichowa i Pacanówki, od Grzybowa oraz od Sielca. Orszaki spotkają się na placu obok szkoły podstawowej, skąd wspólnie udadzą się na Mszę św. do kościoła parafialnego. Po Eucharystii odbędzie się wspólne kolędowanie.

Radomyśl nad Sanem

Reklama

Orszak wychodzi z kościoła i do niego wraca. – W marszu będzie nam towarzyszyć miejscowa orkiestra dęta, a zebrani będą śpiewać kolędy. Po orszaku nastąpi losowanie nagród za udział dzieci w Roratach oraz konkurs na najpiękniejszą koronę. Wszystko rozpocznie się o godz. 14 Mszą św. – wylicza ks. Rafał Cudziło.

Janów Lubelski

Zebrani w pochodzie wyruszą z kościoła pw. św. Jadwigi po Mszy św. o godz. 10, natomiast z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej po Mszy św. o godz. 10.30. Oba orszaki spotkają się na rynku, gdzie śpiewane będą pieśni bożonarodzeniowe, a młodzież wykona jasełka misyjne.

Turbia

Mieszkańcy miejscowości po raz pierwszy u siebie będą mogli wziąć udział w orszaku. – Wymarsz przewidywany jest z kościoła parafialnego po Mszy św. o godz. 10.30. W czasie drogi oprócz okolicznościowych śpiewów przewidywane są sceny odgrywane na podstawie otrzymanych scenariuszy – informuje Damian Biały, organizator marszu. W orszak czynnie zaangażowana będzie młodzież z miejscowego zespołu szkół.

Opatów

W parafii Ojców Bernardynów oraz w kolegiacie św. Marcina będzie odprawiona Msza św. o godz. 12. Po niej orszaki połączą się i wspólnie przejdą na rynek. Przy siedzibie urzędu miasta odbędzie się zawierzenie mieszkańców Dzieciątku Jezus. Zwieńczeniem będzie przegląd kolęd i pastorałek w Domu Kultury.

Obrazów

Orszak wyruszy z trzech części parafii o godz. 10. – Uczestnicy orszaku spotkają się w kościele parafialnym. Zostaną powitani przez Świętą Rodzinę z dzieciątkiem. Królowie złożą swe dary, po czym rozpocznie się Msza św. – informuje ks. Łukasz Turzyński.

Słupa Nadbrzeżna

Przedsięwzięcie rozpocznie się na parkingu obok kościoła. Tu ustawiona zostanie szopka z wielkimi figurami. Z tego miejsca ruszy orszak i razem uczestnicy pochodu wejdą do świątyni. Po Mszy św. ze śpiewem kolęd przewidziany jest przemarsz ulicami miejscowości.

2017-12-20 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli

Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany w Polsce świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym - należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele wschodnim oraz IV wiek w Kościele zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii wg św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 r. jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie, jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
CZYTAJ DALEJ

Architekt słynnej bazyliki Sagrada Familia będzie błogosławionym?

2025-04-14 15:37

[ TEMATY ]

Bazylika

Sagrada Família

heroiczność cnót

Antonio Gaudí

Adobe Stock

Sagrada Familia

Sagrada Familia

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót hiszpańskiego architekta, który znaczną część życia poświęcił na budowę bazyliki Sagrada Familia, a swoją pracę traktował jako misję, której celem jest przybliżanie ludziom Boga.

Od dziś wybitny przedstawiciel modernizmu katalońskiego, nazywany „Bożym architektem” nosi tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Tytuł ten otrzymali również trzej kapłani: Pietro Giuseppe Triest, Angelo Bughetti i Agostino Cozzolino - także na podstawie uznania heroiczności ich cnót. Papież upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do promulgacji dekretów dotyczących tych postaci, a także beatyfikacji Eliswy od Błogosławionej Dziewicy, założycielki Zgromadzenia Trzeciego Zakonu Karmelitanek Bosych oraz włoskiego misjonarza w Brazylii, męczennika ks. Nazarena Lanciottiego.
CZYTAJ DALEJ

Kanonizacja "patrona internetu" i nietypowe wydarzenie w Warszawie

2025-04-14 16:07

[ TEMATY ]

Warszawa

młodzież

bł. Carlo Acutis

patron internetu

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Młodzi z Warszawy będą świętować zapowiadaną na 27 kwietnia kanonizację "patrona internetu" nietypowym wydarzeniem - „HOTSPOT - Wiara w zasięgu” w parafii św. Barnaby Apostoła połączy koncert uwielbienia, sztukę i autentyczne rozmowy w duchu bł. Carlo Acutisa. - Można przyjść takim, jakim się jest - niezależnie od tego, gdzie się teraz jest w życiu. Carlo pokazuje, że Bóg jest zawsze blisko. On był jednym z nas - mówi Julia Dąbrowska parafialnej wspólnoty młodzieży.

Już w niedzielę 27 kwietnia w parafii św. Barnaby Apostoła w Warszawie odbędzie się wyjątkowy wieczór dla młodych - HOTSPOT - Wiara w zasięgu. Wydarzenie jest odpowiedzią na jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele ostatnich lat - kanonizację bł. Carlo Acutisa, nastolatka, który pokazał światu, że świętość jest możliwa także dziś: w dżinsach, z plecakiem i smartfonem w dłoni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję