Reklama

oswajanie wiary

Razem dla Jezusa

Dwa najpopularniejsze w Polsce katolickie ruchy młodzieżowe w jednym czasie na Jasnej Górze. W ostatni weekend lutego podejmują najistotniejsze dla każdego z nich tematy. To dobra okazja, żeby spojrzeć na obie organizacje. Może któraś z nich znajdzie nowych członków lub sympatyków

Niedziela Ogólnopolska 8/2018, str. 52-53

[ TEMATY ]

oaza

KSM

Syda Productions/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, którzy pragną twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Obejmuje każdą sferę życia człowieka. Opiera się na trzech słowach: widzieć, oceniać, działać. Widzimy, co dzisiaj jest potrzebne młodym, oceniamy, czy jesteśmy w stanie, na koniec podejmujemy działanie. Wszystko, by całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM: bp Marek Solarczyk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Asystent Generalny KSM: ks. Andrzej Lubowicki

Patroni Stowarzyszenia: św. Stanisław Kostka

Urodzony w szlacheckiej rodzinie w Rostkowie, do 14. roku życia nauki pobierał w domu. Potem trafił do wiedeńskiego kolegium jezuitów. Tam ciężko zachorował. Przekonany, że uzdrowienie zawdzięcza Matce Bożej, złożył ślub, że wstąpi do jezuitów. Wbrew woli rodziców nie mógł rozpocząć nowicjatu. Nic nie wskórał w Wiedniu, Bawarii – do której pieszo dotarł w przebraniu żebraka. Wreszcie w Rzymie na władzach zakonnych wrażenie zrobiła determinacja młodego Polaka. Przyjęto go do nowicjatu. Jednak po dziesięciu miesiącach zmarł 15 sierpnia 1568 r. Miał niecałe 18 lat. Maksymą jego życia były słowa: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich winienem żyć”.

W roku 450. rocznicy jego śmierci KSM będzie podejmować wiele ważnych inicjatyw, o których będziemy informować.

Reklama

bł. Karolina Kózkówna

Zaangażowana w życie parafialne. Należała do Apostolstwa Modlitwy, była zelatorką koła Żywego Różańca, dbała o porządek w kościele. Wyróżniała się skromnością. Pragnęła służyć Bogu w dziewictwie. Ciężko pracowała, pomagając matce w zajęciach domowych, na roli. Zdobytą wiedzą służyła zgromadzonym pod gruszą dzieciom z okolicy, opowiadając im o Bogu, rozważając fragmenty Pisma Świętego. 18 listopada 1914 r. zginęła w obronie dziewictwa, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza.

Krajowa Rada KSM, 23-25 lutego 2018

W jej skład wchodzą prezesi, delegaci i księża asystenci zarządów diecezjalnych KSM oraz generalny ksiądz asystent. Zadaniem Rady jest przewodniczenie pracy i służbie KSM w całej Polsce. Każdego roku odbywają się w innej diecezji, w tym – w diecezji częstochowskiej.

Zawierzenie ogólnopolskiego KSM Matce Bożej Częstochowskiej – Jasna Góra, 24 lutego 2018

Reklama

To drugie zawierzenie w historii istnienia KSM-u. Pierwsze odbyło się w 1938 r. w ramach działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Tegoroczne jest pragnieniem zawierzenia asystenta generalnego ks. Andrzeja Lubowickiego na początku swojej posługi siebie i młodzieży, całego KSM-u Matce Bożej i przez Jej ręce – Chrystusowi. Ma to być jednocześnie pospolite ruszenie, do którego zostali zaproszeni nie tylko przedstawiciele Krajowej Rady, ale wszyscy prezesi z każdego oddziału parafialnego w całej Polsce.

Kto może należeć do KSM-u?

Ludzie od 14. do 30. roku życia. Do KSM-u zaproszony jest każdy, kto szuka Pana Boga i kto chce w sposób piękny i twórczy przeżyć swoją młodość. Każdy, kto opierając się na relacji z Panem Bogiem, życiu sakramentalnym, chce rozwijać się jako obywatel w naszym państwie, biorąc udział – tłumaczy ks. Andrzej Witek, asystent KSM archidiecezji częstochowskiej – w różnorodnych kursach, warsztatach, poszerzając swoje kwalifikacje zawodowe, współpracując z ludźmi władzy.

Ruch Światło-Życie

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie: bp Krzysztof Włodarczyk

Moderator Generalny: ks. Marek Sędek

Jakie działania podejmuje Ruch Światło-Życie?

– Ruch prowadzi systematyczną formację uczestników w parafiach, w małych grupach, wspólnotach, Oazę Dzieci Bożych, Oazę Nowej Drogi – dla gimnazjalistów, Oazę Nowego Życia przeznaczoną dla młodzieży szkół średnich i studentów po oazę rodzin, tak działamy w całym kraju – mówi ks. Adam Polak, moderator diecezjalny archidiecezji częstochowskiej.

Patroni Ruchu

Reklama

– Główną i tak naprawdę jedyną patronką Ruchu jest Maryja Niepokalana Matka Kościoła, ważnymi postaciami są także założyciel Ruchu sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, ks. Wojciech Danielski – drugi założyciel, którego proces beatyfikacyjny wkrótce się rozpocznie, św. Jan Paweł II, z uwagi na częste kontakty z oazą, przyjmował oazowiczów w Rzymie, a wcześniej jako kardynał w Krakowie. Ze względu na charyzmat i Krucjatę Wyzwolenia Człowieka bliscy Ruchowi są: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Stanisław BM, św. Jan Chrzciciel, św. Maksymilian Kolbe – opowiada ks. Adam.

Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie – Jasna Góra, 23-26 lutego 2018. Czym jest, jakie jest jej zadanie?

– Kiedyś odbywały się Krajowe Kongregacje Odpowiedzialnych, ale miały one trochę inny charakter, dziś Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie jest zebraniem przedstawicieli wszystkich ruchów działających także poza granicami Polski, m.in. w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Białorusi, Ukrainie, a poza Europą – na Filipinach, w Kenii, a nawet Chinach. Oczywiście ponad 80 proc. delegatów pochodzi z Polski. Są to coroczne spotkania odpowiedzialnych – opowiada ks. Adam Polak.

Reklama

Zadaniem kongregacji jest przedstawienie programu pracy rocznej ruchu na kolejny rok. Trzeba wiedzieć, że rok formacyjny w ruchu liczymy od Zesłania Ducha Świętego. Kongregację poprzedzają rekolekcje dla diakonii jedności, zwykle uczestniczą w nich po 2-3 osoby z każdej diecezji, rozeznają program na kolejny rok, odnosząc się również do tego, co dzieje się aktualnie w Kościele powszechnym. Kongregacja to czas, kiedy animatorzy, moderatorzy zapoznają się z programem, jest to czas doświadczania jedności, rozpalenie na nowo charyzmatu, poznania, czy przypomnienia sobie historii i tych rzeczy, które się dzieją aktualnie. Ważna dla nas jest obecność biskupów, którzy często związani są z ruchem. Obecni są pośród nas bp Krzysztof Włodarczyk, bp Adam Wodarczyk, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik i bp Marek Solarczyk.

Ważnym momentem podczas kongresu jest błogosławieństwo nowych członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie. Jest to organ ruchu formalnie zarejestrowany. Nowością będzie spotkanie z odpowiedzialnymi oazy dorosłych, ponieważ od pewnego czasu tworzą się grupy nie tylko dziecięce, młodzieżowe czy rodzinne, ale właśnie dorosłych, którzy chcą czerpać z ruchu. W poniedziałek tradycyjnie odbywa się kolegium moderatorów na pierwszym etapie pracy na kolejny rok, padają pierwsze pomysły już z myślą o roku 2019/2020.

Zawierzenie ogólnopolskiej Oazy Maryi. Jakie jest jego znaczenie?

– Nie mamy w programie ogólnego oficjalnego zawierzenia, z uwagi na Jasną Górę oczywiste jest, że oddajemy się Matce Bożej i zwykle w czasie którejś z Mszy św. takie zawierzenie ma miejsce. Generalnie członkowie mają dużo okazji, by się zawierzać, kiedy np. przejmują pewne obowiązki w diakoniach. We wspólnotach lokalnych obchodzimy wspólnie święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i uroczystość Niepokalanego Poczęcie, wówczas wszyscy oddajemy się Maryi.

Kto może należeć do Ruchu Światło-Życie?

Wszyscy. Ks. Blachnicki mówił, że w Ruchu Światło-Życie można się urodzić, dorosnąć, dojrzeć, zestarzeć się i umrzeć, dlatego, że Ruch ma charakter eklezjalny. Można zatem być w nim na etapie dziecka z rodzicami w Domowym Kościele, przejść do Oazy Dzieci Bożych. Do ruchu mogą należeć i świeccy i konsekrowani, klerycy i rozeznających powołanie.

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z KSM zawierzą się Matce Bożej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KSM

Archiwum KSM Diecezji Drohiczyńskiej

KSM to przyjaźnie i poczucie wspólnoty

KSM to przyjaźnie
i poczucie wspólnoty

Młodzi ludzie należący do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 24 lutego przyjadą do Częstochowy, by zawierzyć siebie, swoją organizację oraz swoje działania i inicjatywy Matce Bożej. Ostatni taki zlot wszystkich KSM-owiczów miał miejsce 80 lat temu.

Kiedyś członkowie istniejącego prawie 100 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży budowali niepodległą Polskę, byli prześladowani w czasach komunizmu i trafiali do więzień. Od kilku lat reaktywowana organizacja na nowo tworzy swoje oddziały i koła. Działalność KSM jest konkretną odpowiedzią na potrzeby, które młodzież dostrzega w środowisku, którym żyje. Sztandarową metodą pracy młodzieży w KSM jest widzieć – ocenić – działać.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych ma nowego selekcjonera

Hiszpan Jota Gonzalez został selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn, podpisując kontrakt do 2028 roku - poinformował Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

53-letni szkoleniowiec, pochodzący z Valladolid, zastąpił Marcina Lijewskiego, zwolnionego pod koniec lutego po nieudanych styczniowych mistrzostwach świata, w których biało-czerwoni zajęli dopiero 25. miejsce, najniższe w historii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję