Reklama

Niedziela Rzeszowska

Konkurs niepodległościowy

Widać to już wyraźnie. Z każdym miesiącem wzbiera fala nastrojów niepodległościowych. W centrum uwagi są, oczywiście, dzieci i młodzież, depozytariusze wartości wywalczonych przez przodków, obdarzeni nadzieją, że nie zaprzepaszczą dziedzictwa wcześniejszych pokoleń. Teraz wystarczy pamiętać, nie trzeba składać daniny krwi jak 100 lat temu, co nie znaczy, że to proste i łatwe

Niedziela rzeszowska 19/2018, str. VII

[ TEMATY ]

konkurs

100‑lecie niepodległości

Irena Markowicz

Finaliści z organizatorami, gośćmi i fundatorami nagród

Finaliści z organizatorami, gośćmi i fundatorami nagród

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojewódzki konkurs historyczno-religijny miał istotne, choć niełatwe przesłanie. Rola narodu i Kościoła w odzyskaniu niepodległości wydaje się bezdyskusyjna, ale wiedza na ten temat jest obszerna i rozproszona. Do kwietniowego finału wojewódzkiego i równocześnie międzydiecezjalnego obejmujacego metropolię przemyską i diecezje: rzeszowską i sandomierską, wyłoniono w dwóch wcześniejszych etapach 31 kandydatów. W ostatnim dniu rywalizacji mieli przejść etap pisemny, a dziesiątka najlepszych jeszcze etap ustny.

Organizatorzy zachęceni zainteresowaniem pierwszego konkursu związanego z 1050. rocznicą Chrztu Polski postanowili jeszcze raz zorganizować wieloetapowe i rozłożone na kilka miesięcy eliminacje. Teraz też połączone siły specjalistów z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz Oddziału Rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz fundatorów cennych nagród pozwoliły na chwile emocji związanych z rywalizacją, ale też radości z sukcesu w dobrych zawodach i nagród.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Walory patriotyczne, ukazanie znaczenia tego wydarzenia historycznego dla Polski i jej mieszkańców, odświeżenie wiedzy zarówno nauczycieli, jak i uczniów, a także przekazanie jej w inny sposób niż w szkole podkreśla Nina Kitlińska, przewodnicząca Stowarzyszenia Szkół Jana Pawła II. Konkurs od pierwszego etapu rozgrywany był z wykorzystaniem możliwości informatyki. Rozwiązywanie zadań on-line dzieciaki bardzo lubią. Z kolei Anna Szylar z PCEN dodaje różnorodność umiejętności wykorzystywanych do odpowiedzi na pytania. Wymienia też cały cykl imprez dotyczących patriotyzmu, wychowania patriotycznego w kwestii odzyskania niepodległości. Ten konkurs wpisuje się w program kilkunastu uroczystości i wydarzeń zorganizowanych z okazji setnej rocznicy. Wszyscy mogą się włączyć, nawet przedszkolaki. Będzie Bieg Niepodległości, Bal Niepodległości, konkurs na Nauczyciela Niepodległej.

Reklama

Przed ogłoszeniem wyników zgromadzeni w auli Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego wysłuchali starannie wybranych i wykonanych pieśni i piosenek znaczących w naszej historii w wykonaniu chóru Zespołu Szkół w Jasionce, którym opiekuje się Dorota Gnyp. Uczniowie lubią występować, a repertuar za każdym razem dostosowany jest do potrzeb środowiskowych, szkolnych. Zawsze też ważne są odpowiednie stroje w kolorach poważnych, biało-czerwonych lub weselszych i barwniejszych.

Z dziesiątki finalistów wyłoniono trójkę najlepiej odpowiadających. Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się Maria Żaczek z Grębowa i Dawid Rząsa z Błażowej. Obydwoje uważają, że komputerowy test był trudny, ale cieszą się, że dali radę. Najtrudniejsze pytania dotyczyły najwcześniejszego okresu państwa polskiego i chronologii zdarzeń. Dla Marysi historia to hobby, więc niesie przyjemność rozwijania pasji, a Dawid konkursy traktuje jako sprawdzian wiedzy, którą zdobywa się od wielu lat.

Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Gilarska ze szkoły w Łowcach niedaleko Jarosławia. Stres utrudniał wszystko, to wiadomo, zakres wiedzy ogromny od X do praktycznie XX wieku. Udział w tym konkursie podpowiedziała jej nauczycielka historii Joanna Makuch, skoro przygotowywała się do innych zmagań, postanowiła spróbować, ale nie spodziewała się w finale takiego sukcesu i nagród, wyjazdu do Rzymu i do Brukseli. Bardzo cieszy się, że do tego ostatniego miasta wyjedzie w gronie koleżanek i kolegów z pięciu pierwszych miejsc. Natomiast pierwsza nagroda, Rzym, to jest takie ogromne wyróżnienie, że nie potrafi opisać, jak się z tego powodu cieszy. To na pewno przyda się w życiu później, wie, iż zaprocentuje w trudnych momentach. Przypomni sobie te chwile i pomyśli, że musi trzymać klasę i być wdzięczna za to, co kiedyś otrzymała. Dodatkową nagrodą są jeszcze zdjęcia, na których finaliści, organizatorzy, zaproszenie goście i fundatorzy nagród mieścili się z trudem. Twarze poważne rywalizowały z radosnymi.

2018-05-09 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi zdobywcy nieba

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2021, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

Karolina Krasowska

Laureatki konkursu Oliwia Kwiatkowska i Zosia Rojek z SP nr 3 z katechetką s. Barbarą Koreń przyjechały z Międzyrzecza

Laureatki konkursu Oliwia Kwiatkowska i Zosia Rojek z SP nr 3 z katechetką s. Barbarą Koreń przyjechały z Międzyrzecza

W parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 9 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Staś i Carlo – młodzi zdobywcy nieba”.

Jego organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Konkurs odbył się w trzech kategoriach: 1) Konkurs wiedzy dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych 2) konkurs plastyczny dla szkół podstawowych (w dwóch kategoriach wiekowych dla klas I-III i klas IV-VI) 3) Konkurs dla uczniów klas VI-VIII SP i Szkół Ponadpodstawowych – prezentacja multimedialna: „Staś i Carlo młodzi zdobywcy nieba”. – Każdego roku mamy lekcje o św. Stanisławie Kostce, uroczyście obchodzimy jego wspomnienie w naszej parafii, więc ten święty jest już nam bardzo bliski. Natomiast bł. Carlo Acutis, jest to nowy błogosławiony na nasze czasy, więc w tamtym roku w czasie modlitwy różańcowej i Rorat poznawaliśmy go bardziej. W tym roku przypomnieliśmy sobie obie postacie, aby młodzież mogła wziąć udział w konkursie – mówi katechetka s. Barbara Koreń z Międzyrzecza. – Staś i Carlo mogą nas dzisiaj nauczyć, że świętość jest atrakcyjna, prawdziwa i jest dostępna i środki do jej zdobywania też są nam dostępne głównie w postaci Eucharystii. Hasło, że „Eucharystia jest autostradą do nieba” jest już bardzo rozpowszechnione i dzieci często o nim wspominają. Myślę, że w dzisiejszych czasach na to szczególnie trzeba zwracać uwagę, że Eucharystia jest podstawowym środkiem, aby rozwijać w sobie świętość i ją zdobywać – dodaje katechetka. S Barbara przyjechała z Oliwią i Zosią. – Chciałam pokazać, że Staś i Carlo to byli tacy jak my, normalni ludzie, tak jak my się rozwijali, a zostali święci, bo też dużo osiągnęli – mówi Oliwia Kwiatkowska z SP nr 3 w Międzyrzeczu, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym w kategorii kl. IV-VI. – Zafascynowały mnie myśli bł. Carlo Acutisa i postanowiłam je wykorzystać w mojej pracy. Użyłam różnych technik, niektóre rzeczy zrobiłam z materiału, niektóre z waty, i starałam się odwzorować bohaterów tematu. Carlo i Staś uczą szacunku do Boga i drugiego człowieka i że Eucharystia to chleb życia – mówi wyróżniona w konkursie plastycznym w kategorii kl. IV-VI Zosia Rojek z SP nr 3 w Międzyrzeczu. Wyniki konkursu i konkursowe prace można zobaczyć na stronie aspekty.niedziela.pl i naszym fb.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję