Reklama

Finał konkursu wiedzy o ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bilet od Ambasadora do Panamy – główną nagrodę w konkursie „Niedzieli” zdobyła Anna Jurak z Lublina. Laureatka jest osobą pozytywnie nastawioną do życia i innych ludzi. Uważa, że z Bogiem nie ma rzeczy niemożliwych.

Jeszcze tylko kilka miesięcy dzieli nas od Światowych Dni Młodzieży w Panamie – odbędą się one z udziałem papieża Franciszka w styczniu 2019 r. Naprzeciw marzeniu wielu młodych o uczestnictwie w tym wydarzeniu wiary wyszedł z inicjatywą ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim Janusz Kotański, który postanowił ze środków własnych ufundować bilet lotniczy na Światowe Dni Młodzieży w Panamie dla jednego uczestnika z Polski. Warunkiem zdobycia biletu (w obie strony) było zwycięstwo w konkursie wiedzy o Światowych Dniach Młodzieży, ogłoszonym na naszych łamach i stronie internetowej: www.niedziela.pl .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystarczyło poprawnie odpowiedzieć na trzy pytania:

1. Kto był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży?
Odpowiedź:
Papież Polak Jan Paweł II.

2. Kiedy i w jakich miastach w Polsce odbyły się do tej pory Światowe Dni Młodzieży?
Odpowiedź:
W Polsce ŚDM odbyły się w dniach 10-15 sierpnia 1991 r. w Częstochowie i w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie.

3. Jak brzmi hasło Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 r.?
Odpowiedź:
„Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa!” (Łk 1, 38).

Do redakcji „Niedzieli” napłynęło ponad 300 odpowiedzi z wielu stron Polski, w większości prawidłowych. Spośród osób, które nadesłały poprawne odpowiedzi, jury wylosowało jednego zwycięzcę i 20 osób, które zostały wyróżnione.

Nagrody książkowe, ofiarowane przez znane wydawnictwa katolickie: Rosikon Press, Biały Kruk, Jedność i Rafael, wylosowali: Elena Suhl z Legnicy, Anna Straszewska ze Stępki, Anna Ryndak z Międzyborza, Paulina Kowalska z Ogorzelic, Anna Śliwa – s. Roselina ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Barcicach, Rafał Orzechowski z Grajewa, Robert Dziedzic z Rudy Śląskiej, Łukasz Głowacki z Radomia, Paulina Markowska z Łap, Justyna Gajos z Krakowa, Damian Giczewski z Bisztynka, Aleksandra Rupińska z  Wybudowania Michałowa, Agnieszka Skiba z Hruszowic, Maciej Dorotniak z Sanoka, Pelagia Mączka – s. Stanisława z Oleszyc, Agnieszka Grabińska z Chełma, Honorata Antosik z Przygłowa, Patrycja Kowalik z Pszczyny, Katarzyna Kaźmierczak z Konarzyc oraz Nikola Cich z Dębicy.

Reklama

Nagrodę główną – bilet od ambasadora Janusza Kotańskiego do Panamy zdobyła Anna Jurak z Lublina. Nasza laureatka, jak mówi o sobie, jest osobą pozytywnie nastawioną do życia i innych ludzi. Poza pracą i pasjami, z których jedną jest malarstwo, jej życie wypełnia Droga Neokatechumenalna, z którą jest związana od 13 lat. – Dzięki niej odkryłam, do czego jest powołany każdy chrześcijanin, również ja: do głoszenia Dobrej Nowiny – mówi. Wraz ze swoją wspólnotą Anna Jurak bierze udział w ewangelizacji na placach Lublina, w zbiórkach żywności i od kilku miesięcy odwiedza potrzebujących z jednej z lubelskich parafii. Poruszona słowami papieża Franciszka laureatka naszego konkursu poczuła, że nie może dłużej siedzieć na swojej wygodnej kanapie, więc wstała i włożyła wyczynowe buty.

– Od razu pojawiło się też pragnienie uczestniczenia w następnym takim spotkaniu z Papieżem, ale wtedy nie wiedziałam, jak daleko trzeba będzie wyruszyć... – wyznaje. W chwili, gdy z myślą o wyjeździe do Panamy zaczęła oszczędzać... nagle została bez pracy. Zanim znalazła kolejną, minęło sześć miesięcy, podczas których – za co jest bardzo wdzięczna – troszczył się o nią Bóg. – Dzisiaj z uśmiechem patrzę w przyszłość i wiem, że uda mi się dojść do celu, bo z Bogiem nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Anna Jurak. Wygrana w konkursie jest na to kolejnym dowodem.

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu i przypominamy, że Pan Ambasador zaprasza uczestników konkursu do odwiedzenia Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. Należy tylko wcześniej zapowiedzieć swoją wizytę i przyjść z 17. numerem „Niedzieli”, w którym znajduje się zaproszenie od Pana Ambasadora.

2018-06-13 09:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję