Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa na Hali Krupowej

Piękna pogoda i bezchmurne niebo przyciągnęły wędrowców na kolejne szlaki w ramach 6. edycji Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem: „Ludzie gór”. W sobotę 4 sierpnia ewangelizacja odbyła się na Hali Krupowej (1152 m n.p.m.) w Paśmie Babiogórskim. Tym razem ewangelizację przygotowywała wspólnota Służebnica Ducha z parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2018, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Monika Jaworska

Wspólnota Służebnica Ducha z Żywca-Zabłocia na Hali Krupowej

Wspólnota Służebnica Ducha z Żywca-Zabłocia na Hali Krupowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. celebrowało 3 kapłanów: ks. Przemysław Gorzałka, wikariusz z parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, neoprezbiter ks. Jakub Kuliński i ks. Jan Abrahamowicz, proboszcz z parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie. – Matatiasz może być dla nas wzorem wierności Bogu, powołaniu i zasadom. Aby wytrwać w wierności Bogu, trzeba zobaczyć swoje korzenie. Tak było w przypadku Matatiasza. Tak też i w naszym – wiarę przekazywali nam rodzice, katecheci inne osoby. Zachować wierność to zachować pamięć o tych osobach, ale i wspomnieć też o tych, którzy wierzą dzięki nam. Jeżeli chcemy wytrwać przy Bogu, to musimy zobaczyć mechanizm pokusy. Zły zna nasze słabe strony, trzeba mu powiedzieć „nie”, tak jak Matatiasz – mówił w kazaniu ks. Przemysław Gorzołka. Członkowie wspólnoty Służebnica Ducha z Żywca-Zabłocia śpiewali, prowadzili medytację i rozdawali słowo do rozważenia.

Po Mszy św. uczestnicy pobłogosławili czterem stronom świata i modlili się przez wstawiennictwo Maryi. – Wchodziliśmy z Sidziny czarnym szlakiem, bardzo ładna trasa. Staramy się chodzić regularnie, od 4. edycji – dla nas to wspaniały czas, by podziwiać piękno krajobrazu i przy tym być na Mszy św., modlić się pośród przyrody – mówią małżonkowie Helena i Andrzej ze Skoczowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Cieszę się, że mogę tu dziś być. Na co dzień widzę budynki, dużo betonu. A tutaj mogę podziwiać zieleń, przyrodę, pomodlić się wśród ciszy – mówi s. Dorota – pasterzanka, która przyjechała z Piaseczna pod Warszawą.

– Biorę udział w ewangelizacji od początku, czyli od 2013 r. W Rychwałdzie spotykaliśmy się w grupie Fraterni Franciszkańskiej i chodziliśmy wspólnie po górach. Zrodził się pomysł, że może połączymy przyjemność chodzenia po górach z tym, co robimy we wspólnotach w Rychwałdzie, czyli z głoszeniem chwały Bożej. I tak powstała ewangelizacja w Beskidach. Jest ewangelizacja nad morzem, jest na dachach, to dlaczego nie może być w górach – mówi Stefan Targosz, który w tym roku wraz z małżonką Bernadetą koordynuje EwB. – Przez pierwsze 5 edycji śp. Kuba Kucharczyk oraz Asia i Seweryn Mazurkowie byli odpowiedzialni za organizowanie EwB. W tym roku my to koordynujemy, a za każdą górę jest odpowiedzialna dana wspólnota. Bogu dziękujemy, że jest z nami i przyprowadza nam tych ludzi. W tym roku wybraliśmy 4 nowe góry: Łosek, Stożek, Błatnią i Halę Krupową – dodaje Stefan Targosz.

Ostatnie w tym roku ewangelizacje zaplanowano na 18 sierpnia – Rycerzowa i 25 sierpnia – Wielka Racza. Na każdej górze będzie sprawowana Msza św. o godz. 12.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zewangelizowała mnie młoda dziewczyna i tak trafiłem na Przystanek Jezus

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Przystanek Jezus

bp Artur Ważny

mlodzież

Karol Porwich

Bp Artur Ważny opowiada o Przystanku Jezus

Bp Artur Ważny opowiada o Przystanku Jezus

- Byłem obecny przy narodzinach Przystanku Jezus w Żarach w 1999 roku. Nie jako ewangelizator, ale młody ksiądz na urlopie. Znalazłem się tam przypadkowo, ale nie ma przypadków - mówi portalowi niedziela.pl bp Adam Ważny, biskup diecezji sosnowieckiej.

- Do Żar zawieźli mnie mój brat i kuzyn, żebym zobaczył jak to wygląda. Byłem na Mszy św., bo trzeba było Mszę św. odprawić. Dostałem krzyż, żeby pójść i ewangelizować. A ja byłem na urlopie więc ściągnąłem sutannę i poszedłem zobaczyć, jak młodzież się bawi na Woodstocku. I podeszła do mnie dziewczyna z chłopakiem i mówi: może ksiądz by go wyspowiadał? - opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach na Przystanku Jezus biskup sosnowiecki.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV wzywa do refleksji i dziękczynienia na koniec roku

2025-12-31 11:15

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV podczas ostatniej w tym roku audiencji generalnej na placu św. Piotra wezwał wiernych do refleksji nad minionym rokiem, powierzenia się Bożej Opatrzności i dziękczynienia za otrzymane łaski. W przemówieniu, wygłoszonym w kontekście kończącego się Jubileuszu i okresu Bożego Narodzenia, Ojciec Święty, przywołując słowa swego poprzednika, podkreślił znaczenie postaw uwielbienia, zadziwienia i wdzięczności.

Papież rozpoczął od lektury fragmentu Listu św. Pawła do Efezjan (Ef 3,20-21), chwalącego Boga za Jego nieskończoną moc. Leon XIV podsumował 2025 r. jako czas naznaczony radością z pielgrzymek w Roku Świętym, ale też bólem po śmierci papieża Franciszka i trwających konfliktach zbrojnych. Zachęcał do przedstawienia wszystkiego Bogu i proszenia o odnowę łaski.
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za miniony rok

2025-12-31 21:44

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Tradycyjnie na zakończenie roku kalendarzowego biskup Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę świętą dziękczynną w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, którą wraz z nim koncelebrowali kapłani na czele z ks. Bogusławem Pituchą, dyrektorem Caritas i rektorem Seminarium Duchownego ks. Michałem Powęską, co podkreśliło także wymiar charytatywny i wspólnotowy wydarzenia.

W homilii bp Nitkiewicz zachęcił do życiowego bilansu u progu nowego roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję