Reklama

Niedziela Lubelska

Latyczowska Pani

Przed nami wielkie uroczystości maryjne. W niedzielę, 7 października, na cudowny wizerunek Matki Bożej Latyczowskiej, znajdujący się w kościele przy ul. Bursztynowej w Lublinie, zostaną nałożone złote korony

Niedziela lubelska 38/2018, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża

Paweł Wysoki

Procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Latyczowskiej w 2014 r.

Procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Latyczowskiej w 2014 r.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Pod koniec XVI wieku został podarowany przez papieża Klemensa VIII dominikańskim zakonnikom, podejmującym misję ewangelizacji Podola. Ci osiedlili się w Latyczowie (dziś miasteczko w środkowej Ukrainie). Wkrótce okazało się, że wierni modlący się przed przywiezionym przez nich obrazem Matki Bożej otrzymują liczne łaski. W dowód uznania cudów i czci dla Maryi papież Pius VI zlecił ukoronować obraz złotymi koronami; uroczystość odbyła się 4 października 1778 r. Kilkadziesiąt lat później korony zostały skradzione; rekoronacja odbyła się w 1880 r. Nałożone wówczas korony znajdowały się na skroniach Maryi i Jezusa do 2014 r.

Reklama

Matka Boża Latyczowska, zwana Królową Podola, podzieliła los swoich dzieci. Dramatyczna historia obrazu, w ciągu wieków kilkakrotnie przenoszonego z miejsca na miejsce (m.in. do Lwowa, Winnicy, Łucka, Warszawy), odzwierciedla dzieje mieszkańców trapionych wojnami i bezbożną ideologią. Po II wojnie światowej cudowny obraz został przywieziony do Lublina i powierzony opiece Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej aż do 2014 r. Wówczas abp Stanisław Budzik podjął decyzję o intronizacji obrazu w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Uroczysta intronizacja odbyła się po wielkiej różańcowej procesji, która przeszła przez miasto we wrześniu i październiku 2014 r. 3 lata później kościół przy ul. Bursztynowej został ustanowiony sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji.

Za 2 tygodnie, w 240. rocznicę koronacji wizerunku, abp Stanisław Budzik dokona rekoronacji (poprzednie korony zostały zdjęte na czas renowacji obrazu i pozostawione u sióstr Służek). Zaprojektowane i wykonane w pracowni Drapikowski Studio korony powstały ze złota ofiarowanego przez parafian. 26 września poświęci je papież Franciszek. Duchowym przygotowaniem do tego historycznego wydarzenia jest maryjne triduum, prowadzone przez ks. Józefa Maciąga. W kolejne niedziele poprzedzające rekoronację (16, 23 i 30 września) nauki rekolekcyjne stanowić będą medytacje nad tajemnicą Maryi Królowej na kartach Pisma Świętego, w dziejach Kościoła i naszym życiu. W tygodniu bezpośrednio poprzedzającym uroczystości (1-6 października) w kościele przy ul. Bursztynowej odbędzie się czuwanie maryjne (od godz. 17.20), na które złożą się Msza św., Różaniec i Apel Jasnogórski. Msza św. z nałożeniem koron na skronie Maryi i Jezusa rozpocznie się 7 października o godz. 10.30.

2018-09-19 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podwójny jubileusz

Niedziela warszawska 17/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

ARTUR STELMASIAK

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach

Już 2 maja w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży rozpoczną się obchody 70. rocznicy objawień

Obchody zainaugurowane zostaną w czwartek o godz. 17.30 modlitwą różańcową. Wierni będą się modlić w kaplicy zbudowanej na miejscu cudownych objawień. Następnie będzie tam sprawowana Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

„Boże, pokaż mi szlak” - Arkadio w nowym utworze

2021-09-22 14:24

Arkadio zaprasza do wysłuchania najnowszego utworu, w którym poraz kolejny porusza temat życia, jego wartości i obrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję