Reklama

Stygmaty Biedaczyny z Asyżu

Umbria i Toskania są pełne miejsc związanych z życiem św. Franciszka z Asyżu. Wśród miejsc, które odwiedzał i kochał szczególnie, były zalesione stoki góry (monte della Verna) w Apeninach, w prowincji Arezzo. Po łacinie miejsce to zwano Alvernia, stąd jego polska nazwa – Alwernia. W 1213 r. hrabia Orlando di Chiusi della Verna, właściciel ziem, na których znajduje się góra, ofiarował ją Franciszkowi. Z czasem bracia zbudowali tutaj kaplicę poświęconą Matce Bożej Anielskiej i proste eremy, które zamieszkiwali. Franciszek bywał tu często, również latem 1224 r., ponieważ chciał świętować w Alwerni Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a następnie przygotować się do obchodów święta św. Michała Archanioła (29 września). Były to dla niego dni postu i intensywnej modlitwy w samotności – w szczególności kontemplował Jezusa Ukrzyżowanego. 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, Biedaczyna poprosił Boga o dar stygmatów, aby poczuć w swoim ciele cierpienia Jezusa na Kalwarii, ból Syna Bożego ofiarowany za grzechy świata. Jego pragnienie się spełniło – ujrzał Serafina, a na jego ciele pojawiły się znaki gwoździ i włóczni, która przebiła bok Jezusa Ukrzyżowanego. Dziś na skale cudu znajduje się Kaplica Stygmatów, która jest częścią sanktuarium w La Vernie – miejsca pielgrzymek wielu wiernych z całego świata, którego kustoszami są duchowi synowie św. Franciszka.

2018-09-25 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Grecji: Europa potrzebuje odnowionego humanizmu!

2021-12-04 15:43

[ TEMATY ]

humanizm

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

Z tej kolebki cywilizacji wyrosło i zawsze będzie wyrastać przesłanie, które na pokusy autorytaryzmu odpowiada demokracją; które przeciwstawia indywidualistycznej obojętności troskę o drugiego człowieka, o ubogich i o stworzenie, niezbędne podstawy odnowionego humanizmu, którego potrzebują nasze czasy i nasza Europa - mówił papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym podczas wizyty apostolskiej w Grecji. W pałacu prezydenckim w Atenach Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Oto uzupełniony tekst papieskiego przemówienia w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję