Reklama

Niedziela w Warszawie

Bóg receptą na małżeński kryzys

Małżonkowie z kilkudziesięcioletnim stażem odnowili przyrzeczenia ze swojego ślubu. Ich zdaniem wiara i modlitwa są najlepszą receptą na małżeńskie kryzysy

Niedziela warszawska 39/2018, str. IV

[ TEMATY ]

małżeństwo

Łukasz Krzysztofka

W uroczystej Mszy św. wzięło udział prawie sto małżeństw, które mogły się poszczycić pięknym jubileuszem

W uroczystej Mszy św. wzięło udział prawie sto małżeństw, które mogły się poszczycić pięknym jubileuszem

Uroczystej Eucharystii w kościele bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, w czasie której odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie małżonkowie obchodzący w tym roku okrągłe rocznice ślubu, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego prawie setka małżonków w obecności biskupa i kapłanów, podając sobie dłonie, odnowiła swoje przyrzeczenia małżeńskie. Tak jak w dniu ślubu, ponownie usłyszeli od swoich współmałżonków zapewnienie, że chcą wzajemnie się miłować, okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej, wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie aż do końca życia.

Niepodległość dzięki rodzinie

Reklama

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w czasach, w których przyszło nam żyć, potrzeba refleksji, ponownego odkrywania i przypominania prawdy o małżeństwie i rodzinie. To rodzina jest najważniejsza. Tam wszystko się zaczyna.

– W rodzinie człowiek przychodzi na świat, w niej staje się człowiekiem. W rodzinie uczy się żyć po ludzku i po Bożemu – mówił biskup polowy. – W roku jubileuszu odzyskania niepodległości często mówi się o zasługach polityków, żołnierzy, dyplomatów. Tymczasem trzeba pamiętać o tym, że naród polski, skazany na śmierć, pozostał sobą, pozostał przy życiu, zachował wiarę i przetrwał dzięki rodzinie.

Biskup wskazał na Świętą Rodzinę jako na wzór dla wszystkich rodzin, zwłaszcza borykających się z trudnościami. – Maryi i Józefowi udało się pozytywnie rozwiązywać pojawiające się problemy, ponieważ zawsze byli zjednoczeni z Bogiem i zawsze byli razem ze sobą – wyliczał kaznodzieja. Podziękował także rodzicom za włożony trud w wychowanie dzieci. – Dzieci obdarzone skarbem wiary, otoczone wielkoduszną miłością, dobrze wychowane i wykształcone, to zdany egzamin z rodzicielskich zadań, powierzonych wam przez Boga i podjętych w godzinie chrztu – podkreślił bp Guzdek i życzył wszystkim małżonkom, aby byli wierni chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. – Nawet jeśli jakieś małżeństwo nie jest idealne i pojawiają się problemy, należy je z Bożą pomocą rozwiązywać – zachęcał biskup polowy.

Małżeństwa z Dekalogiem

Reklama

W gronie jubilatów byli państwo Elżbieta i Stefan Kosmala, którzy w grudniu świętować będą 45. rocznicę swojego ślubu. Zgodnie podkreślają, że wytrwać dotąd razem mogli przede wszystkim dzięki życiu zgodnemu z Dekalogiem. – Ufamy sobie bardzo, pomagamy sobie w trudnych chwilach. Bóg był na pierwszym miejscu i dlatego mogłam zawsze polegać na mężu, w każdej sytuacji – mówi pani Elżbieta i dodaje, że w chwilach trudnych uciekała się bardzo do Boga, wiary i Kościoła.

Również jej mąż mówi, że oparciem w trudnych chwilach był dla niego cierpiący Chrystus. – W momencie kryzysu trzeba pomyśleć o Chrystusie, który bardzo cierpiał, był niesłusznie oskarżony i umarł za nas. To wiara w Boga daje nam siłę do przetrwania. Bez Boga, wiary i Kościoła nie dalibyśmy rady. On jest receptą na każdy małżeński kryzys – przyznają.

Także dla państwa Ireny i Stanisława z parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie, którzy obchodzą w tym roku 55. rocznicę ślubu, niezwykle ważny jest wymiar nadprzyrodzony małżeństwa. Przyznają, że nie dotrwaliby do tego jubileuszu, gdyby nie pomoc Boga i wspólna modlitwa. – Przede wszystkim potrzeba dużo cierpliwości wobec siebie, są momenty trudne i bardzo trudne w życiu i tylko przy pomocy Bożej można wytrwać – mówią.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Zakochanych Małżeństw i Narzeczonych w Dębnie

W niedzielę poprzedzającą liturgiczne wspomnienie św. Walentego, patrona zakochanych, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Poradnictwo Rodzinne zorganizowały już po raz drugi Dzień Zakochanych Małżeństw i Narzeczonych

Współorganizatorami byli kapłani z obu parafii w Dębnie. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania na ręce księży proboszczów: ks. Henryka Łąckiego i ks. Roberta Szumowskiego, którzy zachęcali parafian do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, by dobrze przygotować się do tego ważnego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Holandia: z powodu koronawirusa nie będzie pasterek

2021-12-02 12:15

[ TEMATY ]

Holandia

Msza

COVID‑19

nabożeństwa

Karol Porwich/Niedziela

W obliczu nowej fali koronawirusa Kościół katolicki w Holandii wydał zakaz sprawowania publicznych nabożeństw po godz. 17.00. Dotyczy to także pasterek i kolędowania przy Żłóbku – poinformował 1 grudnia dziennik chrześcijański „Nederlands Dagblad”. Episkopat uzasadnił swoją decyzję stwierdzeniem, że Kościół nie może być „źródłem zakażania”. Tradycyjne pasterki były odwołane również w ubiegłym roku z tego samego powodu.

„Tak jak Maryja i Józef mieli kłopoty w dniach narodzin Jezusa, również w tym roku droga do Bożego Narodzenia nie jest prosta dla wielu ludzi” – napisali biskupi holenderscy i życzyli, by „mimo to świeciło światło Chrystusa, który został dany nam na tym świecie jako Zbawiciel”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Aupetit do wiernych: dziękuję Bogu i ludziom za miłość w ostatnie dni

2021-12-02 20:40

[ TEMATY ]

Paryż

abp Aupetit

Vatican News

W opublikowanym po swojej rezygnacji do wiernych liście abp Aupetit stwierdził, że mimo ataków medialnych może dziękować Bogu i ludziom za bliskość w trudnych chwilach ostatnich dni. „Złożyłem urząd, by uchronić diecezję przed podziałem, który zawsze budzi podejrzenia i utratę zaufania” – czytamy w liście.

List rozpoczął od słów wypowiedzianych przez Hioba: „Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione!”

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję