Reklama

Aspekty

Przychodząc do Matki...

Z ks. Piotrem Bortnikiem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, rozmawia Kamil Krasowski

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

Karolina Krasowska

Kustosz sanktuarium ks. Piotr Bortnik w Roku Jubileuszowym serdecznie zaprasza do Rokitna

Kustosz sanktuarium ks. Piotr Bortnik w Roku Jubileuszowym
serdecznie zaprasza do Rokitna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: – Z dniem 1 października został Ksiądz Kustosz mianowany dyrektorem Centrum Duchowości Maryjnej w Rokitnie oraz diecezjalnym moderatorem wspólnoty Żywego Różańca (4.10). Czym zajmuje się Centrum i jak wygląda jego działalność?

Ks. Piotr Bortnik: – Centrum Duchowości Maryjnej zostało powołane przy Sanktuarium Rokitniańskim w roku 2013 dekretem ówczesnego biskupa diecezjalnego. Jak możemy przeczytać w tym dokumencie, powstało ono: „(...) w celu ożywienia pobożności maryjnej, a szczególnie kultu Matki Bożej Rokitniańskiej”. Pierwszym jego dyrektorem został ks. dr Zbigniew Cieszkowski. Taka pewnego rodzaju instytucjonalizacja służy bardziej stworzeniu przestrzeni dla działalności sanktuarium wychodzącej poza budowanie i troskę o to serce naszej diecezji jakby tylko w tym miejscu. Przez wspieranie działalności wydawniczej i pomoc w rekolekcjach, podpowiadanie pewnych treści związanych z duchowością maryjną staje się wsparciem i przestrzenią dla poszukiwań nowych dróg czy też odkrywaniu i ożywianiu tych już istniejących. Od ponad roku każdego miesiąca przygotowywane są rozważania na pierwsze soboty miesiąca, a od początku istnienia Centrum stanowi ono pomoc w przygotowywaniu uroczystości w Rokitnie oraz konferencji wygłaszanych okolicznościowo dla pielgrzymów. W obecnym zaś Roku Jubileuszowym pragniemy jeszcze bardziej ożywić jego działalność przez przygotowanie konferencji lub sympozjum na wiosnę 2019 r., poświęconego naszemu sanktuarium.

– Od kilku lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca do Rokitna przybywają pielgrzymi z poszczególnych dekanatów naszej diecezji, mający szczególne nabożeństwo ku Matce Bożej. Jak wygląda i z czym jest związana ta praktyka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jest to związane z objawieniami Matki Bożej w Fatimie i praktyką modlitwy wynagradzającej w każdą pierwszą sobotę miesiąca. W naszym sanktuarium odbywa się to w dwóch etapach. Po pierwsze, stała grupa pielgrzymkowa podąża każdej pierwszej soboty pieszo z Międzyrzecza do Rokitna przez cały rok kalendarzowy na Mszę św. o godz. 11.00. Po Eucharystii jest 15-minutowe rozważanie i modlitwa różańcowa połączona z aktem zawierzenia. Od maja do października zaś, dodatkowo przybywają wierni z różnych parafii na tzw. Wieczory Fatimskie. Wtedy rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18.00, sprawowaną w intencjach, które przynoszą ze sobą pielgrzymi, a następnie trwa modlitwa różańcowa z rozważaniami (wszystkie cztery części), która kończy się ok. godz. 22.00 procesją w ogrodach z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

– Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie obchodzi jubileusz 350-lecia przeniesienia Cudownego Obrazu z Bledzewa do Rokitna. Jak przeżywacie ten jubileusz i czy wiążą się z nim jakieś dodatkowe nabożeństwa?

– W 1669 r. ikona Matki Bożej przybywa do Rokitna. Od tamtej pory nieprzerwanie trwa czas łaski dla wszystkich, którzy tu przybywają. W tym roku, zgodnie z otrzymanym dekretem Penitencjarii Apostolskiej, jak również życzeniem bp. Tadeusza Lityńskiego, Cudowny Obraz pozostaje odsłonięty codziennie od rana (godz. 8.00) do zakończenia Apelu (ok. godz. 21.30). Ponadto w piątki o godz. 15.00 modlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą prowadzą Siostry Jezusa Miłosiernego. Jest też dodatkowy czas do skorzystania z sakramentu pojednania. Z Rokiem Jubileuszowym związany jest odpust zupełny, a jednym z warunków jest spowiedź św. Dlatego jest dyżur w piątki od godz. 15.00, jak również pół godziny przed Apelem Maryjnym i oczywiście pół godziny przed każdą Mszą św., również w niedziele. Dwa razy w tygodniu modlimy się Litanią do Matki Bożej Rokitniańskiej, a po każdej Mszy św. odmawiamy Modlitwę Jubileuszową oraz modlimy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka. Warto dodać, że na zakończenie każdego Apelu modlimy się w intencji zmarłych kapłanów naszej diecezji, których rocznica śmierci przypada danego dnia.

Reklama

– Czy w związku ze wspomnianą rocznicą da się zauważyć wzrost liczby wiernych, którzy nawiedzają sanktuarium Matki Bożej? Jak wygląda oferta sanktuarium dla pielgrzyma?

– Statystyki są dzisiaj bardzo modne, ale staramy się nie patrzeć na to w ten sposób. Jednak nie da się ukryć, że w Roku Jubileuszowym da się zauważyć także przez wzmożony ruch pielgrzymkowy. Zaprosiliśmy kapłanów do organizowania pielgrzymek parafialnych, miejskich itp. I już z radością przyjmowaliśmy wiele grup przybywających właśnie w intencjach związanych z tym szczególnym rokiem łaski. W każdą pierwszą sobotę miesiąca przybywają również pielgrzymki z poszczególnych dekanatów. Niewątpliwie do przybliżenia i rozpropagowania 350-lecia sanktuarium przyczynia się transmisja telewizyjna Mszy św. o godz. 11.00 w pierwsze soboty miesiąca realizowana przez TVP3 Gorzów Wlkp., co też jest inicjatywą jubileuszową. Przybywający pielgrzymi, co warto podkreślić, mają możliwość skorzystania z noclegów i posiłków po uprzednim zgłoszeniu, jest również miejsce, gdzie mogą odpocząć przy dobrej kawie i herbacie. W okresie, kiedy jest wystarczająco dobra pogoda, mamy też ofertę skorzystania z pojazdów elektrycznych, którymi można udać sią na Rokitniańską Kalwarię, mającą długość ok. 5 km i 32 stacje. Przypomnę, że w roku 2019, w piątek przed Niedzielą Palmową, będzie miało miejsce Jubileuszowe Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej, które rozpocznie się o godz. 15.00 w bazylice.

– Sanktuarium obchodzi jubileusz. Przypomnijmy, jakie szczególne łaski można uzyskać pielgrzymując w Roku Jubileuszowym do Rokitna i jakie warunki należy spełnić, by je uzyskać.


– Sądzę, że przychodząc do Matki, można uzyskać łaski wszelakie, gdyż jak to często powtarzam, Syn Matce nie odmawia. Jednak w tym szczególnym roku najważniejszym darem jest łaska odpustu zupełnego, który można uzyskać spełniając następujące warunki: wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego, wykonanie jednego z trzech dzieł obdarzonego odpustem oraz spowiedź sakramentalną, Komunię eucharystyczną i modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Dzieła obdarzone odpustem to: pobożne uczestnictwo w nabożeństwach jubileuszowych w bazylice w Rokitnie (takim nabożeństwem jest każda Msza św. i nabożeństwo sprawowane w bazylice, podczas którego odmawiana jest modlitwa jubileuszowa) lub modlitwa przez stosowny czas przed Cudownym Obrazem w następujących intencjach: za wierność narodu polskiego chrześcijańskiemu powołaniu, o uproszenie powołań kapłańskich i zakonnych, w obronie instytucji rodziny – modlitwę tę należy zakończyć odmówieniem „Ojcze nasz”, Wyznania wiary i „Pod Twoją obronę”. W odniesieniu zaś do osób chorych i w podeszłym wieku Dekret Penitencjarii Apostolskiej podaje, że zyskają odpust zupełny, jeśli wyrzekłszy się jakiegokolwiek grzechu i wzbudziwszy intencje jak najszybszego zadośćuczynienie trzem zwykłym warunkom odpustu, duchowo połączą się z nabożeństwami jubileuszowymi bądź pielgrzymkami – przed jakimkolwiek, choćby małym obrazem niebieskiej Patronki, ofiarowując swoje modlitwy i cierpienia miłosiernemu Bogu przez Maryję.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest duchowa kondycja i pragnienie uzyskania łaski, a w Roku Jubileuszowym serdecznie zapraszam. Szczególnie w niedziele podczas Mszy św. o godz. 12.00 modlimy się w następujących intencjach: I niedziela miesiąca – modlitwy ekspiacyjne za grzechy przeciw życiu, rodzinie, czystości; II niedziela miesiąca – błogosławieństwo małżonków; III niedziela miesiąca – błogosławieństwo dzieci i matek oczekujących potomstwa; IV niedziela miesiąca – błogosławieństwo osób chorych i w podeszłym wieku. Mamy nadzieję, że Rok Jubileuszowy przyczyni się do jeszcze większego zawierzenia naszej Pani Cierpliwie Słuchającej i zaufania, że nie ma takiego problemu, by Bóg rozwiązać go nie mógł.
Pragnę też prosić wszystkie Wspólnoty Żywego Różańca w naszej diecezji o modlitwę w intencjach tego szczególnego Roku Jubileuszowego.

2018-10-31 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba puszczać talenty w obieg

Niedziela łódzka 15/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

Łukasz Głowacki

O. Tomasz Nowak OP

O. Tomasz Nowak OP

Dominika Szymańska: – Żeby zorganizować takie uwielbienie na kilka tysięcy osób jak „Uratowani” w Wytwórni, trzeba jakoś ludzi przyciągnąć. Czy nie ma w tym pokusy „showmaństwa”? Czy to nie jest tak, że walczymy z tym światem metodami tego świata?

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję