Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Oddana krew daje życie

Pod tym hasłem odbyła się kolejna akcja poboru krwi zorganizowana w Majdanie Starym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Niedziela zamojsko-lubaczowska 45/2018, str. VI

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

100‑lecie niepodległości

Joanna Ferens

Wręczenie statuetki „100 litrów krwi” w Majdanie Starym dla Marcina Sprężyny z Hedwiżyna

Wręczenie statuetki „100 litrów krwi” w Majdanie Starym dla Marcina Sprężyny z Hedwiżyna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta akcja jest wyjątkowa – wyjaśnia kierownik biłgorajskiego Oddziału PCK i współorganizator akcji Edward Kurzyna. – Jesteśmy tuż przed 11 listopada, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. My, Honorowi Dawcy Krwi, dzieląc się krwią z innymi, chcemy w ten sposób uczcić ten wielki jubileusz. Akcje w Majdanie Starym rozwijają się i coraz więcej osób w nich uczestniczy. Nie tylko mieszkańcy Gminy Księżpol, ale także osoby z całej Ziemi Biłgorajskiej. To nasz wspólny wkład w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości – mówił.

Bezinteresowny dar

Podczas akcji przeprowadzonej 28 października została przekroczona ilość 100 litrów krwi oddanej w tym roku. Tę wyjątkową liczbę przekroczył mieszkaniec Hedwiżyna Marcin Sprężyna. – W honorowe krwiodawstwo włączyłem się z chęci niesienia pomocy potrzebującym, chcę zrobić coś bezinteresownie dla innych – wskazał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W akcji uczestniczyła dr Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. W rozmowie nie ukrywała swojego wzruszenia, a także ogromnego uznania dla krwiodawców. – Jest to piękna rzecz, że lokalne środowiska chcą uczcić 100 lat Niepodległej i cieszę się bardzo, że wybrali krwiodawstwo jako metodę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dziś na szczęście nie musimy przelewać własnej krwi w obronie Ojczyzny i takich wartości, jak wolność czy suwerenność. Możemy za to w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za drugiego człowieka własną krwią wesprzeć tych, którzy tej szczególnej pomocy potrzebują – mówiła pani doktor.

Szczególne słowa podziękowania do honorowych dawców krwi skierował inicjator i pomysłodawca akcji ks. Adrian Borowski. – Wyjątkowe wyrazy podziękowania i uznania należą się tym, którzy z poczucia obowiązku i dobroci serca oddają krew. Dziękuję za wasze zaangażowanie, za to, że jesteście, że tak licznie odpowiadacie na nasz apel. Dziękuję za każdą kroplę krwi, która została tutaj oddana. Kropla do kropli i uzbierała się piękna ilość. Przez 1,5 roku zebraliśmy tutaj ponad 150 litrów krwi. Szczególnie dziękuję dyrektor RCKiK w Lublinie Elżbiecie Puacz za jej obecność, świadectwo wiary, talent i dobroć serca – podkreślił.

Ratując chorych i potrzebujących

Patronat honorowy nad akcją objął poseł Piotr Olszówka. – Jestem bardzo dumny z tego, że tak wielu ludzi z mojej ziemi dokłada swą cegiełkę do ratowania osób chorych i potrzebujących. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. My jako Sejm pracujemy nad frakcjonowaniem krwi w Polsce. Chcemy zabiegać o to, by krew mogła być w Polsce przetwarzana na każdym etapie i żeby w ten sposób było odpowiednie zabezpieczenie medyczne naszych obywateli – mówił poseł.

Reklama

W ramach akcji został zorganizowany również patriotyczny koncert chórów pod hasłem „Wpatrz się i wsłuchaj! Oto Polska idzie”. Przed zgromadzoną w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym publicznością wystąpili: Chór Tomaszowiacy z Tomaszowa Lubelskiego, Chór Parafialny z Korytkowa Dużego, Chór Parafialny z Frampola, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym oraz Chór Męski Klucz z Majdanu Starego.

Przykład dla innych

Słowa uznania do organizatorów koncertu i wszystkich zaangażowanych w akcję poboru krwi skierował również proboszcz parafii w Majdanie Starym ks. Adam Sobczak. – Ta akcja i koncert to jest coś niesamowicie urzekającego. Jest to ogromna inicjatywna i wielkie zaangażowanie ludzi, a ja jestem pod wrażeniem tego, co oni tu robią. Ci ludzie, którzy tutaj żyją, chcą wiele dać z siebie i dają zawsze, gdy się ich o to poprosi. Jestem z nich bardzo dumny i cieszę się, że są tak wspaniałym przykładem dla innych – podkreślił.

W akcję zaangażowały się także harcerki z V Tarnogrodzkiej Drużyny Harcerek Agape im. Ireny Sendlerowej, które przygotowały warsztaty i pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz słodki poczęstunek.

Do oddania krwi zgłosiło się 101 chętnych, zaś krew oddało 87 osób. Każdy dawca krwi otrzymał od organizatorów pamiątkowy prezent. Akcja poboru krwi została zorganizowana przez: parafię pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, Szkołę Podstawową im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym oraz PCK Oddział w Biłgoraju.

2018-11-07 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezcenny dar

Niedziela sandomierska 23/2022, str. II

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Justyna Kosowicz

Tym razem zebrano 23 l krwi

Tym razem zebrano 23 l krwi

Honorowi krwiodawcy po raz czternasty oddali krew w Elektrowni Połaniec.

Frekwencja dopisała – na akcję przybyło ponad 50 osób. Wśród dawców byli zasłużeni już krwiodawcy, ale także i Ci, którzy zdecydowali się oddać krew po raz pierwszy. Razem przekazali 23 l krwi – mówiła Justyna Kosowicz, rzecznik prasowy. Pracownicy Elektrowni Połaniec wraz z okolicznymi mieszkańcami 16 maja kolejny raz dołączyli do Akcji honorowego krwiodawstwa Enei „Energię mamy we krwi”. Akcja energetyków jest odpowiedzią na apele placówek medycznych o uzupełnienie zasobów krwi. W całej Grupie Enea są pracownicy, którzy regularnie oddają krew, ale są i debiutanci. Krew oddali zarówno pracownicy elektrowni i spółek, jak również policjanci, strażacy, wolontariusze, a także rodziny pracowników i mieszkańcy okolicznych miejscowości. – Krew oddaję od momentu kiedy ukończyłem 18 lat. Będąc wtedy jeszcze uczniem, chciałem zwyczajnie pomóc i dać drugiemu człowiekowi tę przysłowiową cząstkę siebie. Cieszę się, że miałem wtedy wsparcie kolegów, którzy również wybrali się ze mną na tę akcję. I jak to się mówi weszło mi to w krew. Mój życiowy wynik to 22,5 l krwi. Oprócz ogromnej satysfakcji, którą niesie pomaganie innym, mam także najwyższe odznaczenie – odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” – powiedział Mateusz Chmielowiec. Akcja Enei Połaniec tradycyjnie odbyła się we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym roku przy Elektrowni Połaniec odbędą się jeszcze dwie akcje krwiodawstwa – w sierpniu i listopadzie. – Wszystkim, którzy oddają krew przysługuje tytuł i legitymacja Honorowego Dawcy Krwi i związane z tym tytułem przywileje. Serdecznie dziękujemy wszystkim krwiodawcom! – podkreśliła Justyna Kosowicz, rzecznik prasowy elektrowni.
CZYTAJ DALEJ

Tutaj transparentność w finansach to standard. Proboszcz przedstawił finanse parafii

2026-02-11 12:40

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

sprawozdanie duszpasterskie

Karolina Krasowska

Ks. Robert Patro – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze w opublikowanym w mediach społecznościowych sprawozdaniu duszpasterskim i ekonomicznym za 2025 r. przedstawił szczegółowe przychody i wydatki parafii.

Ks. Robert Patro – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze w opublikowanym w mediach społecznościowych sprawozdaniu duszpasterskim i ekonomicznym za 2025 r. przedstawił szczegółowe przychody i wydatki parafii.

Ks. Robert Patro – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze w opublikowanym w mediach społecznościowych sprawozdaniu duszpasterskim i ekonomicznym za 2025 r. przedstawił szczegółowe przychody i wydatki parafii.

Sprawozdanie zostało zaprezentowane 8 lutego na wszystkich Mszach świętych w ramach ogłoszeń parafialnych. Dokument został przygotowany przez Radę Ekonomiczną, która – jak czytamy w poście na profilu FB parafii - „pomaga i doradza proboszczowi w zarządzaniu finansami”.
CZYTAJ DALEJ

W Środę Popielcową ruszy 12. edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych

2026-02-11 11:23

[ TEMATY ]

kościoły stacyjne

Karol Porwich/Niedziela

W Środę Popielcową, 18 lutego, ruszy 12. edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Wybrano 40 świątyń – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej, wskazując je jako miejsca spowiedzi i nabożeństw. Będzie towarzyszył jej konkurs, którego laureat pojedzie do Rzymu.

Każda ze świątyń jest stacją jednego dnia Wielkiego Postu. W wyznaczonym kościele obowiązuje ten sam program nabożeństw. Świątynia otwarta będzie od godz. 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego bądź nabożeństwo drogi krzyżowej, o 19.00 Gorzkie Żale. Centralnym wydarzeniem każdego dnia będzie Msza św. o godz. 20.00.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję