Reklama

Niedziela w Warszawie

Struzik niepokonany od 17 lat

Choć PSL ma najmniejszy klub w radzie sejmiku mazowieckiego, to jednak na czele województwa jest Adam Struzik. Wiceszef PSL rządzi Mazowszem bez przerwy od 17 lat

Niedziela warszawska 48/2018, str. IV

[ TEMATY ]

sejmik

Artur Stelmasiak

Ten krok otwiera drogę do istotnej zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a później w wyborach do Sejmu i Senatu – powiedział Adam Struzik tuż po wyborze na stanowisko marszałka

Ten krok otwiera drogę do istotnej zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a później w wyborach do Sejmu i Senatu – powiedział Adam Struzik tuż po wyborze na stanowisko marszałka

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości bezapelacyjnie wygrał wybory na Mazowszu. Podczas obrad sejmiku ich klub wygląda imponująco. Przy długim stole siedzi prawie tyle samo radnych PiS, co przy stole Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) oraz przy stoliku Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ale to „prawie” robi wielką różnicę, bo na Mazowszu mamy koalicję PSL i KO przeciwko PiS. Marszałek województwa oraz jego zastępcy pochodzą właśnie z tych partii. – Prawo i Sprawiedliwość, jako największy klub, nie otrzymało nawet miejsca w prezydium sejmiku, co jest zaprzeczeniem dobrych samorządowych obyczajów – mówi „Niedzieli” Radosław Fogiel, szef klubu radnych PiS.

Bo się lubimy

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało tak dużą przewagę w sejmiku, że niemal do ostatniej chwili nie wiadomo było, kto będzie rządził najważniejszym województwem w Polsce. Z ustaleń „Niedzieli” wynika, że było kilku radnych, którzy sami przychodzili do PiS z ofertą wsparcia, ale ostatecznie druga strona ich skutecznie zdyscyplinowała. W politycznych targach PiS-owi nie udało się pozyskać żadnego radnego. A teoretycznie mogliby zbudować większość, pozyskując jeden głos więcej oraz zaprosić do koalicji bezpartyjnego Konrada Rytla. – Zapraszaliśmy na pokład naszej drużyny, która chce pracować i dbać o zrównoważony rozwój Mazowsza. Ale najwidoczniej radni z KO i PSL nadal chcą popierać aktualny stan. Pewnie ich uwiódł program marszałka Struzika – z przekorą mówi Fogiel.

Reklama

Początkowo po wyborach zgrzyty były również w starej i sprawdzonej koalicji PO-PSL. Drugi co do wielkości klub radnych w sejmiku chciał mieć swojego marszałka z Platformy Obywatelskiej. Gdy o tym pomyśle usłyszał wiceszef Adam Struzik, udzielił w radiu wywiadu mówiąc, że całkiem możliwa jest koalicja PSL-u z PiS. W ten sposób skutecznie ograniczył polityczny apetyt kolegów z PO.

Oficjalnie marszałek Adam Struzik pytany przez dziennikarzy, jak udało się przekonać Koalicję Obywatelską, która ma w Sejmiku 18 mandatów, kiedy PSL ma ich tylko 8, aby to on został po raz szósty marszałkiem województwa, odpowiedział: – Bo się po prostu lubimy. Wybór na stanowisko marszałka wynika z zaufania do mnie.

Polityczny plan

Wśród radnych sejmiku mazowieckiego nie brakuje sprawdzonych i doświadczonych samorządowców z różnych ugrupowań. Najdłuższe doświadczenie niewątpliwie ma właśnie Adam Struzik, ale też w innych klubach nie brakuje doświadczonych osób na różnych szczeblach administracji samorządowej. Na sali obrad sejmiku można nawet znaleźć gwiazdę znaną w całej Polsce ze szklanego ekranu. – Jestem tu nowa i dopiero się rozglądam, ale pomysłów mam pełną głowę – mówi „Niedzieli” aktorka Dominika Figurska, która zasila szeregi klubu PiS. – Chciałabym działać na polu kultury oraz zajmować się polityką prorodzinną, czyli robić to, na czym się znam. Uważam, że województwo mazowieckie może mieć sceny teatralne z prawdziwego zdarzenia. Brakuje takich miejsc bezpiecznej i dobrej kultury dla całych rodzin. Są już gotowe świetne projekty, które czekają jedynie na odpowiednie wsparcie.

Reklama

Podczas pierwszej dyskusji na sali obrad Figurska od razu zabrała głos. Przed wyborem Adama Struzika na marszałka pytała go, czy prawdą jest, że będzie kandydował wiosną do europarlamentu. Struzik odpowiedział, że pyta ona o „rzecz przyszłą, niepewną”. – Dzisiaj nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie będę kandydował, do jakich organów, czy europejskich czy krajowych, to jest jeszcze przede mną – wyjaśnił.

Jednak nie jest tajemnicą, że wybory do Brukseli były w pakiecie koalicyjnym łączącym KO z PSL w sejmikach wojewódzkich. Adam Struzik startował już kiedyś do PE z list PSL, ale wówczas nie uzyskał mandatu deputowanego. Jego szanse na wspólnej liście PO, PSL i Nowoczesnej będą znacznie większe. Zresztą koalicja wszystkich przeciwko PiS jest szerszym planem politycznym szykowanym także na przyszłoroczne wybory do Sejmu mówił sam Struzik. – Wierzę głęboko, że tak jak w wyborach w 2006 r., kiedy udało nam się, przez w pełni świadomą i odpowiedzialną decyzję, zblokować nasze listy i w efekcie zbudować większość w tym sejmiku i w wielu innych, tak teraz ten krok otwiera drogę do koalicji w dziewięciu sejmikach, będzie tym, który dokona istotnej zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a później w wyborach do Sejmu i Senatu – powiedział Adam Struzik tuż po wyborze na stanowisko marszałka.

2018-11-28 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie zakończyła się debata nad projektami zmian w ustawie o ochronie zwierząt

W środę przed godz. 19 zakończyła się w Sejmie debata nad projektami zmian w ustawie autorstwa PiS i KO o ochronie zwierząt.

Posłowie będą głosować nad wnioskiem Konfederacji o odrzucenie projektu nowelizacji autorstwa PiS w pierwszym czytaniu oraz nad wnioskiem o skierowanie projektu autorstwa KO do komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jastrzębski: kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

2021-07-29 00:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

matka Elżbieta Czacka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję