Reklama

Niedziela Lubelska

Serce świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Kościoła w Dębie (dekanat garbowski) jest jedną z najmniejszych w naszej archidiecezji. Wspólnotę, której przewodzi ks. Jan Rząd, tworzy zaledwie 800 osób zamieszkałych w kilku wioskach: Bronisławka, Choszczów, Dęba, Marianka, Paluchów, Posiołek i Wolica. Wiernych jednoczy wspólna wiara i troska o dom Boży; od lat starają się, by ich niewielki kościół był miejscem godnym i pięknym.

Reklama

W ostatnim czasie wspólnota postarała się o nowy ołtarz. Poświęcenia najważniejszego miejsca w świątyni dokonał abp Stanisław Budzik w I niedzielę Wielkiego Postu. – Patronką naszej parafii jest Matka Kościoła. Piszesz o Niej w swojej książce pt. „Kocham dzieło Ducha Świętego” następujące słowa: „Wpatrując się w Matkę Bożą, łatwiej nam zrozumieć nasze powołanie do świętości, do słuchania słowa Bożego, do postępowania drogami Chrystusa w mocy Ducha Świętego”. W przestrzeni życia naszej parafii te słowa i twoje ojcowskie przesłanie pragniemy wykuwać w czyn. Sercami pełnymi radości witamy i prosimy o przewodniczenie Mszy św. na chwałę Boga i dla umocnienia w wierze – mówił ks. Jan Rząd, witając Metropolitę Lubelskiego. Wraz z Pasterzem archidiecezji na piękną, rodzinną uroczystość przybył ks. Andrzej Machowicz z Baranowa Sandomierskiego, dziekan ks. Marek Czerko oraz krewni proboszcza: wujek ks. Józef Łukasz i brat ks. Stanisław Rząd. Wnętrze świątyni wypełnili wierni; wśród nich siostry benedyktynki z Puław: s. Edyta i pochodząca z Dęby s. Innocencja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cieszę się, że moja pierwsza wizyta w tej parafii wypada w I niedzielę Wielkiego Postu, że mogę poświęcić nowy ołtarz, serce świątyni i miejsce sprawowania Najświętszej Ofiary, w prawdziwie rodzinnej wspólnocie. Wszyscy w Kościele jesteśmy rodziną dzieci Bożych; spożywamy ten sam Chleb, słuchamy tego samego Słowa, a przez miłość, jaką Duch Święty rozlewa w naszych sercach, stajemy się jednym, świętym Kościołem – mówił abp Stanisław Budzik. Pasterz pogratulował wspólnocie i proboszczowi, że udało im się dokonać pięknego dzieła. – Dziękujmy Chrystusowi, że w Najświętszym Sakramencie Ołtarza zostawił nam pamiątkę swojej męki, byśmy nieustannie, przez całe życie, czerpali z owoców Odkupienia. Z tego ołtarza Chrystus daje nam Chleb z nieba, który nas umacnia w drodze do Ojca; tu spełnia swoją obietnicę pozostania z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Niech ten ołtarz gromadzi nas jako lud Boży, zjednoczony miłością Ojca, Syna i Ducha jako rodzinę parafialną jednym głosem wyznającą słowem i życiem wiarę w Boga, który nas stworzył i odkupił; niech naszym autorytetem będzie Chrystus i Jego Ewangelia – mówił Ksiądz Arcybiskup.

U progu Wielkiego Postu abp Budzik wskazał na Chrystusa, który nie uległ namowie szatana. – Jezus staje przed nami i pokazuje, jak wyjść zwycięsko z życiowej próby, jak walczyć z ułudą grzechu, jak odnaleźć radość z odzyskania panowania nad sobą, jak przeciwstawić się złu. Człowiek, chociaż jest spragniony dobra, popełnia zło, bo szatan przedstawia je jako dobro, mami obietnicami szczęśliwego życia i łatwego rozwiązania problemów. Jednak kiedy już ulegniemy podszeptom szatana, budzimy się z iluzji z pustką w sercu, z poczuciem winy i odarci z godności. Nasze decyzje pokazują, kim jesteśmy, do kogo należy nasze serce. Chociaż często ulegamy pokusie łatwego życia, taniej popularności i fałszywego autorytetu, naszym zadaniem jest stać na straży granicy dobra i zła, odważnie sprzeciwiać się złu i zło dobrem zwyciężać – nauczał Pasterz. – Chrystus przychodzi do nas ze swoim słowem, by uczynić je światłem życia, daje nam siebie, by być nie tylko Bogiem z nami, ale Bogiem w nas; posyła Ducha, byśmy umieli przeciwstawić się złu i nie ulegali pokusie – podkreślał.

2019-03-20 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Książu Wielkim coraz piękniejszy

Niedziela kielecka 36/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

parafia

TD

Odrestaurowany ołtarz z obrazem św. Katarzyny adorującej Dzieciątko

Odrestaurowany ołtarz z obrazem
św. Katarzyny adorującej Dzieciątko

Cały szereg prac, począwszy od renowacji ołtarza głównego przed ponad 10 laty, z przepięknym wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem godnym szkoły włoskich mistrzów, został wykonany w kościele w Książu Wielkim

Jedna z ostatnich inwestycji to kaplica św. Anny z wizerunkiem św. Katarzyny, renowacja dzwonnicy, zakup i zainstalowanie nowych okien. W kaplicy św. Anny został w 2013 r. odnowiony ołtarz, pozostała jeszcze polichromia. Na zasuwie obrazu znajduje się postać Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, której ślubuje św. Katarzyna. Jest to kopia słynnego artysty włoskiego Corregia z początku XX wieku. Tak o kaplicy pisze ks. Jan Wiśniewski w „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek…”: „Od południa przylega do głównej nawy kaplica św. Anny, fundacyi Myszkowskich w XVI w., zakończona okrągłą, lekką rotundą. W tej kaplicy stoi ołtarz św. Anny, nauczającej Najświętszą Panienkę. Na zasuwie obraz dobrego pędzla (kopia Corregia) wyobraża Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem, któremu ślubuje św. Katarzyna”.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka pełna energii

2026-06-21 21:30

ks. Łukasz Romańczuk

Wrocław - Zakrzów: W parafii św. Jana Apostoła odbył się finałowy koncert „ŚpiewaMy Gospel!”. Wydarzenie to było zwieńczeniem trzydniowych warsztatów wokalnych.

W warsztatach wzięła udział ponad pięćdziesięcioosobowa grupa, w tym chór “Vox Apostoli”. Ćwiczenia muzyczne odbywały się pod okiem profesjonalnych instruktorów: Anny‑Marii Mbayo, Marty Mrzygłód‑Chudyk, Filipa Kozłowskiego i Jakuba Szewczyka. Uczestnicy pracowali nad repertuarem w trzygłosowych aranżacjach, przygotowując się do wspólnego występu z towarzyszeniem combo jazzowego. Warsztaty poprzedzające koncert zgromadziły osoby w różnym wieku i z różnym doświadczeniem muzycznym. Organizatorzy podkreślali, że udział mógł wziąć każdy, kto lubi śpiewać — bez konieczności posiadania wykształcenia muzycznego czy umiejętności czytania nut .
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję