Pięć plus wolność
Polska wprowadzi zalecenia unijne z dyrektywy o prawie autorskim w taki sposób, że wolność w Internecie zostanie zachowana – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obietnica padła w Gdańsku podczas regionalnej konwencji partii, a jest skutkiem decyzji Parlamentu Europejskiego, która w wolność godzi. – Godzi w wolność dziś tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie – wolność w Internecie. Mówię o tzw. ACTA2 – wyjaśnił Kaczyński. Zapowiedział taką implementację tej dyrektywy – Polska ma na to dwa lata – aby wolność w Internecie została zachowana i będzie to „piątka +” PiS-u. – Od dziś nie będziemy mówili o „piątce PiS”, będziemy mówili o „piątce+” – powiedział prezes PiS, nawiązując przy tym do przedstawionych wcześniej propozycji programowych swojego ugrupowania, czyli wprowadzenia 500+ od pierwszego dziecka, braku podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenia PIT do 17 proc. i podwyższenia kosztów uzyskania przychodu oraz trzynastej pensji dla emerytów i rencistów.
Także premier Mateusz Morawiecki złożył obietnicę „youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom”, że jego ekipa będzie walczyć o wolność słowa w Internecie. Zaznaczył, że cała „piątka+” to konsekwentna realizacja programu solidarnościowego, testamentu Solidarności, tej sprzed 40 lat – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wojciech Dudkiewicz
Stabilny rating
Reklama
Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę Polski na poziomie „A–" z perspektywą stabilną. Uzasadniono to mocnymi podstawami gospodarki i dobrą sytuacją fiskalną. „Utrzymanie ratingu odzwierciedla różnorodność gospodarki oraz jej mocne makroekonomiczne fundamenty. Wsparciem dla tych czynników jest rozsądnie prowadzona polityka gospodarcza oraz silny sektor bankowy” – napisano w komentarzu. To pierwszy z wiosennej rundy przeglądów, któremu poddana została Polska – 12 kwietnia naszej ocenie kredytowej przyjrzy się agencja S&P, a 19 kwietnia – Moodys’s. Fitch zwrócił uwagę na dobrą sytuację fiskalną budżetu państwa, niższy niż zaplanowano deficyt oraz na wysokie wpływy z podatków, spowodowane – w ocenie agencji – wysokim wzrostem oraz skutecznymi działaniami w kierunku poprawy ściągalności.
jk
Dla dobra rodziny
Na Lubelszczyźnie powstała inicjatywa „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Radni regionu chcą obronić rodziny i dzieci przed propagandą homoseksualną, wchodzącą – jak w Warszawie – także przez decyzje samorządów. Najpewniej jako pierwsi konkretne działania podjęli radni ze Świdnika. Deklarację „Powiat świdnicki wolny od ideologii LGBT” przyjęła Rada Powiatu w Świdniku. Za przyjęciem deklaracji było 15 radnych, 1 osoba się wstrzymała, a 2 były przeciw. „Dla dobra życia, rodziny i wolności deklarujemy, że samorząd, który reprezentujemy – zgodnie z naszą wielowiekową kulturą życia społecznego – nie będzie ingerować w prywatną sferę życia Polek i Polaków. Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT” – można przeczytać w deklaracji. Podobne deklaracje zostaną przyjęte najpewniej także w innych miejscowościach Lubelszczyzny, w tym w Urzędowie i Ostrowie Lubelskim.
jk
Uspokajają uczniów
Strachy na Lachy. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin uspokaja uczniów i ich rodziców w związku z groźbą strajku nauczycieli pod egidą Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zapewnia, że rząd zagwarantuje sprawne przeprowadzenie egzaminów. Również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zaręcza, że priorytetem dla rządu jest przeprowadzenie egzaminów zgodnie z planem. – Robimy wszystko, żeby dzieci, młodzież oraz ich rodzice byli spokojni, żeby młodzież skupiła się wyłącznie na przyswajaniu wiedzy. Egzaminy odbędą się w zaplanowanym terminie – mówi. Według szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina, obecnie nie ma możliwości, aby uwzględnić podwyżki, których domagają się nauczyciele, a lider ZNP Sławomir Broniarz sformułował żądania zaporowe, nastawione na to, żeby nie doszło do porozumienia. Sasin przypomina też, że to rząd PO-PSL zamroził pensje tej grupy zawodowej na kilka lat. Teraz ZNP chce 1000 zł podwyżki kwoty bazowej dla każdego.
wd
Pozytywnie o Kościele
Na nic nagonka. Z najnowszego badania CBOS wynika, że ponad połowa Polaków – dokładnie 57 proc.– pozytywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego; negatywnie – niemal jedna trzecia (32 proc.). Sondaż pokazuje, że w ostatnim półroczu opinie o działalności Kościoła w zasadzie się nie zmieniły. Autorzy badania wskazują, że krytyczne opinie przeważają nad aprobatą (lub też ją równoważą) wśród osób identyfikujących się z lewicą, nieuczestniczących w praktykach religijnych lub czyniących to kilka razy w roku. Negatywne oceny wyrażają także mieszkańcy największych miast i osoby najlepiej wykształcone, uzyskujące najwyższe dochody, a także niezadowolone z własnej sytuacji materialnej.
wd