Reklama

Na bieżąco

misja specjalna

Kard. Dziwisz obchodzi 80. urodziny

Były sekretarz św. Jana Pawła II, opiekun jego dziedzictwa, metropolita krakowski senior, który 27 kwietnia obchodził 80. rocznicę urodzin, podkreśla, że życie u boku polskiego Papieża było dla niego „niezasłużonym przywilejem”. Mówi, że spłaca życiowy dług i będzie to czynił, dopóki mu wystarczy sił. Utrwalanie pamięci o św. Janie Pawle II i pielęgnowanie jego dziedzictwa kard. Dziwisz pojmuje jako swój obowiązek i przywilej. – W osobie świętego Papieża Kościół trzeciego tysiąclecia, a więc my wszyscy, otrzymał szczególnego przewodnika, a także patrona i orędownika naszych spraw u tronu Bożego. Na naszych oczach, po odejściu do domu Ojca pasterza, którego nazywaliśmy Piotrem naszych czasów, w krótkim czasie urzeczywistniło się wołanie ludu Bożego, wyrażone w dwóch słowach: „Santo subito” – podkreśla.

Kard. Dziwisz konsekwentnie pełni swoją misję świadka świętości Jana Pawła II.

KAI

Dar na stulecie

Projekt na 100. urodziny św. Jana Pawła II

Reklama

Startuje wielka ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która ma upamiętnić przypadającą 18 maja przyszłego roku 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Akcja ma zjednoczyć Polaków i zachęcić do podejmowania dzieł charytatywnych, modlitewnych, edukacyjnych i kulturalnych.

By zachęcić do podjęcia akcji, organizatorzy wymieniają przykłady różnego typu działań. Mogą to być osobiste podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem i jałmużną, zaangażowanie w pomoc osobom potrzebującym w najbliższym otoczeniu czy systematyczne studiowanie Pisma Świętego lub nauczania Jana Pawła II. Wśród proponowanych przykładowych działań wymienia się też m.in. działania w najbliższym otoczeniu na rzecz wzmocnienia pobożności, działania kulturalne, charytatywne, samokształceniowe czy edukacyjne. Uczestnictwo w „Darze na Stulecie” może też polegać na zorganizowaniu nabożeństw i innych form modlitewnych w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie oraz wydarzeń promujących i upowszechniających nauczanie Jana Pawła II. Może to być także zaangażowanie duchowe, fizyczne lub materialne w konkretne potrzeby lokalnego Kościoła, np. przez wolontariat lub wsparcie misji.

Pomysłodawca akcji – o. Maciej Zięba OP zapowiedział, że w ramach projektu uruchomiona zostanie „mapa dobrych inicjatyw”, na którą nanoszone będą kolejne pomysły i przedsięwzięcia, zgłaszane z całego kraju.

Reklama

Projekt „Dar na Stulecie” zostanie zainaugurowany 18 maja br. na Wawelu, a 18 maja przyszłego roku, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie zostanie złożone wotum – księga ze spisem wszystkich działań duchowych i materialnych podjętych w ramach projektu.

KAI

Krótko

Obóz rządzący błyskawiczną ścieżką przeprowadził nowelizację prawa oświatowego, która ma zagwarantować, że tegoroczne matury nie będą zagrożone, nawet w przypadku gdyby rady pedagogiczne nie chciały klasyfikować maturzystów. W wyjątkowych sytuacjach ich uprawnienia przejmą dyrektorzy szkół albo samorządy. Ministerstwo zapewnia, że tegoroczny egzamin dojrzałości zostanie przeprowadzony we wszystkich szkołach.

Protest zapowiada kolejna grupa społeczna. Tym razem spór zbiorowy z pracodawcami zapowiada 40 tys. pracowników opieki społecznej. Żądają m.in. podwyżki płac. Gdyby doszło do strajku, zagrożone mogą być wypłaty świadczenia „500+” na pierwsze dziecko. Prace legislacyjne w tej sprawie są na ostatniej prostej.

Manifest zobowiązujący do działań na rzecz rodziny na arenie europejskiej jako pierwszy podpisał polski kandydat do europarlamentu poseł Bogdan Rzońca (PiS). Dokument został przygotowany przez Europejską Federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich z myślą o ubiegających się o brukselski mandat.

W okresie świątecznym na polskich drogach 38 osób poniosło śmierć, a 308 zostało rannych. Policja zatrzymała 1450 kierowców będących pod wpływem alkoholu.

W polskich lasach jest bardzo sucho. Tylko w jedną poświąteczną środę straż pożarna interweniowała 2343 razy ze względu na silny wiatr i pożary w lasach.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję