Reklama

Uczelnia na Bielanach

Na rynku wydawniczym ukazała się 500-stronicowa książka pt.: „Korzenie UKSW. Z dziejów uczelni na warszawskich Bielanach”, której autorem jest ks. Roman Bartnicki, profesor, dziekan i rektor prezentowanej uczelni przez dwie kadencje: w latach 1996-99 był rektorem ATK, a w latach 1999 – 2005 – rektorem UKSW.

Na kartach książki goszczą zarówno pracownicy dydaktyczni i administracyjni, jak i studenci tworzący szkołę od 200 lat związaną ze stolicą. Dzieło składa się z trzech części, ujętych w ramach chronologicznych wydarzeń uczelnianych. Ks. Bartnicki najpierw ukazuje najstarsze akademickie uczelnie teologiczne w Warszawie. Skupia się przede wszystkim na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego, odnowionego w 1915 r. Sama uczelnia wraz z pierwszymi wydziałami powołanymi w 1816 r. obchodziła jubileusz 200-lecia istnienia. Ta rocznica była jedną z przyczyn przedstawienia dziejów tradycji uniwersyteckiego nauczania teologii w Warszawie.

Reklama

Drugą część książki autor poświęcił Akademii Teologii Katolickiej, która istniała w latach 1954-99. Była to uczelnia państwowa, kierująca się przepisami prawa kościelnego i państwowego. Przez 45 lat służyła krajowi, rozwijając przede wszystkim nauki teologiczne oraz kształcąc duchowieństwo i katolicką inteligencję świecką. Na kartach książki widoczny jest obraz uczelni charakteryzującej się specyficzną atmosferą, życiem pełnym treści ewangelicznych i humanistycznych, zaufaniem i życzliwością wobec ludzi. Wszyscy się znali, nie byli anonimowi, a studenci odnosili się z wielkim szacunkiem do profesorów, swoich mistrzów, z których byli dumni. Ponadto w trudnych czasach reżimu komunistycznego dwie polskie uczelnie katolickie: KUL i ATK były niejako skazane na siebie – przy przewodach doktorskich i habilitacyjnych oraz profesurach wymagana była bowiem recenzja przynajmniej jednego profesora z innej uczelni. Tak więc KUL musiał współpracować z ATK i odwrotnie, zwłaszcza w zakresie nauk teologicznych.

Początkom działalności Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – drugiego uniwersytetu w stolicy – poświęcona jest trzecia część publikacji. Autor w szczegółach przedstawia okoliczności przekształcenia ATK w UKSW. Prezentuje poszczególne osoby związane z powstaniem nowej uczelni, aby zachować je od zapomnienia. Przytacza dokładne daty oraz brzmienie aktów prawnych. Ukazuje ewolucję najważniejszych struktur uniwersytetu, jak wzbogacenie ich humanistyką, matematyką, bioetyką, ekologią, przybliża także rozwój Wydziału Teologicznego z filią w Radomiu i powstałym Instytutem Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Wiele miejsca poświęca problematyce rozbudowy kampusu uczelnianego na Bielanach i Młocinach. Porusza też sprawę komputeryzacji; ukazuje bibliotekę, teatr i chór akademicki, podejmowane badania naukowe, a także współpracę międzynarodową. Specjalny paragraf przeznacza na omówienie wydarzeń związanych z doktoratem honoris causa dla Jana Pawła II, co było – jego zdaniem – najważniejszym wydarzeniem w dziejach tej młodej uczelni.

Z pewnością prezentowana książka znajdzie swoje miejsce w zbiorach bibliotecznych zarówno kościelnych, jak i państwowych. Sięgną po nią chętnie także absolwenci – biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, a także rzesza osób świeckich.

Ks. Roman Bartnicki, „Korzenie UKSW. Z dziejów uczelni na warszawskich Bielanach”. Dystrybucja: Księgarnia UKSW, ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję