Reklama

Kalendarium Niepodległości

Jak budowała się wolna Polska

Tydzień 26.
6-12 maja 1919

7 maja w pałacu Trianon w Paryżu przedstawiciele zwycięskich mocarstw wręczyli delegacji niemieckiej warunki podpisania traktatu pokojowego. Zgodnie z jego postanowieniami Niemcy musiały przyjąć odpowiedzialność za spowodowanie wszystkich strat i szkód podczas wojny, wypłacić wysokie reparacje wojenne i zgodzić się na znaczne ustępstwa terytorialne. W części dotyczącej Polski, na mocy traktatu, państwo polskie miało przejąć Górny Śląsk, Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie; w południowej części Prus Wschodnich i okręgu Kwidzyna przewidywano plebiscyt. Gdańsk, jako Wolne Miasto, miał przejść pod kontrolę Ligi Narodów, a Polska uzyskiwała na jego terenie dostęp do portu i inne uprawnienia gospodarcze.

Warunki pokoju wywołały szok w Niemczech. Rząd wydał odezwę do narodu, w której stwierdził, że postanowienia traktatu są niewykonalne i zadają gwałt narodowi niemieckiemu. Odłączenie Górnego Śląska, Poznańskiego i Gdańska od Niemiec uznano za naruszenie prawa do samostanowienia ludności tych obszarów i zagrożenie dla gospodarki kraju. Zapowiedziano stanowczy protest i opór wobec postanowień konferencji pokojowej.

Reklama

W Poznaniu, 7 maja, nastąpiło uroczyste otwarcie Wszechnicy Piastowskiej (Uniwersytetu Poznańskiego) – pierwszej polskiej wyższej szkoły w Wielkopolsce. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele katedralnym celebrowanym przez prymasa Polski Edmunda Dalbora. W przemówieniu inauguracyjnym, w dawnej cesarskiej sali tronowej na zamku, pierwszy rektor Wszechnicy Heliodor Święcicki mówił m.in.: „Macie, młodzi przyjaciele, wykształcić się w Uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej kształcić się macie na dobrych obywateli kraju, bo macie być później apostołami świętej naszej sprawy, Ojczyzny naszej nadzieją. Niech krzepi się w Was męstwo, a płomienna miłość ojczyzny uzbraja Was w moc wytrwania. Stróżujcie dniem i nocą na warcie polskiej, sprawie narodowej poświęcajcie się pod wodzą profesorów Waszych, którzy Wam przewodzić, dla Was pracować pragną”.

Przed planowaną generalną ofensywą na dowódcę frontu galicyjskiego Piłsudski wyznaczył gen. Józefa Hallera. W związku z tym, 8 maja, Ukraińcy wystosowali ofi-cjalny protest do Rady Najwyższej Konferencji Pokojowej, której oficjalnie podlegała Błękitna Armia. Po wyjaśnieniach rządu polskiego pretensje władz ukraińskich uznano za nieuzasadnione.

Postępowała konsolidacja ruchów politycznych. W dniach 11-12 maja na zjeździe w Warszawie 3500 delegatów powołało do życia Związek Ludowo-Narodowy jako federację prawicowych i centrowych partii politycznych. W uchwałach zjazdu postulowano m.in. zjednoczenie wszystkich ziem, na których Polacy stanowią większość; ochronę kraju przed nienawiścią klasową; ustrój państwa oparty na sprawiedliwym porządku społecznym, wynikającym z nauki Kościoła.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję