Reklama

Z prasy zagranicznej

Droga Krzyżowa ze spaloną katedrą w tle

Wielkim emocjonalnym przeżyciem była Droga Krzyżowa na paryskich ulicach w tegoroczny Wielki Piątek. Stacje nabożeństwa wyznaczono tak, aby w ich tle była spalona katedra Notre Dame. Prowadzący nabożeństwo metropolita paryski abp Michel Aupetit w swoich rozważaniach budował paralelę między Wielkim Piątkiem a dniem pożaru jednego z najsłynniejszych kościołów Europy. Początkowo planowano, aby w Drodze Krzyżowej nieść także relikwie Korony Cierniowej uratowane z pożaru, ale ze względów bezpieczeństwa ten pomysł zarzucono.

Christian Headlines

Szatańska inspiracja

Czy pożar katedry Notre Dame w Paryżu „zainspirował” do podpalenia katedry św. Patryka w Nowym Jorku? To całkiem prawdopodobne. Dwa dni po pożarze paryskiego kościoła, określanego jako serce Europy, 37-letni mężczyzna z New Jersey próbował wejść do jednego z najbardziej znanych kościołów w USA – katedry św. Patryka z dwoma kanistrami benzyny i zapalniczką. Zdarzenie miało miejsce we wczesnych godzinach rannych. Mężczyzna został zawrócony przez pracownika ochrony. Gdy odchodził, benzyna się rozlała. Ochroniarz natychmiast zawiadomił policję. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę. Tłumaczył on, że chciał tylko przejść przez katedrę, aby skrócić sobie drogę do stojącego przy równoległej ulicy samochodu, w którym zabrakło paliwa. Policjanci sprawdzili wskazany wóz, ale okazało się, że w baku jest benzyna. Nie dali wiary tłumaczeniom 37-latka i zatrzymali go. Może zostać oskarżony o próbę podpalenia katedry.

The Washington Post

Ludzie nadal dają się krzyżować

Reklama

Ma 59 lat i 33. raz został w Wielki Piątek, na wzór Jezusa Chrystusa, przybity do krzyża. W przyszłym roku – kiedy przejdzie na emeryturę – po raz ostatni weźmie udział w słynnym na całym świecie wielkopiątkowym zwyczaju, kultywowanym w kilku miejscach na Filipinach. – Moje kości już trochę ucierpiały przez te lata i pewnie pora przekazać pałeczkę młodszym – powiedział dziennikowi „The Washington Post” Ruben Enaje, który zawodowo zajmuje się malarstwem.

W tym roku na Filipinach dało się przybić do krzyża kilkanaście osób. Kontrowersyjny zwyczaj krytykowali niejednokrotnie filipińscy hierarchowie, którzy zachęcają raczej do tradycyjnych czynów pokutnych, jak post i jałmużna, zamiast ukrzyżowania. Nie zakończyło to jednak pobożnościowej praktyki, ze względu na którą na Filipiny z całego świata zjeżdżają każdego roku tysiące pielgrzymów. Gwoździe, którymi przybijani są ochotnicy, są sterylizowane, a po wydarzeniu każdy z przybitych przechodzi badania lekarskie. Co ciekawe, do krzyża dają się przybijać także kobiety. Dla Mary Jane Sazon było to już 16. ukrzyżowanie. Praktykę podejmuje w intencji swojego stanu zdrowia. Jej stan co prawda się nie poprawia, ale – jak sama twierdzi – łatwiej jej znosić chorobę.

Reuters

Prace nad zabezpieczaniem dziedzictwa ludzkości

W słynnym monasterze św. Katarzyny na Synaju trwa ambitny i bardzo ważny projekt digitalizacji jednego z najcenniejszych zbiorów manuskryptów chrześcijańskich na świecie. W klasztornej, istniejącej od VI wieku bibliotece archiwiści i specjaliści od najnowszych technologii pracują nad tworzeniem wiernego cyfrowego obrazu m.in. jednych z najstarszych wersji Biblii, które znane są ludzkości: Kodeksu Synajskiego i Kodeksu Syryjskiego.

Reklama

Pierwszy etap projektu przewiduje digitalizację 1,1 tys. manuskryptów z 4,5 tys.spoczywających w klasztornych zbiorach.

Co prawda klasztor św. Katarzyny, który jest najstarszym klasztorem chrześcijańskim nieprzerwanie istniejącym, przetrwał 15 wieków, w tym różne historyczne burze, ale w Egipcie dochodziło już do ataków na kościoły, a całkiem niedawno dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego pojawili się także w pobliżu klasztoru, zaatakowali posterunek egipskiej policji i zabili jednego z funkcjonariuszy. Ludzie pracujący nad digitalizacją tego dziedzictwa ludzkości mają poczucie, że sprawa jest pilna.

UPI

Na świecie religie rosną w siłę, a na Zachodzie słabną

To zjawisko nie jest nowe, obserwuje się je już od jakiegoś czasu. Chodzi o kryzys zaufania do wspólnot religijnych wśród Amerykanów, i to niezależnie od religii. Młodzi ludzie coraz rzadziej przyznają się do przynależności czy to do chrześcijańskiej, żydowskiej czy do muzułmańskiej wspólnoty religijnej.

Zmiana postaw społecznych wśród Amerykanów, widoczna także w innych społeczeństwach tzw. Zachodu, różni się wyraźnie od trendów dominujących w większości społeczeństw na świecie. Z jednego z niedawno przeprowadzonych badań wynika np., że w skali makro na ziemi przybywa ludzi wierzących w Boga, a religie, głównie te największe, rosną w siłę.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję