Reklama

oko w oko

Wielkanoc trwa!

Tuż po świętach, w czasie oktawy wielkanocnej, o. Lech Dorobczyński OFM – proboszcz kościoła św. Antoniego z Padwy w centrum Warszawy powiedział do młodzieży na późnym nabożeństwie wieczornym: „Niech ręka Boża was broni, żebyście mówili – święta, święta i po świętach. Zmartwychwstanie trwa! Idźcie i zobaczcie, grób jest pusty!”. To jest najważniejsza myśl dla każdego człowieka, bo przecież zmartwychwstały Chrystus, „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana” – jak śpiewamy o świcie w Wielkanoc – nie może być przez nas zapomniany wraz z końcem drugiego dnia świąt. Świadczyłoby to o tym, że tak naprawdę nie pojmujemy sensu Wielkanocy – najważniejszych wydarzeń dla nas, chrześcijan.

Gdy szukam właściwej odpowiedzi i wyjaśnień zasad naszej wiary, by zrozumieć tajemnicę ludzkiego istnienia, powracam zawsze do tekstów, książek, encyklik i homilii największego z rodu Polaków – Jana Pawła II. W kolejnych latach, począwszy od 1979 r., wygłaszał swoje „Urbi et Orbi”, gdy poranne dzwony na Placu św. Piotra obwieszczały radość ze zmartwychwstania Jezusa.

Reklama

„Chrystus zmartwychwstał. On jest kamieniem węgielnym! Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać, ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym. Ale kamień ten został odwalony. Chrystus zmartwychwstał. Nie odrzucajcie Go, wy, którzy budujecie ludzki świat (...) dzisiejszy i jutrzejszy. Którzy budujecie świat kultury i cywilizacji; świat ekonomii i polityki; świat nauki i informacji. Którzy budujecie świat pokoju... lub wojny? (...) świat ładu... lub terroru? Nie odrzucajcie Chrystusa: On jest kamieniem węgielnym!” – tak powiedział Jan Paweł II do zebranych w Rzymie w pierwszą swoją Wielkanoc (6 kwietnia 1980 r.), jako Papież z dalekiego kraju.

Warto i trzeba powracać do Ewangelii wg św. Mateusza, do rozdziału o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, każdy etap – dokładnie, słowo po słowie – przemyśleć, aż do końcowej części, gdy czytamy: „(...) po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu». Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między żydami, i trwa aż do dnia dzisiejszego” (Mt 28, 12-15).

Tak dalekie i tak bliskie są nam tamte wydarzenia. Zło, intrygi, nienawiść, przekupstwo, marność ludzkich charakterów pozostają niezmienne, ale świadomość tamtych faktów i nauka płynąca z Ewangelii stawiają przed współczesnym człowiekiem wymagania nawracania się, odmiany życia („Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – Mk 1, 15), by na końcu mieć z czym stanąć przed Jezusem, „przed Bogiem – Sędzią sprawiedliwym”. Takie myśli i refleksje przydadzą się nie tylko wierzącym, ale również tym, którzy postawili siebie w miejsce Boga i zapomnieli o sensie Wielkanocy.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję