Reklama

echo naszej publikacji

Wróciły wspomnienia

Niedziela Ogólnopolska 18/2019, str. 51

Mam ponad 93 lata. Przeczytałam w „Niedzieli” z 25 listopada 2018 r. artykuł o Sodalicji Mariańskiej. Wróciły wspomnienia. Jestem z Kresów (Brzeżany), tam działałam w AK, ale w 1944 r., by uchronić mnie przed nacjonalizmem Ukraińców, mama wysłała mnie do bardzo dalekiej rodziny do Żabna k. Tarnowa.

Reklama

Doświadczyłam głodu, chłodu i wielu upokorzeń. Ale nie poddałam się! W Tarnowie zdałam maturę u Sióstr Urszulanek. Następnie przeniosłam się do Krakowa na studia na Wydziale Prawa UJ. Na życie zarabiałam pracą fizyczną.Nie pamiętam, w jaki sposób dowiedziałam się o Sodalicji. Było wiele spotkań w gronie 10-12 studentek. Któregoś dnia koleżanka prowadząca spotkanie oznajmiła nam, że Sodalicja jest rozwiązana i nie możemy się więcej spotykać. Groziło nam usunięcie z uczelni lub mogły nas spotkać inne represje. To ostatnie spotkanie przeżyłyśmy bardzo boleśnie. Otrzymałyśmy wówczas dyplomy (dołączam odbitkę).

Zostałam sędzią dla nieletnich. Dziękuję św. Tadeuszowi Judzie za pomoc, graniczącą czasem z cudem. Zaangażowałam się w pracę patriotyczną, charytatywną, społeczną. Jestem laureatką wielu odznaczeń, m.in. Orderu Uśmiechu i wręczonego mi przez kard. Stanisława Dziwisza Dyplomu Miłosiernego Samarytanina.

Łączę serdeczne pozdrowienia i szczęść Boże! –

Hm. mgr mjr Irena Piotrowska-Wesołowska z d. Pantera, w AK ps. Midoje

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję