Reklama

Rozmowy z Niedzielą

60 lat Klubu Piechurów

Wrocławski Klub Piechurów „Perpedes” obchodzi 3 maja 60. rocznicę swojego istnienia. O jego działalności z Anną Majowicz rozmawiają: prezes klubu Alina Ogrodowczyk oraz przodowniczki Bożena Frankowska i Iwona Kowalczyk

Niedziela wrocławska 18/2019, str. 4

Anna Majowicz

Od lewej: Bożena Frankowska, Alina Ogrodowczyk, Iwona Kowalczyk

Od lewej: Bożena Frankowska, Alina Ogrodowczyk, Iwona Kowalczyk

ANNA MAJOWICZ: – Wrocławski Klub Piechurów ,,Perpedes” to najstarszy klub turystyki pieszej w Polsce.

ALINA OGRODOWCZYK: – To prawda. Klub w 1959 r. założył dr Bronisław Turoń. Od tego też roku corocznie organizował Rajd dookoła Wrocławia, który do dziś kontynuujemy. Wspaniała postać. Był Honorowym Przodownikiem Turystyki Pieszej, przewodnikiem miejskim po Wrocławiu, Instruktorem Krajoznawstwa Polski oraz wiceprezesem Zarządu Oddziału Wrocławskiego PTTK. To dzięki niemu mieszkańcy miasta i okolic od 60 lat mają możliwość bezpłatnego zwiedzania Dolnego Śląska.

– Jego imieniem nazwano żółty szlak pieszy wokół Wrocławia.

IWONA KOWALCZYK: – Szlak został wyznakowany w 1975 r., ale imieniem dr. Bronisława Turonia nazwano go 11 lat później. Wtedy liczył w sumie 141 km i składał się z dziesięciu odcinków. Dziś poprzez rozwój infrastruktury, szlak ten został wydłużony do prawie 200 km. Co ciekawe, za przebycie każdego z dziesięciu odcinków Oddział PTTK Wrocław – Fabryczna przyznaje odznakę turystyczną.

Reklama

– Kto dziś tworzy klub?

BOŻENA FRANKOWSKA: – Klub aktualnie tworzy 86 członków i 11 przodowników, czyli osób które prowadzą wycieczki. Co cenne, są wśród nas osoby, które przynależą do klubu od samego początku jego powstania. Należy jednak dodać, że w naszych wycieczkach uczestniczyć może każdy, kto się na nie po prostu zapisze. Mamy wielu stałych uczestników wypraw.

– Jakie miejsca zwiedzacie?

IWONA KOWALCZYK: – Zwiedzamy cały Dolny Śląsk. Chociaż w naszej kadrze są także osoby, które mają uprawnienia na inne województwa. Sami decydujemy o tym, w jakie miejsca chcemy wyruszyć. Oczywiście przed oprowadzeniem osób, najpierw te miejsca sprawdzamy. Poza tym organizujemy wycieczki na różnego rodzaju okazje, a to na Dzień Kobiet, na Nowy Rok czy np. Kaziuki. Ponadto dwa razy do roku organizujemy Rajdy dla dzieci i młodzieży. Zawsze w pierwsze soboty maja i września. Bierzemy także udział w rokrocznych złazach przodowników dolnośląskich i ogólnopolskich.

– Często odwiedzacie te same miejsca?

ALINA OGRODOWCZYK: – Mnie jak do tej pory się to nie zdarzyło, a jestem członkiem „Perpedesu” od 9 lat.

Reklama

– To imponujące, zwłaszcza, że „Perpedes” to wiodący pod względem liczby wycieczek klub w Polsce.

ALINA OGRODOWCZYK: – Owszem. Wycieczki organizujemy w każdy weekend. Zarówno w soboty, jak i niedziele. Tylko w ubiegłym roku zorganizowaliśmy 94 wycieczki, w których uczestniczyło 2399 osób. W sumie pokonaliśmy 1507 km.

– Czy przez lata działalności klubu spotkało Panie coś niezwykłego?

BOŻENA FRANKOWSKA: – Mamy w swoich szeregach osoby starsze, autystyczne oraz niewidome. To, co mnie najbardziej zaskoczyło i poruszyło to pewna sytuacja na szlaku. Pamiętam, jak zastanawiałam się nad drogą i jedna z osób niewidomych poprowadziła mnie. Okazało się, że chodziła tą trasą zanim straciła wzrok i doskonale ją pamięta. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie. Pomyślałam wtedy, że na szlaku wszyscy jesteśmy równi. Tworzymy jedną wielką rodzinę.

– Rocznica już za kilka dni. Czy klub planuje obchody?

IWONA KOWALCZYK: – Ależ oczywiście! Obchody rozpoczynamy 3 maja wybraniem się na cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu, gdzie pochowany jest dr Bronisław Turoń. W ramach świętowania spotykamy się także 7 maja w naszym klubie, a 18 maja organizujemy wyjazd w Góry Opawskie i Rajd Biskupią Kopą. Serdecznie zapraszamy każdego, kto chciałby włączyć się w świętowanie 60-lecia istnienia naszego klubu.

2019-04-30 09:16

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję