Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawa mienia jest zamknięta

To pierwsza i z miejsca twarda deklaracja rządzącego w Polsce PiS na temat roszczeń organizacji międzynarodowych, które chcą odzyskać majątek bezdziedziczny w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli, że nie ma zgody na wypłatę przez Polskę jakichkolwiek odszkodowań. – Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II wojny światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań – stwierdził premier Morawiecki. Nawiązał do wystąpienia prezesa Kaczyńskiego podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku. Kaczyński mówił m.in., że Polska nie ma żadnych zobowiązań wojennych – zarówno z punktu widzenia prawa, jak i elementarnej moralności i przyzwoitości. – My nie jesteśmy nikomu nic winni. To nam inni są winni odszkodowania – stwierdził.

Obaj politycy: Kaczyński i Morawiecki nie wskazali wprost, że chodzi o bezdziedziczne mienie, którego bezprawne uzyskanie obiecuje organizacjom żydowskim tzw. ustawa 447, przyjęta w ubiegłym roku przez Kongres USA. Wprost do tej sprawy odniósł się wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. – Te roszczenia są bezzasadne, sprawa jest zamknięta pod względem prawnym i moralnym. Ustawa 447 to ustawa innego państwa, niemająca wpływu na porządek prawny w Polsce – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Unia równych państw

Trudno przecenić Deklarację Warszawską podpisaną przez przywódców i reprezentantów krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 2003 r., przede wszystkim z naszej części Europy. Podpisano ją na warszawskim Zamku Królewskim w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii. W dokumencie podkreślono konieczność uczestniczenia rządów wszystkich państw członkowskich w decyzjach podejmowanych w UE na równym poziomie. Wyrażono także troskę o osiągnięcia Unii oraz o równe traktowanie wszystkich jej członków bez względu na różnice w potencjale ludnościowym czy ekonomicznym. Politycy zaznaczyli, że ważne jest również, aby Unia przeciwstawiała się rosnącemu protekcjonizmowi. „Usunięcie przeszkód blokujących dalszą integrację i stworzenie optymalnych warunków dla współpracy gospodarczej leży w interesie wszystkich państw członkowskich” – uznano.

Reklama

jk

* * *

Mówił za Tuska

Wystąpienie na Uniwersytecie Warszawskim szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska zapowiadano od dawna: miało być przełomowe. Nie było takie, a i tak przyćmił je wcześniejszy antykościelny występ na UW szefa kwartalnika „Liberté!” Leszka Jażdżewskiego. – Polski Kościół zaparł się Ewangelii i Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to pewnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody – powiedział. Odezwały się liczne głosy oburzenia. Stanowisko przedstawił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. – Wypowiedź odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących – ocenił. Do ataków na Kościół odniósł się także prezes PiS Jarosław Kaczyński, wzywając do jego obrony. – Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę – powiedział.

jk

* * *

Taktyka KE

Taktyka Koalicji Europejskiej, polegająca na totalnej wojnie, przynosi tragiczne efekty. Panie Schetyna, proszę zatrzymać to szaleństwo – tak Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, skomentowała pobicie działacza tej partii Janusza Jagielskiego. Jagielski został zaatakowany, gdy wkładał gazetki wyborcze kandydata do Parlamentu Europejskiego – szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego do skrzynek pocztowych na jednym z osiedli w Szczecinie. Na miejsce wezwano policję, w szpitalu okazało się, że Jagielski ma m.in. złamany nos. Jak poinformował Brudziński, policja zatrzymała sprawcę pobicia. „Nawet największe polityczne zacietrzewienie nie może usprawiedliwiać agresji i nienawiści wobec kogokolwiek” – napisał na Twitterze.

jk

* * *

Kto na prezydenta

Tego należało się spodziewać – niespodzianki nie ma. 46 proc. Polaków chciałoby, żeby w następnych wyborach kandydatem PiS na prezydenta był urzędujący obecnie Andrzej Duda – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na próbie 1031 dorosłych Polaków. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zajmują drugie miejsce – mają po 11 proc. wskazań badanych, trzeci jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – z 5 proc. poparcia.

wd

* * *

Zaśpiewali Prząśniczkę

Trzy tysiące osób zgromadzonych na Małym Rynku w Krakowie wspólnie odśpiewało „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki z opery „Halka”. Wspólne śpiewanie odbyło się w ramach cyklicznej Lekcji Śpiewania – organizowanej od kilkunastu lat – z okazji jubileuszu dwustulecia urodzin wielkiego kompozytora.

jk

2019-05-08 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję