Reklama

Niedziela Małopolska

Medal św. Stanisława – wyróżnienie i zobowiązanie

Niedziela małopolska 21/2019, str. 5

[ TEMATY ]

medal św. Stanisława

Anna Zboch

Odznaczeni medalem św. Stanisława, czyli osoby wyróżniające się m.in. patriotyzmem i niesieniem pomocy potrzebującym

Odznaczeni medalem św. Stanisława, czyli osoby wyróżniające się m.in. patriotyzmem i niesieniem pomocy potrzebującym

Dzisiejszy świat potrzebuje ludzi wielkich, ale przede wszystkim dobrych. Także takich, którzy stoją na straży ładu i moralności. Przez wieki w Polsce takich nie brakowało i jestem przekonany, że nie brakuje także dzisiaj – mówił ks. Józef Dobosz, emerytowany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, w czasie Mszy św., po której wręczono medale św. Stanisława. Trafiły one do siedemnastu osób; kapłanów, samorządowców i działaczy społecznych z Dębicy, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odznaczenia wręczyła Komandoria Podkarpacka Bractwa Orderu Świętego Stanisława w parafii Miłosierdzia Bożego. – To odznaczenie dla ludzi, którzy wyróżniają się w sposób szczególny patriotyzmem, umiłowaniem życia katolickiego, społecznego i pomagają osobom potrzebującym, jak np. Rycerze Kolumba czy wolontariusze Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II – wyjaśnia Mieczysław Deptuch, sekretarz komandorii rzeszowskiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. s. Justyna Papież ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej z Dębicy (od blisko 30 lat jest animatorką Krucjaty Wyzwolenia Człowieka); ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych diecezji tarnowskiej oraz proboszczowie dębickich parafii: ks. Ryszard Piasecki, ks. Józef Wątroba i ks. Jan Krupa.

Reklama

Medal odebrał też emerytowany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Józef Dobosz, który zaznaczył: – Na medalu są dwa słowa: nagroda i zachęta, żeby czynić do końca swoich dni to dobro, które zostało zapoczątkowane. Za swoją chrześcijańską postawę i wsparcie działań społecznych nagrodzony został też Stefan Bieszczad, przedsiębiorca i radny sejmiku województwa podkarpackiego. – Ten medal to wyróżnienie, ale i zobowiązanie na przyszłość. Historia życia św. Stanisława przytłacza i uświadamia, jaki jestem mały. Myślę, że przede mną bardzo wiele, aby próbować chociaż w części wykonać misję tego świętego – podkreślał Bieszczad.

Medal trafił również do Krystyny Wolskiej, wiceprezesa Dębickiego Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II; Pawła Adamka, dyrektora SP nr 3, samorządowca i dyrygenta; Stanisława Chmury, dyrektora ds. rozwoju Wodociągów Dębickich; Franciszka Florki, delegata rejonowego Rycerzy Kolumba na diecezję tarnowską; Mariusza Szewczyka, burmistrza Dębicy; Antoniego Kamińskiego, szefa Fundacji Educare et Servire; Jana Niwy, przedsiębiorcy; Józefa Sieradzkiego, rycerza Kolumba i radnego miejskiego; Stanisława Świerka, szefa dębickiej orkiestry dętej oraz Jana Zycha, wicedyrektora DPS w Dębicy.

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję