Reklama

Dookoła Polski

Msza św. ekspiacyjna na Jasnej Górze

W przeddzień Dnia Matki, 25 maja br., na Szczycie Jasnogórskim została odprawiona Msza św. ekspiacyjna za zniewagi Chrystusa i Maryi w znaku częstochowskiej ikony. Modlitwa skupiała się wokół słów: „Mój Kościół, moja Matka”. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. – Chcemy odważnie wypowiedzieć za Prymasem Tysiąclecia nasze „non possumus” wobec tego, co poniża, co wyszydza, co wprost obraża tak drogie dla nas wartości – zaznaczył na początku Liturgii przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

W wygłoszonej homilii abp Depo zauważył, że „Europa znów stała się terenem misyjnym”. Przywołał pytanie Jana Pawła II z pielgrzymki do Francji w 1980 r.: „Co uczyniłaś z łaską chrztu, czy jesteś wierna Bogu, pierworodna córko Kościoła?”. W odniesieniu do obecnej sytuacji abp Depo powiedział: – Skoro już nas nie dziwi, że zostaliśmy uśpieni w reakcjach, gdy w środkach społecznego przekazu kpi się z chrześcijańskiego sposobu życia, a każdy ma swoją prawdę i swoje sumienie, to chrześcijaństwo jest już uważane za relikt przeszłości. Ksiądz arcybiskup prosił Maryję, aby pomogła „przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo przez kłamstwo zakorzenia się w sercach Polaków”. – Niech te działania w prasie, radiu, telewizji, w szkołach i na uniwersytetach, jak również w teatrach, kabaretach i na naszych ulicach nie zamykają dróg ku prawdziwej polskiej solidarności, a zarazem dróg ku przyszłości, budowanej na łasce Twojego Syna i z pomocą Bożego Ducha – prosił.

Reklama

Na zakończenie abp Depo odczytał Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi wypowiadany w ostatnich dniach we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

* * *

Wielka woda

Trudne chwile przeżywali mieszkańcy południowej Polski, gdzie przez tydzień trwały ulewne deszcze. Efektem były znaczne przekroczenia stanów alarmowych rzek, liczne podtopienia w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, dziesiątki ewakuowanych ludzi, setki interwencji straży pożarnej. Ręce pełne pracy miały służby, które zabezpieczały przesiąkające i przeciekające wały przeciwpowodziowe i wypompowywały wodę. Szczególnie niebezpiecznie było w Wilkowicach w woj. śląskim, gdzie – z uwagi na zagrożenie uszkodzenia zbiornika retencyjnego – przeprowadzono prewencyjną ewakuację 85 osób z 35 budynków jednorodzinnych. Na szczęście deszcze ustały. Wielka powódź już nam teraz nie grozi.

jk

* * *

Polska wizja

Gdy przedstawił polską wizję Unii Europejskiej na 22. Międzynarodowym Forum Europejskim w Berlinie, szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wskazał, że łączy ona wolność i współpracę gospodarczą; za zagrożenie dla UE dyplomata uznaje protekcjonizm gospodarczy. Zdaniem min. Czaputowicza, miejsce UE w świecie zależy nie tyle od formalnych atrybutów suwerenności, co od prężności gospodarczej, innowacyjności gospodarki i wyznawanych wartości. Uważa on, że wszystkie państwa Unii Europejskiej powinny brać udział w procesie kształtowania wspólnoty. Szef polskiej dyplomacji wypowiedział się też przeciwko Europie dwóch prędkości.

jk

* * *

Pielgrzymka mężczyzn

Reklama

Twierdzenie, że „cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą, a przez to wielką krzywdą wyrządzaną ogromnej większości wspaniałych i gorliwych kapłanów” – powiedział 26 maja br. w Piekarach Śląskich abp Marek Jędraszewski. Uczestnicy corocznej pielgrzymki mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przyjęli te słowa gromkimi brawami. Metropolita krakowski podkreślił, że o Kościele „winniśmy myśleć ze czcią – właśnie tak, jak o Matce”.

Red.

* * *

U sześcioraczków

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda odwiedzili w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim nowo narodzone sześcioraczki oraz ich rodziców Klaudię i Szymona Marców. – Ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie – poinformowali lekarze. Dzieci muszą pozostać w inkubatorach, bo każde z nich waży ok. kilograma.

Sześcioraczki w Polsce urodziły się po raz pierwszy. Wcześniej miało to miejsce m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Sześcioracze ciąże zdarzają się średnio raz na 4,7 mld ciąż.

wd

2019-05-28 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję